Zatrucie alkoholowe - jak rozpoznać i jak leczyć?

Zatrucie alkoholowe to wbrew pozorom nie to samo, co kac czy upojenie alkoholem. W jaki sposób rozpoznać i jak leczyć zatrucie alkoholowe? Poznaj objawy zatrucia alkoholowego.
Alkohol powodujący zatrucie
Źródło: 123RF
 • Zatrucie alkoholowe często jest mylone z kacem lub upojeniem alkoholowym. Zasadnicza różnica polega na większym niebezpieczeństwie dla zdrowia i życia organizmu.
 • Objawy zatrucia alkoholowego nie zawsze są takie same. Zależą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, masa ciała, choroby współistniejące danej osoby itd.
 • W przypadku podejrzenia zatrucia etanolem, warto wiedzieć jakie kroki podjąć, aby zadbać o bezpieczeństwo danego człowieka. Niewykluczone, że konieczne będzie wezwanie pomocy medycznej.
Zatrucie metanolem - objawy, leczenie

Spis treści

Zatrucie alkoholowe bywa mylone ze stanem nietrzeźwości czy kacem, warto zatem rozróżnić te trzy sytuacje. Upojenie alkoholowe to zaburzenia świadomości pojawiające się po wypiciu zbyt dużej dawki alkoholu.

Kac to złe samopoczucie (osłabienie, ból głowy), które występuje na drugi dzień po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. O zatruciu alkoholem mówimy, gdy oprócz objawów upojenia pojawiają się inne, niepokojące symptomy. Jakie?

Objawy zatrucia alkoholem

Objawy zatrucia alkoholem nie są za każdym razem jednakowe i zależą od różnych czynników, m.in.:

 • rodzaju spożytego alkoholu,
 • ilości zjedzonego wcześniej pożywienia,
 • płci,
 • masy ciała,
 • wieku,
 • szybkości spożywania alkoholu,
 • chorób współistniejących.

Można wyróżnić jednak poszczególne typowe dla ostrego zatrucia alkoholem etapy:

 • I stopień zatrucia - nadpobudliwość ruchowa, problemy z mówieniem, zaburzenia równowagi, dziwne zachowanie;
 • II stopień zatrucia - osłabienie, przyspieszona akcja serca, chwiejność ruchów, zaburzenia świadomości;
 • III stopień zatrucia – utrata świadomości, brak kontroli nad swoim zachowaniem i fizjologią; 
 • IV stopień zatrucia hipotermia, śpiączka, problemy z oddychaniem;

Należy pamiętać, że w wyniku zatrucia alkoholem może dojść do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji śmierci. Przy zatruciu alkoholowym przyczyną śmierci może być również niewydolność krążenia.

Zatrucie alkoholem

Osobę, u której doszło do zatrucia etanolem (alkoholem etylowym) należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, a następnie wezwać pogotowie. Jednym z najczęstszych skutków zatrucia alkoholem są wymioty, które mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się i uduszenia, dlatego osobę zatrutą należy bacznie obserwować.

Po przewiezieniu do szpitala pacjent jest nawadniany, uzupełnia się także niedobór glukozy we krwi. Podawane są elektrolity i witaminy. W skrajnych przypadkach może zaistnieć konieczność podłączenia do respiratora.

Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? 

Śmiertelna dawka alkoholu wynosi około 300 mililitrów czystego alkoholu etylowego spożytych w ciągu godziny, co odpowiada 0,7 litra wódki. Warto dodać, że zatrucie alkoholowe stanowi bardzo duży procent wszystkich zatruć.

Etanol, który jest podstawowym składnikiem wódek, bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i przenika do krwi w ciągu kilku minut od jego spożycia.

Domowe sposoby na zatrucie alkoholowe 

W przypadku łagodnego zatrucia alkoholowego, w trakcie którego nie dochodzi do utraty świadomości, osobę zatrutą trzeba przede wszystkim przetransportować do bezpiecznego, ciepłego miejsca i nawodnić. Można podać jej także wodę z łyżeczką cukru, co uzupełni poziom glukozy we krwi.

A co jeść przy zatruciu alkoholowym? Przede wszystkim należy zrezygnować z kawy, która podrażnia żołądek. Pokarmy powinny być lekkostrawne, by nie nadwyrężały wątroby. Choremu z pewnością dobrze zrobi jajecznica na niewielkiej ilości masła podana z kromką jasnego pieczywa. 

Czytaj też: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 53)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij