🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Skutki picia alkoholu - jakie są i od czego zależą?

Picie alkoholu nigdy nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm, jednak jego skutki niekiedy są mniej, a niekiedy bardziej groźne. Od czego to zależy? Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie za sobą spożywanie napojów procentowych i kiedy są one nieodwracalne?
Skutki picia alkoholu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Skutki picia alkoholu mają różnoraki charakter – zdrowotny, psychiczny, emocjonalny, społeczny; wszystkie z nich mogą być bardzo poważne.
 • Istnieje szereg okoliczności, w których konsekwencje picia są znacznie groźniejsze niż w sytuacji „normalnej”.
 • Alkohol może wchodzić w reakcje z innymi substancjami (np. lekami), co niekiedy bywa niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Spis treści

Reklama

Skutki picia alkoholu. Jakie mogą wystąpić krótko po spożyciu?

Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu – szczególnie częste lub długotrwałe – niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Kac moralny to nie wszystko… Konsekwencji jest wiele i mają one różnoraki charakter:

 • psychiczny,
 • społeczny,
 • zdrowotny.

Skutki dzielą się również na długofalowe oraz te, które występują chwilowo. Wśród jednych i drugich wymienić można bardziej lub mniej typowe, ponieważ wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Ich nasilenie oraz częstotliwość występowania także mogą być różne.

Wśród najczęściej pojawiających się skutków na krótko lub bezpośrednio po alkoholu są:

 • wymioty – towarzyszą zwykle nadmiernemu spożyciu, choć zdarzają się też w przypadku niewielkich ilości; wymiotowanie po alkoholu jest reakcją obronną organizmu i najczęstszym skutkiem zatrucia alkoholowego; jest to sposób, w jaki układ pokarmowy oczyszcza się z nadmiaru nagromadzonych w nim toksyn,
 • rozwolnienie – podobnie jak wymioty – jest reakcją układu pokarmowego na pojawienie się toksyn, ponadto stanowi odpowiedź na wzmożoną perystaltykę jelit oraz podrażnienie żołądka, do których prowadzi picie mocniejszych trunków, biegunka po alkoholu może pojawić się od razu lub być jednym z objawów kaca na drugi dzień po spożyciu,
 • ból brzucha – jako kolejny objaw „żołądkowy” towarzyszy często wymiotom i biegunce; podrażnienie błony śluzowej żołądka może prowadzić nawet do bardzo silnych dolegliwości bólowych,
 • zgaga – alkohol rozluźnia mięśnie, w tym – dolnego zwieracza przełyku, którego zaburzona praca prowadzi do charakterystycznego uczucia pieczenia w przełyku; prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi po alkoholu jest wyższe, kiedy piciu towarzyszy spożywanie ciężkostrawnych potraw czy napojów gazowanych; refluksowi często towarzyszy tzw. czkawka alkoholowa, również będąca skutkiem cofania kwaśnej treści z żołądka podrażniającej nerw błędny,
 • zmieniony stolec – zielony lub czarny stolec po alkoholu może świadczyć o zawartości nim żółci lub krwi, co niekiedy zwiastuje zaburzenia pracy ważnych organów – wątroby lub trzustki,
 • ból nerek – wiąże się z odwodnieniem organizmu, które nastąpić może zarówno po jednorazowym przedawkowaniu, jak i po długotrwałym piciu mniejszych ilości alkoholu,
 • ból głowy – najczęstszy objaw kaca dzień po spożyciu, również związany z zaburzeniami gospodarki wodnej organizmu,
 • ból mięśni i stawów – ponieważ alkohol wpływa na przewodnictwo nerwowe, bóle mogą pojawiać się w obrębie całego ciała; ponadto wypłukuje on z organizmu ważne dla jego funkcjonowania mikroelementy, co skutkuje niekiedy dolegliwościami bólowymi podobnymi do zakwasów po ciężkich ćwiczeniach fizycznych; ból nóg po alkoholu może więc występować nawet wtedy, gdy piciu nie towarzyszą całonocne tańce…
 • wysypka i katar – przypominają alergię i bywają spowodowane wzrostem poziomu histaminy w organizmie; mogą towarzyszyć im migreny i inne zmiany skórne jak zaczerwienienia czy podrażnienia,
 • zaburzenia układu nerwowego objawiające się np. drżeniem rąk, drgawkami czy majaczeniem alkoholowym – niekiedy towarzyszy im również bezsenność po alkoholu,
 • senność – zaburzenia snu wywołane alkoholem mogą mieć dwojaki charakter – albo wzmożonej senności, albo przeciwnie – problemów z zaśnięciem lub spłyceniem snu,
 • zakrzepica – prawdopodobieństwo występowania tej choroby układu krwionośnego wyższe jest u osób często spożywających alkohol, ponadto wpływa on znacząco na działanie leków przeciwkrzepliwych, dlatego związek między zakrzepicą a alkoholem jest dość silny, a pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą powinni zachować szczególną ostrożność.

Reklama

Negatywne skutki picia alkoholu

Skutki, jakie spożycie alkoholu wywołuje na ludzki organizm od razu, nie są jedynymi negatywnymi konsekwencjami. Poranny kac i związane z nim przykre objawy, jak ból głowy, biegunka czy zgaga, dość szybko mijają, co nie oznacza jednak, że organizm regeneruje się w pełni i wszelkie konsekwencje picia ulatniają się wraz z promilami.

Skutki uboczne picia alkoholu mogą mieć długofalowy charakter, szczególnie jeśli ktoś go nadużywa lub pije często. Pomijając aspekty rodzinne i społeczne, istnieje wiele skutków zdrowotnych, które na dłuższą metę prowadzić mogą do poważnych chorób i nieodwracalnych dysfunkcji organizmu.

Alkohol uszkadza bowiem komórki nerwowe – w tym tzw. szare komórki, czyli te budujące korę mózgową – oraz ważne organy takie jak wątroba, trzustka i serce.

Szkodliwe skutki picia alkoholu o charakterze przewlekłym to przeważnie:

 • zaburzenia pracy mięśnia sercowego (w tym arytmia i kardiomiopatia),
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba wieńcowa, a niekiedy także zawał serca (bardzo groźne mogą być też skutki picia alkoholu po zawale serca, ponieważ alkohol podnosi ciśnienie tętnicze i pobudza emocjonalnie, co zwiększa ryzyko powtórnego niedotlenienia),
 • obniżenie sprawności intelektualnych,
 • pogorszenie ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej,
 • stany otępienia,
 • zaniki koncentracji.

Związek między alkoholem a zdrowiem nie kończy się jednak na płaszczyźnie fizycznej. Picie przyczynia się także do wielu zaburzeń psychicznych, o czym w dalszej części artykułu.

Skutki długotrwałego picia alkoholu - choroby i schorzenia

Pacjenci regularnie pijący alkohol na przestrzeni lat narażeni są na wiele groźnych chorób wywołanych ciągłą obecnością toksyn w organizmie. Wśród najczęściej występujących są:

 • Poalkoholowe uszkodzenie wątroby. W wątrobie zachodzą główne procesy metabolizmu alkoholu etylowego, dlatego jego nadużywanie prowadzi zawsze do zaburzeń jej pracy i anatomicznego uszkodzenia organu, które dzieli się na trzy etapy: stłuszczenie, stan zapalny, marskość. Skutkiem uszkodzenia wątroby jest natomiast żółtaczka alkoholowa objawiająca się przede wszystkim zażółceniem skóry, gałek ocznych i innych tkanek.
 • Padaczka alkoholowa. Dotyka głównie osoby, które po długim „ciągu”, czyli regularnym spożywaniu dużych ilości alkoholu albo ograniczyły znacząco jego spożycie, albo całkiem go odstawiły.
 • Delirium alkoholowe. Podobnie jak padaczka, jest ono objawem odstawiennym. Należy do zaburzeń najpoważniejszych, stanowiąc w wielu przypadkach stan zagrożenia życia.
 • Polineuropatia alkoholowa. Również stanowi odpowiedź na uszkodzenie komórek systemu nerwowego. Jej objawami są zaburzenia czucia, nadwrażliwość na bodźce, mrowienie i dolegliwości bólowe.
 • Zespół Wernickiego-Korsakowa (zwany też encefalopatią alkoholową). Rozwija się na skutek niedoboru witaminy B, często spotykanego u osób nadużywających alkoholu. Prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych objawiających się np. podwójnym widzeniem, upośledzeniem funkcji intelektualnych, zwidami, stanami lękowymi. Najcięższy stopień zaburzeń stanowi śpiączka alkoholowa występująca na skutek zaburzeń przewodnictwa nerwowego i obrzęku mózgu spowodowanych toksynami nagromadzonymi w krwiobiegu.
 • Cukrzyca alkoholowa. Jest jedną z postaci cukrzycy typu II, rozwijającą się na skutek zaburzeń pracy niszczonej przez alkohol trzustki.
 • Kardiomiopatia alkoholowa. To jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń pracy mięśnia sercowego spowodowanych częstym piciem alkoholu. W wyniku działania toksyn uszkodzeniu ulegają komórki serca, a jego komory powiększają się i tracą swą efektywność w pompowaniu krwi.
 • Otyłość brzuszna alkoholowa. Zwiększony obwód talii to nie tylko tzw. „brzuszek piwny”. Powiększony, wystający brzuch, na którym nadmiernie gromadzi się tkanka tłuszczowa, powstaje nie tylko w wyniku częstego spożywania piwa, ale też innych alkoholi – likierów, wina oraz tych wysokoprocentowych. Za jego powstawanie odpowiadają cukry proste zawarte w napojach alkoholowych.
 • Wodobrzusze alkoholowe. Jest powikłaniem marskości wątroby i polega na nagromadzeniu się płynów w jamie brzusznej.

