Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Panadol Rapid

Spis treści

Reklama

Panadol Rapid - skład

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu (oraz 173 mg sodu i 0,16 mg potasu).

Reklama

Panadol Rapid - działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, głównie w obrębie o.u.n. Zawarty w preparacie wodorowęglan sodu przyspiesza opróżnianie żołądka i rozpuszczanie się paracetamolu, a w wyniku tego przyspieszającą absorpcję paracetamolu i działanie przeciwbólowe. Paracetamol ulega szybkiemu i prawie całkowitemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Po podaniu preparatu średni czas wystąpienia maksymalnego stężenia w osoczu wynosi 25 min. u osób na czczo i 45 min. po posiłku. Lek w minimalnym stopniu wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w postaci sprzężonej - glukuronidów i siarczanów, mniej niż 5% leku jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

Reklama

Panadol Rapid - wskazania

Ból o umiarkowanym nasileniu np. ból głowy (w tym migrena i ból napięciowy), ból zębów, nerwoból, ból kręgosłupa, ból reumatyczny i mięśniowy, ból gardła, bolesne miesiączkowanie. Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą.

Reklama

Panadol Rapid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba alkoholowa. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.

Reklama

Panadol Rapid - ostrzeżenia

Należy stosować ostrożnie u pacjentów: z niewydolnością wątroby i nerek, z niedoborem dehydrogenazy G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. W czasie przyjmowania preparatu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje uosób niedożywionych i regularnie pijących alkohol. Odnotowano przypadki wystąpienia niewydolności wątroby u pacjentów w stanach obniżonego poziomu glutationu, zwłaszcza u pacjentów ciężko niedożywionych, cierpiących z powodu anoreksji, posiadających niski wskaźnik masy ciała (BMI) i regularnie pijących alkohol. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów w stanach obniżonego poziomu glutationu (takich jak posocznica). Stosowanie paracetamolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Ze względu na ryzyko przedawkowania pacjentów należy poinformować, aby nie przyjmowali preparatu jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. 1 tabl. powl. zawiera 173 mg sodu, należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Jeśli objawy nie ustępująnależy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Panadol Rapid - ciąża

Paracetamol można stosować podczas ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy wówczas podawać najmniejszą skuteczną zalecaną dawkę przez możliwie jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Paracetamol jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią w ilościach nie mających znaczenia klinicznego. Dostępne opublikowane dane nie zawierają przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie przyjmowania leku. Preparat powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.

Reklama

Panadol Rapid - efekty uboczne

Bardzo rzadko: trombocytopenia; reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości skórnej włącznie z wysypką skórną, obrzękiem naczynioruchowym i ciężkie reakcje skórne, takie jak: ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy) i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby.

Panadol Rapid - interakcje

Szybkość wchłaniania paracetamolu może zostać zwiększona przez metoklopramid lub domperidon, zmniejszona zaś przez kolestyraminę. Regularne codzienne przyjmowanie paracetamolu może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny lub innych leków z grupy kumaryny powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz ryfampicyna może prowadzić do uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę. Łączne podawanie z NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.

Panadol Rapid - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1-2 tabl. popijając co najmniej 1/2 szklanki wody (100 ml), do 4 razy na dobę. Nie stosować częściej niż co 4 h, ani stosować więcej niż 8 tabl. w ciągu doby. Maksymalna dawka dobowa wynosi 4000 mg. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Panadol Rapid - uwagi

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi). Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acenol
Apap
Calpol
Cefalgin Migraplus

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!