PDW (morfologia krwi) - interpretacja wyniku i norma badania

Badanie PDW wykonywane w trakcie morfologii krwi pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Wynik tego badania pomaga w ustaleniu przyczyny obniżonej lub podwyższonej ilość płytek krwi. Normą jest to, żeby większość płytek miała zbliżoną do siebie wielkość. Wynik trzeba jednak zawsze porównywać z liczbą samych płytek i ich średnią objętością.
Płytki krwi w morfologii PDW
Źródło: 123RF

Spis treści

Badanie morfologiczne jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych, które daje lekarzowi możliwość wykrycia zmian w obrazie krwi. Jednym z elementów morfologii jest określanie PDW, czyli wskaźnika anizocytozy płytek krwi. Wskaźnik ten pokazuje jaki procent trombocytów różni się objętością od przeciętnych pod kątem ich objętości, ale nie może być interpretowany w oderwaniu od innych wskaźników.

Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi. Analiza parametrów MPV i PDW jest pomocna w szukaniu przyczyn nieprawidłowego wyniku badania liczby płytek krwi. 

PDW - badanie krwi

Na badanie morfologiczne pacjent powinien przyjść na czczo (ostatni posiłek powinien być zjedzony 8-12 godzin wcześniej). Krew do badania pobierana jest z żyły w zgięciu łokcia. Wynik najczęściej jest już następnego dnia.

Normy badania krwi PDW

Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy wielkość płytek krwi jest do siebie zbliżona. W wynikach zobaczymy oznaczenie, że norma wskaźnika anizocytozy płytek krwi mieści się w granicach 6,1–11 fl, a w wymiarze procentowym jest to wartość w między 40-60 proc.  Jednocześnie ilość trombocytów powinna się mieścić w granicach 150 000–400 000 /µl, a średnia objętość płytek krwi w przedziale 7,4-10,4 fl.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Porównując normy z wynikami badania trzeba mieć świadomość, że normy są wartościami przybliżonymi, które zostały opracowane w oparciu o średnią wyników badań wykonanych u 95 procent ludzi zdrowych. Około 5 procent populacji zdrowych osób może mieć część wyników nieznacznie odbiegających od wartości uznawanej za prawidłową. 

Podwyższony wskaźnik PDW

W stanach chorobowych w krwiobiegu są widoczne obecne małe i duże trombocyty. Znacznie podwyższone wskaźnik PDW może świadczyć o zaburzeniu w produkcji trombocytów, jeśli od normy odbiegają też wyniki pozostałych badań.

Jeśli w wyniku morfologii widoczny jest wzrost wskaźnika PDW a jednocześnie przekroczona jest norma dla średniej objętość płytek krwi, może to oznaczać, że mamy do czynienia:

  • z infekcją bakteryjną we wczesnej fazie,
  • z plamicą małopłytkową,
  • przewlekłą białaczką.

Jeśli natomiast podwyższony jest wskaźnik anizocytozy płytek krwi, a poniżej normy znajduje się wynik badania średniej objętość płytek krwi,może to świadczyć o anemii hipoplastycznej lub niedokrwistości megablastycznej. Sytuacja taka może się zdarzyć również w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany chemioterapii.

Podwyższony wskaźnik samego PDW w sytuacji, gdy pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma żadnego znaczenia klinicznego i nie powinien stanowić powodów do niepokoju.

Oceń artykuł

(liczba ocen 71)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!