Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Czym się zajmuje urolog? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty

Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami cewki moczowej, moczowodów, pęcherza, nerek, ale też prostaty, jąder, prącia. Utarło się przekonanie, że do poradni urologicznej chodzą wyłącznie mężczyźni, ale nie jest ono prawdziwe.
Lekarz urolog
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Powszechnie panująca opinia każe uważać, że do urologa udawać mogą się wyłącznie mężczyźni. To nieprawda - urolog zajmuje się bowiem chorobami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet.
 • Urolog samodzielnie wykonuje wiele prostych zabiegów operacyjnych. Podczas leczenia pacjentów współpracuje również z lekarzami innych specjalizacji, takich jak onkologia, ginekologia czy nefrologia.
 • Do urologa przychodzą nie tylko starsi pacjenci. Wielu urologów specjalizuje się wyłącznie w leczeniu pacjentów w wieku dziecięcym i młodzieńczym.
Spis treści

Reklama

Kim jest urolog?

Urolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet.

To jeden z tych lekarzy, do których chodzi się niechętnie. Ze względu na charakter i umiejscowienie dolegliwości, wizyta u urologa dla większości pacjentów jest doświadczeniem dalece niekomfortowym, wstydliwym, krępującym.

Z tego właśnie powodu konsultacje urologiczne często są odwlekane na ostatnią chwilę – okazuje się wówczas, że diagnozowane choroby są już w zaawansowanym stadium.

Reklama

Czym zajmuje się urolog?

Urolog zajmuje się leczeniem farmakologicznym i operacyjnym takich schorzeń, wad i zaburzeń, jak:

 • stulejka, zasłupek, wodniak jądra i inne wady anatomiczne zewnętrznych męskich narządów płciowych,
 • choroba Peyroniego powodująca skrzywienie prącia, uniemożliwiające erekcję,
 • zaburzenia erekcji u mężczyzn,
 • zapalenie pochwy u kobiet,
 • stany zapalne cewki moczowej oraz pęcherza,
 • nietrzymanie moczu,
 • częstomocz, wielomocz, krwiomocz,
 • kamica nerkowa,
 • przerost prostaty,
 • nowotwory prostaty, pęcherza, jąder, nerek.

Urolog, jako chirurg, sam wykonuje wiele zabiegów operacyjnych, szczególnie tych najprostszych, jak plastyka napletka w przypadku stulejki. W leczeniu pacjentów, w zależności od schorzenia, współpracuje też z onkologiem, nefrologiem, ginekologiem, endokrynologiem, diabetologiem.

Urolog dziecięcy

Wśród lekarzy urologów znajduje się wielu takich, którzy specjalizują się głównie w leczeniu pacjentów w wieku dziecięcym i młodzieńczym.

Specyfika pracy urologa dziecięcego nie różni się szczególnie od charakteru zadań, z którymi w praktyce zawodowej mierzy się urolog przyjmujący osoby dorosłe. Choć oczywiście istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o paletę najczęściej diagnozowanych i leczonych schorzeń. 

O ile starsi pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologicznej z różnego rodzaju zakażeniami intymnymi oraz ciężkimi przypadkami nowotworów, o tyle dla urologii dziecięcej charakterystyczne są takie schorzenia, jak stulejka (którą należy wyleczyć przed osiągnięciem przez pacjenta dorosłości) czy różnego rodzaju zakażenia wynikające z braku higieny (zwłaszcza pod pieluszką).

Reklama

Jak wygląda badanie urologiczne?

Typowe badanie urologiczne wygląda nieco inaczej w przypadku mężczyzn i kobiet, istotne różnice wynikają też z charakteru objawów, z którymi zgłaszają się pacjenci. 

W przypadku mężczyzn, lekarz urolog może:

 • naocznie skontrolować stan zewnętrznych narządów płciowych – prącia i jąder,
 • wykonać usg jąder i podbrzusza,
 • zlecić (a w czasie następnej wizyty ocenić) badania moczu,
 • przeprowadzić badanie prostaty metodą per rectum

Ostatnia z wymienionych czynności jest tym, czego wielu pacjentów obawia się najbardziej. Badanie to przeprowadza się przez odbyt – wymaga wsunięcia przez lekarza dwóch palców do wewnątrz, po to by ręcznie ocenić wielkość oraz kształt prostaty. 

W przypadku kobiet badanie wygląda nieco inaczej z racji tego, że zewnętrzne narządy płciowe, odmiennie niż u mężczyzn, nie są jednocześnie częścią układu moczowego.

Badanie urologiczne u kobiet często polega na palpacyjnej ocenie podbrzusza oraz okolic nerek u dołu pleców. W większym stopniu specjalista opiera się na wynikach badań laboratoryjnych (moczu, krwi) czy ultrasonograficznych. 

Reklama

Jak się przygotować do wizyty u urologa?

Przygotowanie się do wizyty u urologa wymaga zgromadzenia dokumentacji medycznej odnośnie dotychczasowego leczenia danego schorzenia, lub chorób, które z aktualnym problemem mogą być w jakiś sposób powiązane. 

W czasie wywiadu lekarskiego specjalista będzie chciał jak najwięcej dowiedzieć się o nękających pacjenta objawach, w wielu przypadkach będąc jednakże mocno ograniczonym czasowo. Dlatego warto jest ułożyć sobie w głowie (lub na kartce), spis niepokojących symptomów.

Znacznie usprawni to komunikację z lekarzem. Kolejną kwestią jest dbałość o higienę. Dokładane umycie się, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych, to wręcz obowiązek.

Pamiętać też trzeba, że są badania urologiczne, na które należy się stawić z wypełnionym pęcherzem – na przykład USG dróg moczowych. W razie wątpliwości, warto tego typu zagadnienia skonsultować na etapie umawiania wizyty u urologa. 

Reklama

Czy do urologa potrzebne jest skierowanie?

Wizytę w poradni urologicznej można odbyć za darmo, korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu niezbędne jednak jest uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego.

Powinniśmy uzyskać je bez większych trudności, jednak należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania - jak do każdego lekarza-specjalisty - może być długi.

Warto pamiętać, że po telefonicznej lub internetowej rejestracji i zapisie na wizytę do urologa, w ciągu 14 dni do poradni należy przynieść oryginał skierowania. Pacjent, który nie dopełni tego obowiązku, zostanie skreślony z listy.

Reklama

Urolog prywatnie

Tak jak w przypadku wielu innych specjalistów, wizyta u urologa z refundacją NFZ może być problematyczna ze względu na czas oczekiwania, zwłaszcza w nagłych i poważnych sytuacjach. Są wprawdzie poradnie, gdzie wizytę można umówić praktycznie od ręki, ale są też takie, gdzie pierwsze wolne terminy są za wiele tygodni.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak czekać lub skorzystać z prywatnej opieki zdrowia. W tym przypadku należy oczywiście liczyć się z kosztami. Urolog prywatnie przyjmie pacjenta znacznie szybciej, ale za wizytę trzeba będzie zapłacić od 100 do nawet 200 złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • B. Darewicz, M. Skrodzka, J. Kudelski, Problemy urologiczne kobiet okresu pomenopauzalnego, Przegląd Menopauzalny, 2008.
 • A. B. Pilewska-Kozak, K. Pałucka, C. Łepecka-Klusek, L. Putowski, Umiejscowienie kontroli zdrowia w grupie starzejących się mężczyzn – doniesienie wstępne, Gerontologia Polska, 2016, 24.
 • J. Michalak, Urolog pracy organicznej. Rozmowa z prof. Andrzejem Borówką, kierownikiem Kliniki Urologii CMKP, konsultantem krajowym w dziedzinie urologii, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Przewodnik Lekarski, 2005, 8.
 • T. Borkowski, Urologia w internecie i internet w urologii, Urologia Polska, 1997, 50, 4.
 • P. Stajno, P. Wiechno, T. Demkow, Urologia onkologiczna — co zmieniło się w ciągu ostatnich 25 lat?, Nowotwory. Journal of Oncology, 66, 3.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial