Reklama
Popularne zioła na wątrobę
Zdrowa wątroba to klucz do dobrego samopoczucia i silnego organizmu. Niestety dieta bogata w tłuszcze, cukier i alkohol, a także infekcje, ciągły stres i brak snu bardzo obciążają funkcjonowanie tego narządu. Na szczęście nasi przodkowie już przed wiekami odkryli, jakie zioła stosować, aby wspomóc regenerację tego organu.
Najlepsze zioła na wątrobę to takie, które w danej sytuacji pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie tego organu. To, która roślina podziała kojąco, zależy od wielu czynników, takich jak występujące zaburzenia, choroby współistniejące, ogólna kondycja wątroby. Wśród ziół o działaniu regeneracyjnym i prozdrowotnym wymienia się: mniszek lekarski, ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, dziurawiec oraz kurkuma.
Mniszek lekarski, uważany za skuteczny w wielu przypadkach naturalny środek leczniczy na wątrobę, pomaga oczyszczać organizm i wspiera wydalanie szkodliwych substancji. Ostropest plamisty zawiera sylimarynę, która wspomaga regenerację komórek wątroby i chroni je przed szkodliwym wpływem toksyn. Karczoch zwyczajny - jeden z najbardziej znanych przykładów gorzkich ziół na wątrobę - stymuluje produkcję żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów. Kurkuma działa przeciwzapalnie i zmniejsza stres oksydacyjny, chroniąc komórki wątroby.
Reklama
Zioła na różne problemy z wątrobą
Boląca wątroba to sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Może oznaczać chorobę - silne stłuszczenie, zapalenie wątroby czy też problemy z drogami żółciowymi.
Zioła nie zastąpią wizyty u lekarza i farmakoterapii, ale mogą być stosowane jako wsparcie w regeneracji, łagodzeniu bólu czy poprawie trawienia. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, szczególnie w przypadku, gdy zażywa się inne leki.
Zioła na stłuszczenie wątroby
Wielu pacjentów szuka informacji, jakie zioła można pić na stłuszczenie wątroby. Odpowiednio dobrane mieszankI ziół np. ostropest plamisty, mniszek lekarski, karczoch, kurkuma, mięta pieprzowa, łopian - działają synergicznie, wspierając regenerację, detoksykację stłuszczonej wątroby i poprawiając trawienie.
Nie znaczy to jednak, że służą każdemu. Trzeba zweryfikować, czy u danej osoby napar ziołowy nie wejdzie w interakcję z przyjmowanymi lekami i nie wywoła alergii. Szczególnie w przypadku marskości stosowanie ziół wymaga dużej ostrożności, ponieważ funkcjonowanie wątroby jest tu już poważnie zaburzone.
Zawsze przed zastosowaniem ziół przestrzegamy, aby nie pytać na forum czy nie polegać na opiniach znajomych, ale w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.
Zioła na oczyszczanie wątroby
Zioła takie jak ostropest plamisty, mniszek lekarski, karczoch i kurkuma są szczególnie skuteczne w detoksykacji wątroby. Mniszek lekarski i karczoch pobudzają produkcję żółci, wspierają trawienie tłuszczów i oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn. Sylimaryna w ostropeście wspiera regenerację komórek wątroby, działa ochronnie i pomaga usuwać toksyny. Kurkumina w kurkumie ma silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Odpowiednio dobrane mieszanki ziół wykazują synergiczne działanie oczyszczające i regeneracyjne. Dodatkowo - są wygodne w użyciu. Zioła na oczyszczanie wątroby można przyjmować w formie herbat, kapsułek, jak i kropli, ale musza być stosowane systematycznie, zazwyczaj przez 2-4 tygodnie.
Aby uzyskać najlepsze efekty, warto także stosować dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik, warzywa i zdrowe tłuszcze, wspierając oczyszczenie wątroby i nerek.
Zioła na torbiele wątroby
Zioła mogą wspierać funkcjonowanie wątroby, choć nie zastępują farmakoterapii. Na torbiele na tym organie często stosuje się wspomagająco:
- ostropest plamisty, który regeneruje komórki wątroby, działa przeciwzapalnie i chroni przed toksynami,
- mniszek lekarski - pobudza wydzielanie żółci, wspomaga oczyszczanie organizmu i poprawia trawienie,
- kurkuma - dzięki kurkuminie zmniejsza stres oksydacyjny i stany zapalne, co wspiera ochronę wątroby,
- łopian większy oczyszcza krew i stymuluje procesy detoksykacji.
Regularne stosowanie ziół na torbiele w formie naparów, ekstraktów czy suplementów wspiera funkcjonowanie wątroby, jednak zawsze warto skonsultować ich użycie z lekarzem, szczególnie przy innych schorzeniach.
Reklama
Ziołowe mieszanki na wątrobę
W sklepach zielarskich można dostać gotowe mieszanki ziół na wątrobę, tradycyjnie stosowane przez np. przez zakon bonifratrów.
Często w zestawie występują: ostropest plamisty, mniszek lekarski, karczoch zwyczajny, mięta pieprzowa, dziurawiec zwyczajny. Zioła w tej mieszance wykazują działanie przeciwzapalne, oczyszczające, rozkurczające, żółciopędne i żółciotwórcze, przeciwdrobnoustrojowe oraz immunostymulujące. Regularne picie naparu wspomaga leczenie schorzeń zapalnych wątroby, stłuszczenia, marskości oraz uszkodzeń polekowych.
Popularny jest też zestaw: ostropest plamisty, babka płesznik i czarnuszka siewna. Zioła działają ochronnie na miąższ wątroby, pobudzają jej zdolności regeneracyjne.
Reklama
Zioła nie tylko na wątrobę
Wiele ziół działa kompleksowo na układ trawienny.
Na przykład zarówno na wątrobę, jak i trzustkę skutecznie wpływa ostropest plamisty, kurkuma i mniszek lekarski.
Jednocześnie na wątrobę i jelita skuteczne są: mięta pieprzowa, rumianek (o którym mało kto wie, że wspiera procesy trawienne i łagodzi podrażnienia jelit) i babka płesznik (która pomaga oczyścić jelita z toksyn i wspiera procesy detoksykacji wątroby).
Na wątrobę i woreczek żółciowy bardzo pozytywnie wpływa dziurawiec, kocanka i karczoch zwyczajny, który stymuluje produkcję i przepływ żółci, przez co wspomaga wątrobę i zapobiega zastojom żółci w woreczku żółciowym. Dziurawiec zwyczajny i kocanka piaskowa wspierają wydzielanie żółci i zmniejszają ryzyko stanów zapalnych i chronią wątrobę przed toksynami.
Spośród ziół korzystnie wpływających zarówno na trawienie, jak i na wątrobę warto wspomnieć tymianek (pomaga w trawieniu tłuszczów, wspiera wydzielanie żółci i chroni wątrobę przed infekcjami), kolendrę, która łagodzi niestrawność i wspomaga detoksykację wątroby, a także imbir - pobudzający trawienie, neutralizujący wzdęcia i wspierający funkcje wątroby, dzięki działaniu przeciwzapalnemu.
Osoby borykające się z problemami z żołądkiem, powinny uwzględnić też anyż, który pooprawia trawienie, łagodzi wzdęcia i wspomaga produkcję żółci w wątrobie, jak również i korzeń goryczki, który pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przez co poprawia trawienie i wspiera regenerację wątroby.
Spośród ziół skutecznych na wątrobę wiele wykazuje także dobroczynne działanie na nerki. Łopian większy wspomaga detoksykację wątroby i działa moczopędnie, wspierając funkcje nerek. Pokrzywa oczyszcza krew, pomaga w regeneracji wątroby i poprawia funkcje nerek poprzez zwiększenie wydalania moczu. Berberys wspiera procesy oczyszczania organizmu i chroni oba narządy przed uszkodzeniami.
Reklama
Jak stosować zioła na wątrobę?
Istotną kwestią jest nie tylko, jakie zioła są dobre na wątrobę, ale także - jak je przyjmować. Nie wszystkie pije się jako napary - wiele ziół można włączyć do codziennej diety lub stosować w formie suplementów.
1. Napary do picia to najpopularniejsza, dobrze przyswajalna forma spożycia ziół. Ostropest plamisty, mniszek lekarski, dziurawiec czy miętę pieprzową przygotowuje się, zalewając susz gorącą wodą. Zaleca się najczęściej 1-2 łyżeczki ziół na szklankę wrzątku, pić 1-3 razy dziennie.
2. Suplementy diety (kapsułki, tabletki, ekstrakty) zapewniają wygodę i precyzyjne dawkowanie. W postaci skoncentrowanych preparatów dostępne są najczęściej: ostropest plamisty (sylimaryna), karczoch, kurkuma (kurkumina). Należy je stosować się zgodnie z instrukcją producenta, zazwyczaj 1-2 kapsułki dziennie.
3. Proszki - np. z ostropestu plamistego czy kurkumy, można włączyć do codziennej diety jako bezsmakowy dodatek do jogurtów, koktajli, sałatek, zup. Aby pomagały na wątrobę, zaleca się 1-2 łyżeczki dziennie ostropestu i 1/4-1/2 łyżeczki kurkumy - koniecznie z dodatkiem tłuszczu i pieprzu, aby zwiększyć przyswajalność
4. Nalewki z ziół są skoncentrowaną formą, która łatwo się przyswaja. Dziurawiec, karczoch, łopian większy w formie nalewki przyjmuje się po 20-30 kropli rozcieńczonych w wodzie, 2-3 razy dziennie.
5. Świeże zioła i warzywa dodawane do codziennych posiłków to najprostszy sposób dbania o wątrobę. Kurkuma doskonale pasuje do dań kuchni azjatyckiej, a nasiona ostropestu można dodawać do owsianki czy smoothie. Świeże liście mniszka są świetnym uzupełnieniem sałatek.
Włączenie ziół do diety lub stosowanie ich w formie naparów czy suplementów to skuteczny sposób na wsparcie zdrowia wątroby, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami.
Warto jednak pamiętać, że istnieją też zioła, które szkodzą na wątrobę, gdy są podawane w dużych ilościach lub przez długi czas. Warto uważać szczególnie na pokrzywę i piołun, a także cynamon i czarnuszkę.
Trzeba też mieć świadomość, że przed rozpoczęciem fitoterapii kluczowa jest konsultacja z lekarzem - szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, ciąży, karmienia piersią lub przyjmowania leków, które mogą wchodzić w interakcje z ziołami.