Reklama

Czy mogą być pozytywne skutki picia alkoholu?

Według opinii wielu ludzi istnieją pewne korzyści z picia alkoholu. Alkohol rozluźnia, więc może pozytywnie wpływać na relacje społeczne i ułatwiać sytuacje, które bez niego mogłyby być stresujące czy trudne emocjonalnie. Alkohol rozgrzewa, więc „herbatka z prądem” wypita po długim, zimowym spacerze pomaga szybko wyrównać temperaturę we wszystkich częściach ciała.

Jednak, czy bycie na rauszu rzeczywiście jest zdrowe dla organizmu, a domniemane zalety alkoholu przewyższają ryzyko wynikające z jego spożywania?

W 1992 roku francuscy naukowcy - Ranaud i de Lorgeril, opisali wyniki swoich kilkunastoletnich obserwacji, z których wynikało, że codzienne spożywanie niewielkiej ilości wina zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Niegdyś mówiło się też, że kieliszek czerwonego wina u ciężarnej podnosi poziom żelaza i korzystnie wpływa na morfologię krwi. Dziś jednak prowadzone są dalsze badania, a opinie fachowców coraz częściej skłaniają się ku teorii, że mimo pozytywnego wpływu na pracę mięśnia sercowego, regularne picie wina zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób, w tym nowotworów, a jego picie w ciąży niesie ryzyko uszkodzenia płodu.

Podobnie wyglądają opinie na temat piwa… Długo uważano, że piwo działa pozytywnie na nerki, zapobiega odkładaniu kamienia i pomaga układowi moczowemu oczyszczać się z toksyn. Jest w tym poglądzie ziarno prawdy, ponieważ piwo działa moczopędnie, więc stymuluje pracę nerek. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie porcje piwa spożywane codziennie przyspieszają starzenie się mózgu będące procesem nieodwracalnym.

Podsumowując, można stwierdzić, że mimo iż stan po użyciu alkoholu wydaje się atrakcyjny, ponieważ człowiek psychicznie się rozluźnia i relaksuje, trwa on niezwykle krótko, natomiast negatywne konsekwencje dla ogólnej kondycji organizmu mogą utrzymywać się długo lub mieć charakter nieodwracalny.

Współcześni specjaliści są zgodni co do tego, że negatywne skutki picia alkoholu mają dla organizmu znacznie większe znaczenie niż chwilowa poprawa samopoczucia bezpośrednio po spożyciu.

Reklama

Jakie są nieodwracalne skutki picia alkoholu?

Istnieje zespół fizycznych cech, po których rozpoznać można osoby nadużywające alkoholu. Długotrwałe picie powoduje w organizmie pewne zmiany, które w znaczący sposób wpływają na zdrowie, wygląd i ogólną kondycję fizyczną człowieka.

Część z nich to zmiany nieodwracalne, ponieważ komórki zostają bezpowrotnie uszkodzone i obumierają. Skutkiem długotrwałego picia alkoholu jest m.in. utrata części komórek nerwowych, również tych budujących mózg. Nieodwracalne skutki picia alkoholu na mózg jako organ „dowodzący” i sterujący wszystkimi funkcjami życiowymi organizmu, wywołują szereg trwałych zmian, takich jak charakterystyczny chód alkoholika.

Zmiana widoczna gołym okiem to także plamy wątrobowe po alkoholu. Mogą być one oznaką uszkodzenia lub choroby gruczołu, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Uszkodzenia mogą być coraz bardziej rozległe i prowadzić do marskości wątroby – stanu, którego również nie da się w pełni wyleczyć.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka zależy od częstotliwości jego spożywania, ilości oraz rodzaju trunków. Te wysokoprocentowe zawierają więcej toksyn i bardziej wyniszczają, a skutki picia mocnego alkoholu są szybciej zauważalne.

Reklama

Jakie są psychiczne skutki picia alkoholu?

Jak już zostało wspomniane, alkohol wpływa nie tylko na fizyczną, ale i psychiczną kondycję człowieka. Dzieje się tak szczególnie przy zespole zależności alkoholowej, kiedy człowiek traci kontrolę nad częstotliwością i ilością spożywanych procentów. Jakie są skutki picia alkoholu wpływające na zdrowie psychiczne? Do zaburzeń występujących najczęściej należą:

 • depresja alkoholowa – długotrwałe, głębokie obniżenie nastroju połączone z bezsilnością i wyrzutami sumienia z powodu picia alkoholu;
 • demencja alkoholowa – objawami przypomina chorobę Alzheimera, towarzyszą jej przede wszystkim braki pamięci krótkotrwałej i znaczny spadek sprawności intelektualnej;
 • halucynoza alkoholowa – postać psychozy wywołanej nadmiernym używaniem alkoholu, objawiająca się urojeniami, głównie słuchowymi;
 • alkoholowy zanik mózgu – objawy tego stanu to przede wszystkim otępienie i obniżenie sprawności intelektualnych i emocjonalnych, uszkodzenie komórek nerwowych budujących mózg jest nieodwracalne; częściowe przywrócenie sprawności u osób, które odstawiły alkohol, jest wynikiem reorganizacji mózgu i jego funkcji, a nie odbudową szarych komórek.

