Zespół cieśni nadgarstka (CTS) - praca na klawiaturze komputerowej


Jesteś entuzjastą sportu, ale niekoniecznie rozgrzewki? Pracujesz w niewygodnej pozycji, dużo czasu spędzasz przy klawiaturze komputera? Niepokoją cię puchnące, bolesne i sztywne stawy? Słusznie, możesz cierpieć na zapalenie kaletek maziowych – kolan, łokci, palców lub innych stawów.

Co to jest zapalenie kaletek maziowych?

Zapalenie kaletek maziowych (łac. bursitis) to, jak sama nazwa wskazuje, zapalenie jednej lub więcej kaletek maziowych (woreczków wypełnionych płynem). Kaletki maziowe znajdują się w punktach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Mają one na celu zmniejszenie tarcia, „nawilżenie” stawu i ułatwienie ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej, staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch. Zapalenie kaletek maziowych występuje najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego, ale może dotyczyć również innych stawów. Najczęściej rozwija się między 15. a 50. rokiem życia.

Jakie są objawy zapalenie kaletek maziowych?

Zapalenie kaletek maziowych objawia się najczęściej bólem, tkliwością, obrzękiem oraz ograniczeniem możliwości ruchu w okolicy uszkodzenia (ból może dotyczyć wyłącznie miejsca, gdzie znajduje się kaletka, lub obejmować cały staw oraz nasilać się po ruchu). Dolegliwości mogą wystąpić nagle lub narastać powoli. Gdy odczucia bólowe ustępują, ich miejsce może zająć sztywność lokalizująca się w uszkodzonym stawie.

Uwaga!

Jeśli powyższym dolegliwościom towarzyszą takie niepokojące objawy, jak np.:

  • ogólne uczucie osłabienia,
  • gorączka,
  • ból lokalizujący się w wielu stawach/mięśniach,
  • długo utrzymująca się sztywność (szczególnie rano!),

należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza rodzinnego. Mogą być to pierwsze oznaki poważniejszych chorób, które wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia.

Czytaj więcej: Leczenie zapalenia kaletek maziowych

Jakie są przyczyny zapalenia kaletek maziowych?

Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletki maziowej jest uraz spowodowany zazwyczaj przez stale powtarzający się bodziec o małym lub średnim nasileniu (np. codzienne, długie pisanie na klawiaturze ze źle ułożonymi rękami). Uszkodzenie kaletki może również powstać w wyniku nagłego, silnego bodźca, takiego jak np. wymach kijem golfowym niepoprzedzony rozgrzewką, mocne szarpnięcie ręką przy grze w tenisa lub nogą podczas gry w piłkę.

Zapalenie kaletki maziowej może również rozwinąć się w wyniku infekcji np. w przebiegu kiły lub gruźlicy, a także w bardziej prozaicznych przypadkach, np. jako następstwo długiego klęczenia na zimnej, twardej powierzchni (zapalenie kaletki maziowej kolana).

Takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy dna moczanowa, również mogą prowadzić do zapalenia kaletek maziowych.

Jeśli pomimo stosowania prawidłowego leczenia w domu, dolegliwości nie ustąpią w przeciągu 5 do 7 dni, należy udać się do lekarza rodzinnego. Razem z nim pacjent będzie miał możliwość podjęcia decyzji, czy wymagana jest konsultacja i leczenie u specjalisty (reumatologa, ortopedy).

Czytaj więcej: Zapalenie kaletek maziowych – odwiedź lekarza!

Pamiętaj – jeśli dolegliwości są bardzo nasilone bądź wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy przerwać leczenie domowe i natychmiast udać się do lekarza.

Sprawdź także, czy powinieneś rozważyć leczenie chirurgiczne zapalenia kaletki maziowej - TEST


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [2]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Jak leczyć kaletke łokciowa która po nacięciu w przychodni została zainfekowania gronkowcem wyleczona po miesiącu a która nie chce się zamknąć w wyniku czego nastąpiło kilka kolejnych innych infekcji leczonych i taki stan trwa juz 7 miesiecy
2014.02.17 08:30 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Użytkownik Boguslaw pisze: Jak leczyć kaletke łokciowa która po nacięciu w przychodni została zainfekowania gronkowcem wyleczona po miesiącu a która nie chce się zamknąć w wyniku czego nastąpiło kilka kolejnych innych infekcji leczonych i taki stan trwa juz 7 miesiecy
Witam! Należałoby wykonać posiew wymazu z rany wraz z antybiogramem i wdrożyć antybiotykoterapię celowaną. Dodatkowo dbać i aseptykę rany, stosować ewentualnie specjalne opatrunki antybakteryjne. Pozdrawiam.
2014.03.01 12:57 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Zapalenie kaletek maziowych – odwiedź lekarza!

Zapalenie kaletek maziowych – odwiedź lekarza!

Bolą i sztywnieją ci stawy, występuje wokół nich obrzęk? Jeśli dodatkowo zdarza ci się zapomni...

» Więcej
Jak zapobiegać zapaleniu kaletek maziowych?

Jak zapobiegać zapaleniu kaletek maziowych?

Co robić, by uniknąć tak częstych urazów jak zapalenia kaletek maziowych palców, łokci, kolan ...

» Więcej
Choroba de Quervaina

Choroba de Quervaina

Czym jest choroba de Quervaina i kto jest na nią narażony? Dowiedz się, jak wykonuje się test ...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: