Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Aromatol

Spis treści

Reklama

Aromatol - skład

100 g preparatu zawiera: 1,72 g lewomentolu, 0,57 g olejku cytrynowego, 0,24 g olejku z kory cynamonowca cejlońskiego, 0,24 g olejku mięty pieprzowej (z obniżoną zawartością mentolu), 0,24 g olejku lawendowego, 0,1 g olejku cytronelowego, 0,1 g olejku goździkowego. Preparat zawiera etanol.

Reklama

Aromatol - działanie

Skuteczność preparatu opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Mieszanina etanolowa lewomentolu i olejków eterycznych ma. Mentol wykazuje działanie żółciopędne i spozmolityczne.

Reklama

Aromatol - wskazania

Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji, do płukania gardła), w bólach głowy, w bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyseptycznych) np. wzdęciach, niestrawności.

Reklama

Aromatol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, astma oskrzelowa i inne schorzenia układu oddechowego, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Ze względu na zawartość etanolu i brak wystarczających badań, nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Nie stosować wewnętrznie w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, u osób z ciężkimi uszkodzeniami wątroby lub uzależnionych od alkoholu. Nie stosować zewnętrznie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach, otwartych ranach, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błonę śluzową oraz w okolicach oczu.

Reklama

Aromatol - ostrzeżenia

Preparat zawiera etanol i jego częste stosowanie zewnętrzne może powodować podrażnienie i suchość skóry. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości: trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) należy wezwać lekarza, a w przypadku wystąpienia zmian skórnych - zasięgnąć porady lekarza. Po zastosowaniu preparatu lub jego roztworu należy starannie umyć ręce. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub pod ciepłym okładem. 1 ml preparatu zawiera ok. 0,57 g etanolu, 10 kropli zawiera etanol w ilości odpowiadającej ok. 2,2 ml wina o zawartości 12% v/v alkoholu lub ok. 5,3 g ml piwa o zawartości 5% v/v alkoholu, co należy wziąć po uwagę podczas stosowania u dzieci, osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką. Nie stosować u osób z chorobą alkoholową.

Reklama

Aromatol - ciąża

Ze względu na zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Reklama

Aromatol - efekty uboczne

Składniki olejków eterycznych mogą być alergenami lub wywoływać fotosensybilizację oraz powodować podrażnienia skóry u błon śluzowych, stąd preparat może powodować skórne odczyny uczuleniowe, zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli). Etanol zawarty w preparacie może powodować podrażnienie i suchość skóry.

Aromatol - interakcje

Alkohol zawarty w preparacie może wpływać na działanie innych równocześnie stosowanych leków.

Aromatol - dawkowanie

Zewnętrznie. Do nacierań: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-3 razy na dobę nacierać preparatem, aż powierzchnia skóry stanie się sucha; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniu owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem; do płukania gardła: ok. 5 ml preparatu dodać do ok. 250 ml ciepłej wody, płukać gardło i jamę ustną 1-3 razy na dobę. Stosowanie w postaci inhalacji: ok. 5 ml preparatu dodać ok. 250 ml gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary, inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę. Doustnie: w dolegliwościach trawiennych 10-15 kropli zmieszanych z wodą stosować 1-3 razy na dobę.

Aromatol - uwagi

Preparat zawiera etanol. Jego stosowanie może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.


Podobne leki
Amol
Aromatol Hot żel
Balsamum Mentholi compositum
Bengay

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!