Oprócz wymienionych jednostek chorobowych istnieje też szereg objawów psychicznych występujących po alkoholu, np.:

 • agresja,
 • lęki,
 • lunatykowanie.

Wpływ alkoholu na mózg jest jedną z najgroźniejszych konsekwencji jego częstego spożywania, ponieważ organ ten odpowiedzialny jest za wszystkie funkcje życiowe organizmu. Obniżona sprawność mózgu rzutuje zatem na ogólną kondycję człowieka, a także jego relacje społeczne.

Reklama

Skutki picia alkoholu w młodym wieku

Czy zabawa w „maczanie paluszka” lub wypijanie szklanki piwa z nastoletnim dzieckiem to dobry pomysł? Wspólne kosztowanie zakazanego owocu często ma chronić dzieci przed eksperymentowaniem z rówieśnikami i nadużywaniem alkoholu w młodym wieku. Czy jest to jednak słuszna droga? Jakie są skutki picia alkoholu przez młodzież i dzieci?

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak groźne mogą być konsekwencje takich praktyk i dopuszczają do używania niewielkich ilości alkoholu już przez dzieci w wieku lat 13. Tymczasem skutki picia przez nieletnich bywają nieodwracalne, a ich rezultat – bardzo szkodliwy.

Układ nerwowy dziecka jest dużo delikatniejszy niż osoby dorosłej, dlatego świadome narażanie go na szkodliwe działanie toksyn jest nieodpowiedzialne. Skutkiem picia alkoholu w wieku lat 16 lub wcześniej są poważne zaburzenia emocjonalne – lęki, agresja i inne.

Okazuje się również, że stosowanie tego rodzaju praktyk nie zapobiega występowaniu alkoholizmu u młodzieży, a przeciwnie – zwiększa jego ryzyko.

Poza konsekwencjami zdrowotnymi, istnieją prawne skutki picia alkoholu przez nieletnich. Jest ono w Polsce zabronione do 18 roku życia, a nieprzestrzeganie przepisów grozi karą zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Zależność między skutkami picia alkoholu a częstością jego spożywania

Czy istnieje zależność między częstotliwością spożywania alkoholu a zdrowotnymi konsekwencjami? Oczywiście tak, choć oprócz tego, jak często się pije, ważne jest też, ile i jak mocnych trunków się spożywa.

Skutki picia alkoholu co weekend będą inne niż picia codziennie, co nie oznacza, że upijanie się raz w tygodniu pozostaje bez wpływu na zdrowie. Konsekwencje zdrowotne i ryzyko uzależnienia mogą być również bardzo poważne, co zależy choćby od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Skutki częstego picia alkoholu mogą być zauważalne już po krótkim czasie. Picie nie musi być długotrwałe, by szkodliwie działać na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Długie picie alkoholu jest o tyle groźniejsze, że jego konsekwencje są niejako „utrwalane” w organizmie, który nie ma czasu na regenerację. Skutkiem nadmiernego picia alkoholu – czy to zbyt długiego, czy zbyt częstego – jest nagromadzenie toksyn i ich destrukcyjny wpływ na ludzkie tkanki.

Skutki picia alkoholu po wyrwaniu zęba

Przez wielu ludzi alkohol traktowany bywa jako środek znieczulający. Stan po spożyciu napojów procentowych rzeczywiście charakteryzuje się obniżoną reakcją organizmu na bodźce zewnętrzne, zatem odbiór dolegliwości bólowych również jest nieco przytępiony.

Okazuje się jednak, że picie alkoholu w miejsce zażywania leków przeciwbólowych może być groźne. Czy można pić alkohol po wyrwaniu zęba? Wydawałoby się, że to prosty zabieg i wypicie kieliszka wódki po nim nie zaszkodzi, uśmierzy ból i dodatkowo zdezynfekuje jamę ustną. Nic bardziej mylnego. 

Kiedy alkohol po wyrwaniu zęba rozszerza naczynia krwionośna i przyspiesza krążenie, może dojść do niekontrolowanego krwotoku z pozostałej w dziąśle niewielkiej rany. Nadmierne krwawienie i osłabiona krzepliwość mogą opóźniać gojenie, a tym samym prowadzić do powikłań, takich choćby jak przedostanie się w obręb rany szkodliwych drobnoustrojów.

Skutki picia alkoholu po substancjach leczniczych

Przyjmując niektóre leki, należy być szczególnie ostrożnym ze spożywaniem procentów. Przy stosowaniu substancji leczniczych ważne jest ich działanie, a alkohol może je nadmiernie wzmagać lub obniżać:

 • szczepionka – alkohol wpływa na krążenie krwi oraz obniża odporność, warto więc zaniechać jego spożywania przy wszelkiego rodzaju szczepieniach, nawet jeśli nie ma wyraźnych zaleceń co do łączenia substancji, skutki picia alkoholu po szczepieniu mogą być nieprzewidywalne;
 • antybiotyk – skutki łączenia alkoholu i antybiotyków mogą być bardzo różne, w zależności od rodzaju substancji i indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta, jednak w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do stanu zagrożenia życia (reakcja disulfiramowa);
 • probiotyki – ich działanie polega m. in. na wspomaganiu pracy wątroby, a alkohol działa na ten gruczoł destrukcyjnie, obniżając ich skuteczność;
 • tabletki antykoncepcyjne – zaburzenia metaboliczne powodowane przez spożywanie alkoholu mogą obniżać skuteczność działania leków antykoncepcyjnych, dlatego łączenie alkoholu i antykoncepcji nie jest wskazane;
 • paracetamol – reakcja między lekami przeciwbólowymi a alkoholem może być silna i prowadzić do nasilenia skutków ubocznych przyjmowanych substancji;
 • ibuprofen – alkohol wzmaga niepożądane działanie leku, czyli drażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego, co może skutkować dolegliwościami żołądkowymi, a nawet krwotokiem żołądkowo-jelitowym;
 • aspiryna – podobnie, jak w przypadku ibuprofenu, może dojść do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit;
 • leki przeciwzakrzepowe – nie można w ogóle spożywać alkoholu w ciągu 24 godzin od zastrzyku przeciwzakrzepowego, ze względu na jego wpływ na krążenie;
 • leki na nadciśnienie – ponieważ spożywanie alkoholu przyczynia się do powstawania nadciśnienia, jego picie obniża skuteczność leczenia;
 • leki psychotropowe i antydepresanty – związek między nimi a alkoholem jest szczególnie groźny, ponieważ alkohol znacząco wzmaga ich działanie uspokajające, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do niewydolności oddechowej;
 • leki na alergię – niektóre alkohole zawierają duże ilości histaminy, dlatego łączenie ich z lekami odczulającymi jest niewskazane.

Jak widać, nie tylko związek między antybiotykami czy tabletkami przeciwbólowymi a alkoholem jest groźny dla ludzkiego zdrowia. Picie alkoholu po lekach wszelkiego rodzaju jest niewskazane, ponieważ reakcja między związkami chemicznymi może być okazać się silna i nieprzewidywalna.

Źródło: Opracowanie własne

Skutki picia alkoholu po wszywce

Wszywka alkoholowa jest farmakologicznym środkiem wspomagającym leczenie uzależnienia. Wszywana pod skórę substancja to disulfiram (Esperal), który powoli uwalnia się do krwiobiegu. Jego zadaniem jest wywoływanie wzmożonych objawów po spożyciu nawet bardzo niewielkich ilości alkoholu, co w konsekwencji ma wywoływać lęk, awersję i wstręt. Skutki picia alkoholu po zaszyciu są więc znacząco zintensyfikowane. Objawy pojawiające się przy wszywce to przede wszystkim:

 • bóle i zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • duszności,
 • drgawki,
 • skoki ciśnienia,
 • kołatanie serca.

Czy skutki picia alkoholu po wszyciu disulfiramu mogą być groźne dla zdrowia i życia pacjenta? Zdecydowanie tak – w skrajnych przypadkach może doprowadzić do:

 • niewydolności oddechowej,
 • utraty przytomności,
 • zawału serca.

Skutki picia alkoholu - jak wpływa na płodność?

Planujesz powiększyć rodzinę? Już od pierwszych chwil warto postawić na zdrowy tryb życia, by ułatwić sobie starania o dziecko, a także zadbać o kondycję swoją i maluszka. Zrezygnowanie z wszelkich szkodliwych używek powinno być pierwszym krokiem na drodze do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Negatywny wpływ alkoholu na płodność dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, a spożywanie jego większych ilości może znacząco utrudniać zapłodnienie.

Alkohol zakwasza organizm kobiety, co negatywnie wpływa na żywotność plemników, ponadto może prowadzić do zaburzeń owulacyjnych, a także – do osłabienia działania kwasu foliowego, co z kolei bywa groźne po zapłodnieniu dla rozwijającego się płodu.

W przypadku mężczyzn natomiast nasienie staje się osłabione przez spożywany w nadmiernych ilościach alkohol, a plemniki słabe i mniej żywotne często nie są w stanie zapłodnić żeńskiej komórki.

Skutki picia alkoholu podczas okresu

Mówi się niekiedy, że „okres to nie choroba” i jest to stwierdzenie prawdziwe. Menstruacja jest stanem fizjologicznym i w pełni naturalnym, jednak przez te kilka dni w miesiącu organizm kobiety wymaga w pewnym sensie szczególnej troski.

Zaburzenia hormonalne i upływ krwi osłabiają go i zmniejszają jego odporność na rozmaite szkodliwe czynniki. Zatem, czy podczas okresu można pić alkohol? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ okres okresowi nierówny i picie piciu także.

Pewne jest jednak, że istnieje związek między spożywaniem alkoholu a okresem, ponieważ alkohol rozrzedza krew, zmniejsza jej krzepliwość i przyspiesza krążenie. Wszystko to sprawia, że krwawienie może w niekontrolowany sposób stać się dużo intensywniejsze, co bywa groźne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

W sytuacji, gdy okres jest skąpy, a alkohol spożywany w niewielkich ilościach, krwawienie nie powinno być niebezpieczne, jednak przy obfitym okresie bezpieczniej jest zrezygnować z wszelkich trunków.

Czy istnieje związek między alkoholem a spóźnionym okresem? Nadużywanie alkoholu powoduje niekiedy zaburzenia cyklu miesiączkowego, dlatego opóźnienie menstruacji może mieć z nim związek. Żadnych zaburzeń tego rodzaju nie wolno jednak lekceważyć i najlepiej konsultować je z lekarzem.

Poważne skutki picia alkoholu w ciąży

Oprócz menstruacji, stanem fizjologicznym, w którym kobieta powinna szczególnie na siebie uważać, jest ciąża. W tym wypadku odpowiedzialność jest większa, ponieważ – dbając o siebie – przyszła mama troszczy się również o maluszka rozwijającego się w jej ciele.

Zdrowy tryb życia i zdrowa dieta to absolutna podstawa zapewnienia dzidziusiowi tego, co do prawidłowego rozwoju jest niezbędne. Od dawna wiadomo, że alkohol w ciąży jest całkowicie niewskazany i najlepiej zrezygnować ze wszystkich używek przez cały okres ciąży, a nawet  jeszcze na jakiś czas przed nią.

Nie zawsze jednak ciąża jest odpowiednio wcześniej planowana i nie każda kobieta ma możliwość właściwie się do nie przygotować. Wiele kobiet więc, chcąc urodzić zdrowe dziecko, wpada w popłoch w rodzaju nie wiedziałam, że jestem w ciąży i piłam alkohol.

W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój, ponieważ spożycie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy nie jest ona jeszcze stwierdzona, nie prowadzi od razu do uszkodzenia płodu. Najkorzystniej jest w takiej sytuacji przejść na zdrową dietę, całkowicie odstawić używki i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Nieświadome picie alkoholu na początku ciąży nie powinno wpłynąć na rozwój dziecka, jeśli zdrowe praktyki zostaną wprowadzone możliwie najszybciej.

Problem pojawia się, kiedy spożywanie alkoholu nie zostaje przerwane w momencie stwierdzenia ciąży. Skutki picia w tym momencie mogą być naprawdę groźne dla płodu. Należą do nich:

 • poronienie lub przedwczesny poród,
 • niska waga urodzenia,
 • wady serca,
 • wady nerek,
 • ADHD,
 • uszkodzenie mózgu,
 • alkoholowy zespół płodowy (FAS) – cały zespół nieuleczalnych wad wrodzonych.

Opinia, że kieliszek wina w ciąży dobrze działa na krew, została dawno obalona, ponieważ ryzyko wystąpienia wad u dziecka znacznie przewyższa korzyści wypływające ze spożywania napojów alkoholowych (jeśli takowe w ogóle istnieją).

Warto również pamiętać, że poród nie jest wcale momentem, w którym swobodnie można zacząć pić. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią są również bardzo groźne dla niemowlaka, a nawet w sytuacji, w której matka z jakiegoś powodu nie karmi maleństwa, alkohol nie jest dobrym partnerem do zajmowania się dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia, kiedy wymaga ono szczególnej ostrożności bliskich.

Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią

Jaki jest związek między piciem alkoholu a karmieniem piersią? Ogromny, a skutki – bardzo poważne. Każdy wypijany łyk wchłania się do krwiobiegu i dalej – do mleka matki, a później wraz z pokarmem trafia do organizmu niemowlęcia.

Dziecko w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle delikatne – jego organy dopiero się kształtują, a odporność jest stopniowo budowana. Karmienie piersią po alkoholu jest więc absolutnie niewskazane. Jeśli młoda mama okazjonalnie chce napić się alkoholu, jest na to rada – po spożyciu, na kilkanaście godzin powinna zaniechać karmienia, a gromadzony w tym czasie pokarm odciągać i wylewać.

Skutki picia alkoholu w rodzinie

Jak zostało wspomniane, podczas opieki nad noworodkiem czy niemowlakiem, warto zachować trzeźwość umysłu i ciała, bo być możliwie najbardziej sprawnym i pomocnym. Alkohol w rodzinie jest jednak intruzem nie tylko, kiedy są w niej małe dzieci.

Społeczne skutki picia alkoholu są równie poważne, co konsekwencje zdrowotne. Rodzice alkoholicy są problemem dla swoich dzieci nie tylko w ich pierwszych latach życia, ale właściwie zawsze. Syndrom DDA dotyczy bowiem osób dorosłych i jest niesłychanie poważną konsekwencją dorastania w rodzinie dysfunkcyjnej.

Alkoholizm jako problem społeczny dotyczy bardzo wielu rodzin w Polsce i innych krajach rozwiniętych, jednak spożywanie alkoholu bywa rodzinnym dyskomfortem nawet, kiedy nie istnieje problem uzależnienia

Osoba sięgająca po kieliszek powinna zawsze zastanowić się, czy – będąc pod wpływem alkoholu – nie sprawi kłopotu najbliższym.

Skutki picia alkoholu na pusty żołądek

Dlaczego przed wypiciem alkoholu najlepiej jest zjeść solidny posiłek? Ma to związek z zawartymi w nim toksynami i ich szkodliwym wpływem na błonę śluzową żołądka i innych odcinków przewodu pokarmowego.

Jedzenie (szczególnie to o wysokiej zawartości tłuszczu) tworzy dla śluzówki swego rodzaju barierę ochronną, dzięki której alkohol nie działa na nią bezpośrednio, a ponadto znacząco spowalnia jego wchłanianie i proces upijania się.

Picie alkoholu na pusty żołądek jest groźne dla zdrowia i szybko wywołuje stan upojenia oraz pojawienie się związanych z nim przykrych objawów. Wielu ludzi jednak – przeważnie młodych – często wychodzi na imprezę bez jedzenia i zaczyna picie alkoholu bez uprzedniego posiłku, a później, w stanie po spożyciu, zapomina o jedzeniu, co skutkuje różnymi dolegliwościami.

Podrażniony po alkoholu żołądek to większe ryzyko wystąpienia wymiotów, nudności, biegunki oraz dokuczliwych bólów brzucha. W dodatku – jeśli sytuacja taka powtarza się częściej, może prowadzić do poważnych i długotrwałych zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Skutki picia alkoholu po zabiegach estetycznych

Kolejną sytuacją szczególną, w której spożywanie alkoholu powinno znaleźć się pod ścisłą kontrolą, są różnego rodzaju zabiegi estetyczne.

Okazuje się, że picie alkoholu po tatuażu czy po botoxie może być zgubne w skutkach. Dlaczego? Powód jest podobny, jak w przypadku menstruacji – alkohol rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza krążenia, a ponadto utrudnia zlepianie się płytek krwi, co negatywnie wpływa na krzepliwość.

Ma to swoje konsekwencje w utrudnionym gojeniu się skóry lub innych tkanek po różnego rodzaju zabiegach. Spowolnione gojenie natomiast zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji i powikłań. Zatem odpowiedź na pytanie „czy po zrobieniu tatuażu można pić alkohol” brzmi – istnieją różne opinie, ale lepiej poczekać, aż skóra zupełnie się wygoi.

Podobnie po powiększaniu ust, wygładzaniu zmarszczek itp. – o to, kiedy można pić, najlepiej zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg. Wszelkie zalecenia po zabiegach medycyny estetycznej należy konsultować z lekarzem i bezwzględnie ich przestrzegać, by zapobiec powikłaniom i skutkom ubocznym.

Jakie są skutki zaprzestania picia alkoholu?

Czy odstawienie alkoholu zawsze jest korzystne dla organizmu? Tak, choć nie zawsze jest łatwe i niekiedy nie odbywa się bez zdrowotnych perypetii. Wiele zależy od:

 • częstotliwości picia,
 • jego długości,
 • ogólnej kondycji organizmu,
 • współistnienia chorób somatycznych i psychicznych,
 • diety i trybu życia,
 • indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Od tych czynników zależy również to, czy regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu jest pełna, czy jedynie częściowa. Jednak nawet wówczas, gdy nie wszystkie skutki da się odwrócić, warto zadbać o siebie możliwie najszybciej i spróbować je zminimalizować, by odzyskać jak największą sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną.

Skutki rzucenia picia alkoholu – szczególnie, jeśli było ono częste i długotrwałe – z początku mogą być wręcz drastyczne. Syndrom odstawienny, delirium i szereg reakcji emocjonalnych (w tym silne lęki po odstawieniu alkoholu) to problemy, z którymi w pierwszych dniach trzeba się zmierzyć. Warto jednak zawsze podjąć tę walkę, jeśli nie jest za późno na ratowanie życia. Zalet życia bez alkoholu jest znacznie więcej niż przyjemności związanych z jego spożywaniem.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom picia alkoholu?

Czy odmawianie sobie alkoholu jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania jego szkodliwemu działaniu? Są sytuacje – takie jak ciąża czy karmienie piersią – kiedy najlepiej jest po prostu zrezygnować z napojów procentowych.

Istnieją jednak metody, które (pomijając tego rodzaju szczególne okoliczności) pomagają minimalizować negatywne skutki picia. Jak pić alkohol, by sobie nie zaszkodzić?

Istnieją pojęcia „picie szkodliwe” i „picie ryzykowne” określające sposoby spożywania alkoholu wyjątkowo niekorzystne dla człowieka – zarówno pod względem zdrowotnym, jak i społecznym. Każdy, komu zależy na dobrej kondycji i dobrych relacjach z bliskimi powinien się ich wystrzegać.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile alkoholu można wypić, by wystrzec się zgubnych skutków. Ilość ta zależy bowiem od wielu czynników i indywidualnych cech organizmu.

Nie ma też złotego środka na to, jak dobrze się czuć po alkoholu, szczególnie że na samopoczucie to składa się wiele elementów (nie tylko reakcja organizmu, ale też np. reakcja otaczających osób).

Nie wystarczy więc wiedzieć, jaki alkohol pić, żeby nie mieć kaca, trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, jak go pić, z kim i w jakich okolicznościach.

Czytaj również

Bibliografia

 • Alcohol Alert, nr 63, 2004, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism https://psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/915-szkodliwy-wplyw-alkoholu-na-mozg.html [06.05.2022].
 • E. Włodarczyk, Zaburzenia związane z używaniem alkoholu – obraz i możliwości pomocy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/26214/1/Wlodarczyk_E_Zaburzenia%20zwi%C4%85zane%20z%20u%C5%BCywaniem%20alkoholu.pdf [06.05.2022].
 • L. Kłosiewicz-Latoszek, Wino czerwone – wpływ na zdrowie, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wino-czerwone-wplyw-na-zdrowie/ [06.05.2022].
 • M. Restel, R. Rola, Napady padaczkowe i padaczka u osób z zespołem zależności alkoholowej, Neurologia po dyplomie, 05/2014.
 • T. Gabryelewicz, Delirium-dlaczego nie rozpoznajemy i źle leczymy?, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Warszawa, 2018.
 • Przeciwdziałanie alkoholizmowi, Wydział prewencji KMP w Łodzi http://lodz.policja.gov.pl/elp/profilaktyka/uzaleznienia/alkohol/2162,Przeciwdzialanie-alkoholizmowi.html [06.05.2022].
 • „Demencja alkoholowa” mało znana i lekceważona, Ministerstwo Edukacji i Nauki, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C78139%2Cdemencja-alkoholowa-malo-znana-i-lekcewazona.html [06.05.2022].
 • A. Ryszkowski, A. Wojciechowska, Z. Kopański, I. Brukwicka, Y. Lishchynskyy, M. Mazurek, Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare 1 (2015) http://jchc.eu/numery/2015_1/201511.pdf [06.05.2022].
 • M. Frąckowiak, M. Motyka, Zespół zależności alkoholowej: charakterystyka, fazy rozwoju, metody diagnozowania, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2015, 96(2) http://phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-2-315.pdf [06.05.2022].
 • Narodowe Centrum Edukacji Narodowej, Wino czerwone - wpływ na zdrowie, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wino-czerwone-wplyw-na-zdrowie/ [06/05/2022].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alkoholizm
Zatrucie alkoholowe - co pomaga? Domowe sposoby i leczenie
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
Zespół Otella – objawy, test i leczenie. Jak rozmawiać i się bronić?
Mężczyzna z Zespołem Otella
Podobne artykuły
Ile trwa spalanie alkoholu
Spalanie alkoholu w organizmie - ile trwa, co je przyspiesza?
Mężczyzna poci się po alkoholu
Poty po alkoholu - po odstawieniu, u alkoholika i na kacu. Co oznaczają?
Lekarz opatruje nogę pacjenta z polineuropatią alkoholową
Polineuropatia alkoholowa - czy jest uleczalna? Objawy i rokowania
Kobieta w ciągu alkoholowym
Ciąg alkoholowy – jak przerwać i dojść do siebie? Leki i domowe sposoby
Padaczka alkoholowa – co podać po ataku?
Jak wygląda atak padaczki alkoholowej i kiedy następuje?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!