Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czym jest PDW i co pozwala wykryć? Sprawdź, jaka jest norma badania

Badanie PDW wykonywane w trakcie morfologii krwi pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Wynik tego badania pomaga w ustaleniu przyczyny obniżonej lub podwyższonej ilość płytek krwi. Normą jest to, żeby większość płytek miała zbliżoną do siebie wielkość. Wynik trzeba jednak zawsze porównywać z liczbą samych płytek i ich średnią objętością.
Płytki krwi w morfologii PDW
Źródło: 123RF
W skrócie
 • PDW to jeden z elementów morfologii, który może pozwolić lekarzowi wykryć zmiany w obrazie krwi. Nie należy interpretować go w oderwaniu od innych wskaźników badań krwi.
 • Najbardziej pożądana sytuacja z punktu widzenia zdrowia pacjenta jest wtedy, kiedy wielkość płytek w jego krwi jest do siebie zbliżona. Wynik należy rozpatrywać z uwzględnieniem samej liczby płytek i ich średniej objętości.
 • Podwyższony wskaźnik PDW wraz z przekroczeniem średnich norm innych wskaźników może wskazywać na poważne dolegliwości. Jeśli jednak wskaźnik anizocytozy płytek krwi jest podwyższony, a pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma powodów do niepokoju.
SPRAWDŹ TEŻ: PLT morfologia - Jak interpretować wyniki badania?
Spis treści

Reklama

Co to jest PDW morfologii?

Badanie morfologiczne jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych, które daje lekarzowi możliwość wykrycia zmian w obrazie krwi. Jednym z elementów morfologii jest określanie PDW morfologii krwi.

PDW, czyli wskaźnika anizocytozy płytek krwi pokazuje jaki procent trombocytów różni się objętością od przeciętnych pod kątem ich objętości, ale nie może być interpretowany w oderwaniu od innych wskaźników.

Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.

Analiza parametrów MPV i PDW jest pomocna w szukaniu przyczyn nieprawidłowego wyniku badania liczby płytek krwi. 

Na badanie morfologiczne pacjent powinien przyjść na czczo (ostatni posiłek powinien być zjedzony 8-12 godzin wcześniej). Krew do badania pobierana jest z żyły w zgięciu łokcia. Wynik najczęściej jest już następnego dnia.

Reklama

Jakie są normy morfologii PDW ?

Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy wielkość płytek krwi jest do siebie zbliżona. W wynikach zobaczymy oznaczenie, że norma wskaźnika anizocytozy płytek krwi mieści się w granicach 6,1–11 fl, a w wymiarze procentowym jest to wartość w między 40-60 proc. 

Jednocześnie ilość trombocytów powinna się mieścić w granicach 150 000–400 000 /µl, a średnia objętość płytek krwi w przedziale 7,4-10,4 fl.

Porównując normy z wynikami badania, trzeba mieć świadomość, że normy wartościami przybliżonymi, które zostały opracowane w oparciu o średnią wyników badań wykonanych u 95 procent ludzi zdrowych.

Około 5 procent populacji zdrowych osób może mieć część wyników nieznacznie odbiegających od wartości uznawanej za prawidłową. 

Reklama

PDW morfologii podwyższone 

W stanach chorobowych w krwiobiegu są widoczne obecne małe i duże trombocyty. Znacznie podwyższone PDW może świadczyć o zaburzeniu w produkcji trombocytów, jeśli od normy odbiegają też wyniki pozostałych badań.

Jeśli w wyniku morfologii krwi PDW podwyższone, a jednocześnie przekroczona jest norma dla średniej objętość płytek krwi, może to oznaczać, że mamy do czynienia:

 • z infekcją bakteryjną we wczesnej fazie,
 • z plamicą małopłytkową,
 • przewlekłą białaczką.

Jeśli natomiast podwyższony jest wskaźnik anizocytozy płytek krwi, a poniżej normy znajduje się wynik badania średniej objętość płytek krwi, może to świadczyć o anemii hipoplastycznej lub niedokrwistości megablastycznej. Sytuacja taka może się zdarzyć również w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany chemioterapii.

Podwyższony wskaźnik samego PDW w sytuacji, gdy pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma żadnego znaczenia klinicznego i nie powinien stanowić powodów do niepokoju.

Reklama

PDW morfologii obniżone

Niskie PDW  ma niewielkie znaczenie diagnostyczne.

Jeśli pozostałe wyniki badań są w normie, obniżone PDW nie powinno stanowić powodów do obaw, ani przesłanki do przeprowadzania dalszych badań i wdrażania leczenia.

Reklama

Wyniki morfologii PDW

Jeśli większość płytek krwi ma prawidłową objętość, wyniki PDW są właściwe.

Nie jest możliwym, aby przedział wynosił 100 proc., ponieważ proces podczas którego płytki są przetwarzane jest wieloetapowy, a ich żywotność bardzo krótka. Nie jest prawdopodobne, aby płytki krwi były identycznej wartości.

Wyniki PDW krwi można uznać za prawidłowy, gdy mieści się w przedziale 4-60 proc. (Bywa, że wynik wyrażany jest również w jednostkach objętości 6,1 do 11,0 fl.).

Czytaj również

Bibliografia

 • F. Kokot, L. Hyla-Klekot, S. Kokot, Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 5, 2021, ISBN: 9788320043013.
 • Z. Ciecierska, Jak czytać wyniki badań?, Bernardinum, ISBN: 9788381272292
 • A. Dembińska-Kieć , B. Solnica , J. Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, wyd 4, Edra Urban & Partner, 2017, ISBN: 978-83-65625-50-2.
 • R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać. Jak interpretować. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, ISBN 978-83-200-5366-1.
 • J. Wallach, Interpretacja badań laboratoryjnych, Medipage Warszawa 2011, wyd.1, ISBN 978-83-61104-38-4.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Kleszcz na skórze człowieka
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Badanie poziomu IGE całkowitego
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
Podobne artykuły
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Próbki krwi
Morfologia RBC - czym jest, co oznacza podwyższone i obniżone?
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda