Czym jest PDW i co pozwala wykryć? Sprawdź, jaka jest norma badania

Badanie PDW wykonywane w trakcie morfologii krwi pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Wynik tego badania pomaga w ustaleniu przyczyny obniżonej lub podwyższonej ilość płytek krwi. Normą jest to, żeby większość płytek miała zbliżoną do siebie wielkość. Wynik trzeba jednak zawsze porównywać z liczbą samych płytek i ich średnią objętością.
Płytki krwi w morfologii PDW
Źródło: 123RF
 • PDW to jeden z elementów morfologii, który może pozwolić lekarzowi wykryć zmiany w obrazie krwi. Nie należy interpretować go w oderwaniu od innych wskaźników badań krwi.
 • Najbardziej pożądana sytuacja z punktu widzenia zdrowia pacjenta jest wtedy, kiedy wielkość płytek w jego krwi jest do siebie zbliżona. Wynik należy rozpatrywać z uwzględnieniem samej liczby płytek i ich średniej objętości.
 • Podwyższony wskaźnik PDW wraz z przekroczeniem średnich norm innych wskaźników może wskazywać na poważne dolegliwości. Jeśli jednak wskaźnik anizocytozy płytek krwi jest podwyższony, a pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma powodów do niepokoju.
SPRAWDŹ TEŻ: PLT morfologia - Jak interpretować wyniki badania?
Spis treści

Badanie morfologiczne jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych, które daje lekarzowi możliwość wykrycia zmian w obrazie krwi. Jednym z elementów morfologii jest określanie PDW.

PDW - co to jest? Co znaczy ten wskaźnik?

PDW, czyli wskaźnika anizocytozy płytek krwi pokazuje jaki procent trombocytów różni się objętością od przeciętnych pod kątem ich objętości, ale nie może być interpretowany w oderwaniu od innych wskaźników.

Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.

Analiza parametrów MPV i PDW jest pomocna w szukaniu przyczyn nieprawidłowego wyniku badania liczby płytek krwi. 

PDW - badanie krwi. Jak przygotować się do morfologii z określaniem wskaźnika PDW?

Na badanie morfologiczne pacjent powinien przyjść na czczo (ostatni posiłek powinien być zjedzony 8-12 godzin wcześniej). Krew do badania pobierana jest z żyły w zgięciu łokcia. Wynik najczęściej jest już następnego dnia.

Jakie są normy badania krwi PDW?

Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy wielkość płytek krwi jest do siebie zbliżona. W wynikach zobaczymy oznaczenie, że norma wskaźnika anizocytozy płytek krwi mieści się w granicach 6,1–11 fl, a w wymiarze procentowym jest to wartość w między 40-60 proc. 

Jednocześnie ilość trombocytów powinna się mieścić w granicach 150 000–400 000 /µl, a średnia objętość płytek krwi w przedziale 7,4-10,4 fl.

Porównując normy z wynikami badania, trzeba mieć świadomość, że normy wartościami przybliżonymi, które zostały opracowane w oparciu o średnią wyników badań wykonanych u 95 procent ludzi zdrowych.

Około 5 procent populacji zdrowych osób może mieć część wyników nieznacznie odbiegających od wartości uznawanej za prawidłową. 

Podwyższony wskaźnik PDW. Co oznacza wysoki wskaźnik anizocytozy płytek krwi?

W stanach chorobowych w krwiobiegu są widoczne obecne małe i duże trombocyty. Znacznie podwyższone wskaźnik PDW może świadczyć o zaburzeniu w produkcji trombocytów, jeśli od normy odbiegają też wyniki pozostałych badań.

Jeśli w wyniku morfologii widoczny jest wzrost wskaźnika PDW, a jednocześnie przekroczona jest norma dla średniej objętość płytek krwi, może to oznaczać, że mamy do czynienia:

 • z infekcją bakteryjną we wczesnej fazie,
 • z plamicą małopłytkową,
 • przewlekłą białaczką.

Jeśli natomiast podwyższony jest wskaźnik anizocytozy płytek krwi, a poniżej normy znajduje się wynik badania średniej objętość płytek krwi, może to świadczyć o anemii hipoplastycznej lub niedokrwistości megablastycznej. Sytuacja taka może się zdarzyć również w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany chemioterapii.

Podwyższony wskaźnik samego PDW w sytuacji, gdy pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma żadnego znaczenia klinicznego i nie powinien stanowić powodów do niepokoju.

Niskie PDW. Czy obniżony wskaźnik aniocytozy płytek krwi to powód do niepokoju?

Niski wskaźnik anizocytozy ma niewielkie znaczenie diagnostyczne. Nie stanowi powodu do obaw, nawet jeżeli inne towarzyszące mu wskaźniki znajdują się w rejestrach nieprawidłowych.

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • F. Kokot, L. Hyla-Klekot, S. Kokot, Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 5, 2021, ISBN: 9788320043013.
 • Z. Ciecierska, Jak czytać wyniki badań?, Bernardinum, ISBN: 9788381272292
 • A. Dembińska-Kieć , B. Solnica , J. Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, wyd 4, Edra Urban & Partner, 2017, ISBN: 978-83-65625-50-2.
 • R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać. Jak interpretować. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, ISBN 978-83-200-5366-1.
 • J. Wallach, Interpretacja badań laboratoryjnych, Medipage Warszawa 2011, wyd.1, ISBN 978-83-61104-38-4.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama