Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL

Spis treści

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - skład

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu. Preparat zawiera sorbitol.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych na działanie takich mediatorów, jak kininy i serotonina, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Działanie to wynika głównie z hamowania syntezy prostaglandyn w OUN. Po podaniu doustnym jest prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego, poprzez bierną dyfuzję. Stężenie maksymalne we krwi występuje w ciągu 0,5-1 h. Wiąże się w 15-20% z białkami osocza krwi. Paracetamol jest w całości metabolizowany w wątrobie. W 100% wydalany jest przez nerki, z tego w około 5% w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 1,5-2,5 h.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - wskazania

Leczenie: bólów różnego pochodzenia, m.in. bólów głowy (także migrenowych), stawowych, mięśniowych, miesiączkowych oraz występujących po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych; gorączki np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Choroba alkoholowa.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - ostrzeżenia

Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Lek należy ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób regularnie pijących alkohol. W czasie stosowania paracetamolu nie należy pić napojów alkoholowych. Długotrwałe leczenie (dorośli powyżej 10 dni) należy prowadzić tylko pod kontrolą lekarską. Nie stosować dawek większych niż zalecane. Ze względu na zawartość sorbitolu (170 mg/tabl.), leku nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Duża liczba danych dotyczących kobiet w ciąży wskazuje na to, że lek nie wywołuje wad rozwojowych ani nie jest toksyczny dla płodów lub noworodków. Wnioski z badań epidemiologicznych dotyczących rozwoju układu nerwowego u dzieci narażonych na działanie paracetamolu in utero, są niejednoznaczne. Paracetamol można stosować w okresie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Jednak należy wówczas podawać najmniejszą skuteczną zalecaną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej.

Reklama

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - efekty uboczne

Niezbyt często: wymioty, biegunka. Rzadko: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza), powiększenie wątroby.

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - interakcje

Podawanie paracetamolu łącznie z lekami z grupy NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek w razie długotrwałego stosowania. Stosowanie z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i gorączkę; z chloramfenikolem - wydłuża okres półtrwania chloramfenikolu oraz zwiększa jego toksyczność. Preparaty wzmagające perystaltykę przewodu pokarmowego przyśpieszają wchłanianie paracetamolu, a preparaty hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego opóźniają wchłanianie paracetamolu. Stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny nasila ich działanie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień. Paracetamol nasila toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny. U osób nadużywających alkoholu może wystąpić zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby.

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 - 2 tabl. co 4 h, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) - 8 tabl. w dawkach podzielonych; przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni) - 5 tabl. w dawkach podzielonych. Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 h.

Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acenol
Apap
Calpol
Cefalgin Migraplus

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!