ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sylicynar

Spis treści

Reklama

Sylicynar - skład

1 tabl. powl. zawiera 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (DER 3-7:1, ekstrahent: woda) i 28,6 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu (DER 20-34:1, ekstrahent: metanol 90%). Preparat zawiera benzoesan sodu E211, czerń brylantową E151, czerwień koszenilową E124.

Reklama

Sylicynar - działanie

Lek roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z karczocha stosowany jest w leczeniu różnych chorób dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, takich jak: kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego, stany po cholecystektomii, dyskinezy dróg żółciowych. Wyciąg stymuluje wydzielanie i przepływ żółci oraz wzrost wydalania wody. Wzmożony przepływ żółci wspomaga trawienie tłuszczów i działa ochronnie w stosunku do błony śluzowej jelita, wrażliwej na działanie kwasów. Ponadto kwasy żółciowe uwolnione do dwunastnicy stymulują perystaltykę jelitową wpływają na poprawę procesów trawienia. Z obserwacji wynika, że wyciąg z ziela karczocha obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez zwiększenie wydzielania żółci oraz hamowanie jego syntezę de novo. Sylimaryna stanowi zespół flawonolignanów: sylibiny, izosylibiny, sylidiaminy i sylikrystyny. Standaryzowany ekstrakt zawiera 70 do 80% silymaryny. Działanie ochronne sylimaryny na wątrobę tłumaczy się m.in. jej właściwościami przeciwutleniającymi. Działanie to przekłada się na stabilizację błon komórkowych, komórek wątrobowych, co chroni przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Przypuszczalny mechanizm działania oprócz ochrony komórek wątrobowych, polega na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek, prowadzących do szybszej regeneracji, zdolności formowania nowych komórek oraz aktywności przeciwutleniającej.

Reklama

Sylicynar - wskazania

Stany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin). Wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby oraz przy podwyższonym stężeniu cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi, przy zachowaniu diety niskotłuszczowej.

Reklama

Sylicynar - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych.

Reklama

Sylicynar - ostrzeżenia

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest niedrożność dróg żółciowych. Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby. Lek zawiera 0,06 mg benzoesanu sodu E211 w każdej tabletce, co odpowiada 0,16 mg/g. Benzoesan sodu E211 może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tyg. życia). Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej tabletce, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”. Lek zawiera czerń brylantową E151 oraz czerwień koszenilową E124 i może powodować reakcje alergiczne. Brak danych klinicznych na temat bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Reklama

Sylicynar - ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania).

Reklama

Sylicynar - efekty uboczne

Dotychczas nie odnotowano działań niepożądanych po zastosowaniu leku. Niemniej w trakcie stosowania istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, łagodnego działania przeczyszczającego oraz reakcji alergicznych.

Sylicynar - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 tabl. 3 razy na dobę, po posiłku. Skuteczność obserwuje się po długotrwałym stosowaniu.

Sylicynar - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Hepa-Merz
Heparegen
Liv 52
Essylimar

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!