Znajdź lek

Sylicynar

Działanie

Lek roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z ziela karczocha stymuluje wydzielanie i przepływ żółci, wspomagając trawienie tłuszczów. Działa ochronnie w stosunku do błony śluzowej jelita, wrażliwej na działanie kwasów. Obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez zwiększenie wydzielania żółci oraz hamowanie syntezy cholesterolu de novo. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów, chroniąc wątrobę przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Ponadto intensyfikuje komórkowe procesy syntezy białek, prowadząc do szybszej regeneracji, działa także przeciwutleniająco.

Wskazania

Stany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin). Wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby oraz przy zwiększonym stężeniu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przy zachowaniu diety niskotłuszczowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, w tym karczochy lub rośliny z rodziny Compositae. Niedrożność dróg żółciowych.

Środki ostrożności

Podczas leczenia i po jego zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby. Brak danych o bezpieczeństwie stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania).

Działania niepożądane

Istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz łagodnego działania przeczyszczającego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat:: 2 tabl. 3 razy dziennie, po posiłku. Skuteczność obserwuje się po długotrwałym stosowaniu.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex