Co może oznaczać ból kolan?

Starszy niż rok
Z reguły ból w kolanie kojarzy się z urazem lub kontuzją. Często bywa jednak tak, że ból w kolanach może być jednym z pierwszych objawów poważnej choroby, dlatego nie należy lekceważyć jego pierwszych oznak.
 

Staw kolanowy

Staw kolanowy znajduje się między kością udową a piszczelową, połączonych są ze sobą rzepką. Umożliwia poruszanie się, zginanie kończyn, bieganie oraz chodzenie. Niestety, jest on jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia oraz przeciążenia stawem w ciele człowieka.

Częsta kontuzja u sportowców

Kontuzje kolan często towarzyszą sportowcom, zwłaszcza biegaczom. Jeśli po treningu pojawia się silny ból w kolanie, mogło dojść do uszkodzenia stawu. Wszelkich niedogodności w okolicy rzepki nie należy lekceważyć – naderwany staw doprowadza do przykrych dla zdrowia konsekwencji.

Zobacz wideo: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

W przypadku uszkodzenia stawu konieczna jest wizyta u lekarza, odpoczynek i przede wszystkim rehabilitacja. By złagodzić nieco ból, nie należy forsować organizmu, zwłaszcza kolan. Pomocne okażą się chłodne okłady lub specjalne opaski nakładane na rzepkę.

Zapalenie stawów

Ból w kolanie może również oznaczać zapalenie stawów – jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie, osłabienie i gorączka, należy udać się do lekarza. Zapalenie stawów może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawu kolanowego, utrudniając poruszanie.

Zapalenie wynika ze zbyt dużego obciążenia stawów z powodu dźwigania ciężkich przedmiotów i częstego zginania kolan. Jest to również częsta przypadłość osób z nadwagą. By poradzić sobie z bólem, należy stosować naprzemiennie zimne i ciepłe okłady. Konieczna będzie również wizyta u lekarza.

Czytaj: Jak dbać o stawy

Zwyrodnienie stawów

Znacznie poważniejszym schorzeniem, sygnalizowanym przez bolące kolana, jest zwyrodnienie stawów. Dotyka osoby starsze, a także walczące z nadwagą. Inną przyczyną bólu w kolanach może być postępująca osteoporoza. Zwyrodnienie stawów doprowadza do znacznych utrudnień w poruszaniu się, wywołując silny ból w miejscu zapalenia.

W przypadku zwyrodnienia stawów dochodzi do zniszczenia kości oraz chrząstki, stąd odczucie tak silnego bólu. Często pojawia się u kobiet i dotyka jednocześnie oby stawów kolanowych. Choroba ta doprowadza też do inwalidztwa, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów.

Dna moczanowa

Poprzez problemy ze stawami i ból w okolicy kolanie doprowadza dna moczanowa, powstająca w wyniku nieprawidłowej przemiany materii, przez co w organizmie gromadzi się kwas moczowy. Jego odkładanie się doprowadza do niszczenia tkanek łącznych, co w medycynie nazywa się dnawym zapaleniem stawów.

Bóle wynikające z dny moczanowej pojawiają się częściej u mężczyzn niż kobiet. Pierwsze objawy dotyczą obrzęku stawu oraz zaczerwienienia skóry. Charakterystyczne jest występowanie kilkudniowych napadów, podczas których pojawia się gorączka oraz silny ból w okolicy stawów.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

Objaw boreliozy

Ból stawu kolanowego może świadczyć o zakażeniu bakteriami przenoszonymi przez kleszcze. Choroba ta atakuje głównie tkanki łączne, stąd też ból w kolanie może sygnalizować zakażenie boreliozą. Pierwsze objawy w postaci rumienia na skórze pojawiają się po kilku miesiącach.

Często borelioza może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat. Kolejnym objawem jest powracające, kilkutygodniowe zapalenie stawów (zwłaszcza kolanowych) oraz porażenie nerwu twarzowego, a także symptomy przypominające grypę. Borelioza wymaga leczenia antybiotykami, by nie dopuścić do dalszego uszkodzenia stawów.

Czytaj też: Stłuczenie kolana – jak je leczyć?

Zobacz: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA