Nowy sklep

już ON-LINE

Leczenie zapalenia kaletek maziowych

Jeśli intensywnie uprawiasz sporty, a zdarza ci się zapomnieć o rozgrzewce, jeśli pracujesz w niewygodnej pozycji lub dużo czasu spędzasz przy klawiaturze swojego komputera, a twoje stawy puchną, bolą i sztywnieją – możesz cierpieć na zapalenie kaletek maziowych. Nie lekceważ tego schorzenia, dowiedz się, jak możesz je leczyć!
 

Zapalenie kaletki maziowej powstaje na skutek urazu (pojedynczego, silnego bodźca lub stale powtarzającego się bodźca o stosunkowo niewielkim nasileniu) lub w wyniku infekcji bądź choroby przewlekłej (RZS, ŁZS, dna moczanowa). Leczenie tego schorzenia zależy od źródła jego pochodzenia.

Czytaj także: Podejrzewasz zapalenie kaletek maziowych? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Leczenie zapalenia kaletek maziowych opiera się na:

  • odciążeniu chorego stawu,
  • fizykoterapii,
  • ćwiczeniach ruchowych,
  • leczeniu farmakologicznym (niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ, glikokortykosterydy),
  • w przypadku infekcji – na podawaniu antybiotyków,
  • w przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie skutkuje, a zapalenia kaletek nawracają, pacjent i lekarz mogą podjąć wspólną decyzję o wdrożeniu leczenia chirurgicznego.

Czytaj również: Dysplazja stawu biodrowego

Jak się leczyć?

Leczenie zapalenia kaletek maziowych w pierwszej kolejności opiera się na odciążeniu chorego stawu. Często odpoczynek w połączeniu z niewielką dawką leków powoduje ustąpienie choroby. Długofalowe rozwiązanie problemu będzie polegało np. na zmianie pozycji pracy na wygodniejszą (wymianie krzesła, korekcji wysokości blatu do pisania), wprowadzeniu regularnych i odpowiednich rozgrzewek (minimum 10-minutowych) przed ćwiczeniami lub właściwej ochronie stawów (dobrze dobrane ubranie w stosunku do warunków pogodowych).

W odciążeniu stawu mogą pomóc usztywniacze i ochraniacze (szczególnie przydatne przy uszkodzeniu nadgarstka), a w przypadku urazu któregoś ze stawów kończyn dolnych (np. biodra, kolana) pomocne może być używanie laski.

Kolejnym sposobem walki z zapaleniem kaletki maziowej jest fizykoterapia. Przykładowo mogą to być chłodne okłady na bolące miejsce. Okłady należy stosować przez 10 do 15 minut 2 razy dziennie (zarówno w dniu, kiedy ból pojawił się po raz pierwszy, jak i przez wszystkie dni, kiedy ból i obrzęk się utrzymują). Najprostszą formą schładzania jest ręcznik namoczony zimną wodą lub lód zawinięty w ręcznik i przyłożony do obrzękniętego miejsca.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

Leki

Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Można je przyjmować w formie tabletek (doustnie) lub w formie żelu wcieranego w bolące i obrzęknięte miejsce. Zarówno tabletki, jak i żel dostępne są w aptekach bez recepty. Przed zażyciem leku należy zawsze przeczytać ulotkę i bezwzględnie stosować się do informacji tam podanych.

W przypadku, gdy dolegliwości bólowe oraz obrzęk nie ustępują, lekarz może podjąć decyzję o podaniu glikokortykosterydów („sterydów”, GKS). Sterydy podaje się bezpośrednio do stawu (wstrzyknięcie). GKS nie zawsze prowadzą do zmniejszenia się bólu (około 20–30% chorych nie odczuwa poprawy). Sterydy nie mogą być podawane często (zazwyczaj maksymalnie raz na 3 miesiące), co utrudnia ich stosowanie przy nawracających zapaleniach kaletki maziowej. Obecność infekcji wyklucza możliwość podania GKS, a to dlatego, że sterydy osłabiają układ odpornościowy.

Jeśli przyczyną zapalenia jest infekcja, to oprócz leczenia przeciwzapalnego lekarz przepisze również antybiotyki w celu zwalczenia przyczyny infekcji.

Czasami lekarz może zdecydować się na nakłucie kaletki i usunięcie z niej płynu w celu zmniejszenia dolegliwości. Przy zapaleniu kaletek maziowych zabiegi chirurgiczne są rzadko potrzebne. Operację należy rozważyć, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów oraz gdy zapalenia nawracają z dużą częstością.

Sprawdź, czy powinieneś rozważyć leczenie operacyjne zapalenia kaletek maziowych – TEST

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Pytanie: Jaki jest Twój najlepszy sposób na bolące stawy?

  aktywność fizyczna

  regularne stosowanie suplementów diety, m.in. z kolagenem

  korzystanie ze sprzętu medycznego, np. wkładek ortopedycznych lub opasek uciskowych

  leki przeciwbólowe na receptę

  gorące kąpiele i okłady