Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Nefrosept

Spis treści

Reklama

Nefrosept - skład

Preparat jest etanolowym wyciągiem płynnym z mieszanki ziół: liścia mącznicy lekarskiej i ziela nawłoci pospolitej. Preparat zawiera etanol.

Reklama

Nefrosept - działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Reklama

Nefrosept - wskazania

Tradycyjnie w łagodnych infekcjach dróg moczowych w celu zwiększenia przepływu w drogach moczowych i zwiększenia ilości wydalanego moczu; uzupełnienie lub kontynuacja leczenia przewlekłych zakażeń układu moczowego.

Reklama

Nefrosept - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować u pacjentów: z chorobami układowymi (np. gruźlica, białaczka, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, skłonność do alergii); z uszkodzoną wątrobą; z chorobą alkoholową; chorych na padaczkę; z uszkodzeniami mózgu; z chorobami umysłowymi; z obrzękami spowodowanymi ograniczeniem czynności serca lub nerek; stosujących jednocześnie leki powodujące zakwaszenie moczu. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Reklama

Nefrosept - ostrzeżenia

Nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Preparat zawiera do 50% v/v etanolu 96%, tzn. 3,88g etanolu (100%) na dawkę (10 ml), co jest równoważne 98,2ml piwa (5% v/v), 41ml wina (12% v/v) na dawkę. Ze względu na zawartość alkoholu leku nie należy stosować u osób z chorobą alkoholową, osób z grup wysokiego ryzyka (np. choroby wątroby, padaczka) oraz kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci. Podczas kuracji należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli alkalizacji moczu. Działanie bakteriostatyczne jest nasilone w moczu o odczynie alkalicznym (od pH 8).

Reklama

Nefrosept - ciąża

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Nefrosept - efekty uboczne

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit (w tym nudności i wymioty). Hydrochinon może wykazywać działanie toksyczne na wątrobę oraz karcynogenne i podrażniające, dlatego preparatów zawierających wyciąg z liści nawłoci nie należy stosować przez dłuższy okres. Doustne stosowanie wyciągu z liści mącznicy lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem nudności i wymiotów, co spowodowane może być podrażnieniem żołądka przez zawartą w tym wyciągu taninę.

Nefrosept - interakcje

Ze względu na zawartość alkoholu preparat może wpływać na działanie innych leków. Potencjalne interakcje między substancjami aktywnymi mieszanki ziół (liść mącznicy lekarskiej i ziele nawłoci pospolitej), a innymi lekami to: możliwość zmniejszenia działania przeciwbakteryjnego preparatu w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami zakwaszającymi mocz; zmniejszenie działania leków przeciwcukrzycowych przez mącznicę; wpływ na działanie leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym; ryzyko wystąpienia hipokaliemii przy jednoczesnym stosowaniu z kortykosterydami; zwiększenie działania innych leków moczopędnych; zmniejszenie działania beta-blokerów; nasilenie działania glikozydów nasercowych (ryzyko wystąpienia hipokaliemii); Ekstrakt z liści nawłoci jest najbardziej skuteczny, gdy pH moczu jest zasadowe, dlatego nie powinno się go podawać łącznie z witaminą C, która zakwasza mocz.

Nefrosept - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 10 ml preparatu 4 razy dziennie popijając dużą ilością wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie należy stosować. Preparat można stosować nie dłużej niż 7 dni i powtarzać kurację nie więcej niż 5 razy w roku.

Nefrosept - uwagi

Ze względu na zawartość etanolu preparat może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betasol
Debelizyna
Ginjal
Nefrol

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!