} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból kolana – przy zginaniu, w spoczynku, w nocy

Z reguły ból kolana kojarzy się z urazem lub kontuzją. Często bywa jednak tak, że jest jednym z pierwszych objawów poważnej choroby, dlatego nie należy lekceważyć jego pierwszych oznak. Jakie są przyczyny bólu kolan?
Osoba z bolącym kolanem
Fot.: 123RF
Spis treści

Staw kolanowy znajduje się między kością udową a piszczelową, połączonych są ze sobą rzepką. Umożliwia poruszanie się, zginanie kończyn, bieganie oraz chodzenie. Niestety, jest on jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia oraz przeciążenia stawem w ciele człowieka. Co oznacza ból kolana? Czy jest niebezpieczny i czy da się go wyleczyć?

Reklama

Ból kolana przy zginaniu

Ten rodzaj bólu najczęściej pojawia się po przebytym niedawno urazie. Najczęściej odczuwany jest jako silna dolegliwość, która utrudnia normalne funkcjonowanie i może powodować ból o dużym nasileniu.

Zwykle towarzyszą mu takie objawy, jak:

 • stan zapalny kolana,
 • trzeszczenie stawu,
 • obrzęk stawu,
 • brak ruchomości rzepki.

Ponadto ból kolana może być też objawem, takich schorzeń, jak:

 • kolano skoczka lub biegacza,
 • borelioza,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zmiany zwyrodnieniowe.

Reklama

Ból kolana po bieganiu

Ból kolana często towarzyszy sportowcom, zwłaszcza biegaczom. Jeśli po treningu pojawia się silny ból kolan, mogło dojść do uszkodzenia stawu. Wszelkich niedogodności w okolicy rzepki nie należy lekceważyć – naderwany staw doprowadza do przykrych dla zdrowia konsekwencji.

Zobacz wideo: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

W przypadku uszkodzenia stawu konieczna jest wizyta u lekarza, odpoczynek i przede wszystkim rehabilitacja. By złagodzić nieco ból, nie należy forsować organizmu, zwłaszcza kolana. Pomocne okażą się chłodne okłady lub specjalne opaski nakładane na rzepkę.

Reklama

Ból kolana w spoczynku

Ból kolana może również oznaczać zapalenie stawów – jeśli towarzyszy mu :

 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • osłabienie,
 • gorączka,

należy udać się do lekarza. Zapalenia stawów nie należy lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawu kolanowego, utrudniając poruszanie.

Zapalenie wynika ze zbyt dużego obciążenia stawów z powodu dźwigania ciężkich przedmiotów i częstego zginania kolan. Jest to również częsta przypadłość osób z nadwagą. By poradzić sobie ze stanem, jakim jest ból kolan, należy stosować naprzemiennie zimne i ciepłe okłady. Konieczna będzie również wizyta u lekarza.

Zwyrodnienie stawów

Znacznie poważniejszym schorzeniem, sygnalizowanym przez ból kolana, jest zwyrodnienie stawów. Dotyka osoby starsze, a także walczące z nadwagą. Inną przyczyną bólu w kolanach może być postępująca osteoporoza. Zwyrodnienie doprowadza do znacznych utrudnień w poruszaniu się, wywołując silny ból w miejscu zapalenia.

W przypadku zwyrodnienia dochodzi do zniszczenia kości oraz chrząstki, stąd odczucie tak silnego bólu. Często pojawia się u kobiet i dotyka jednocześnie oby stawów kolanowych. Choroba ta doprowadza też do inwalidztwa, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów.

Reklama

Ból kolana przy poruszaniu

Poprzez problemy ze stawami i ból w okolicy kolanie doprowadza dna moczanowa, powstająca w wyniku nieprawidłowej przemiany materii, przez co w organizmie gromadzi się kwas moczowy. Jego odkładanie się doprowadza do niszczenia tkanek łącznych, co w medycynie nazywa się dnawym zapaleniem.

Ból kolan wynikający z dny moczanowej pojawiają się częściej u mężczyzn niż kobiet. Pierwsze objawy dotyczą obrzęku stawu oraz zaczerwienienia skóry. Charakterystyczne jest występowanie kilkudniowych napadów, podczas których pojawia się gorączka oraz silny ból w okolicy stawów.

Objaw boreliozy

Ból kolan może świadczyć o zakażeniu bakteriami przenoszonymi przez kleszcze. Choroba ta atakuje głównie tkanki łączne, stąd też ból w kolanie może sygnalizować zakażenie boreliozą. Pierwsze objawy w postaci rumienia na skórze pojawiają się po kilku miesiącach.

Często borelioza może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat. Kolejnym objawem jest powracające, kilkutygodniowe zapalenie stawów (zwłaszcza kolanowych) oraz porażenie nerwu twarzowego, a także symptomy przypominające grypę. Borelioza wymaga leczenia antybiotykami, by nie dopuścić do ich dalszego uszkodzenia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby stawów
Co jeść na odbudowę chrząstki stawowej? Domowa dieta
Senior z problemem chrząstki stawowej
Dna moczanowa - przyczyny. Na czym polega leczenie?
Osoba z bólem stopy
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Podobne artykuły
Zmiany na palcach dłoni
Guzki Heberdena - jak je leczyć, do którego lekarza się udać?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana – jak wygląda? Życie po operacji
Mężczyzna cierpiący na tendinopatię
Tendinopatia - co to jest? Objawy, leczenie i ćwiczenia

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!