Złamanie guzka większego kości ramiennej - jak długo boli?

Złamanie guzka większego kości ramiennej – niebezpieczne i bolesne. Zobacz, jak długo boli uraz tej części ciała. Sprawdź, na czym polega jego leczenie oraz rehabilitacja. Dowiedz się, jakie są możliwe powikłania.

Spis treści

Złamanie guzka większego kości ramiennej

Złamanie guzka większego kości ramiennej  (łac.:fractura tuberculi majoris humeri)jest urazem stosunkowo rzadkim u osób młodych i relatywnie częstym w populacji 65+, co związane jest z naturalnym zmniejszeniem gęstości mineralnej kośćca w wieku podeszłym (osteoporoza). Guzek większy jest niewielką wypukłością ulokowaną przy bliższym końcu kości ramiennej, w pobliżu stawu ramiennego, łączącego kończynę z obręczą barkową. 

Stanowi zaczep dla kilku istotnych struktur, takich jak mięsień:

 •  nadgrzebieniowy, odpowiadający za odwodzenie ramienia,
 • podgrzebieniowy, zapewniający zewnętrzną rotację kończyny,
 • obły mniejszy, także odgrywający ważną rolę w mechanizmie rotacji.

Do złamania guzka większego kości ramiennej dochodzi na skutek działania różnego typu sił, bezpośrednich oraz pośrednich. 

Przyczyny złamania guzka większego kości ramiennej

Najczęstsze przyczyny urazu, to:

 • upadek z silnym podparciem na wyprostowane ramię – często przyczyna kontuzji u pacjentów w wieku szkolnym oraz u osób uprawiających sport (zwłaszcza takie dyscypliny, jak narciarstwo, łyżwiarstwo, wrotkarstwo, jazda na deskorolce);
 •  bezpośrednie uderzenie w kość – zwłaszcza u seniorów, na przykład w czasie upadku z łóżka;
 • silne szarpnięcie, powodujące oderwanie fragmentu kości przez zintegrowany z nią aparat mięśniowy. Jest to tzw. złamanie awulsyjne, czyli pośrednie. Dojść do niego może np. w wyniku wypadku komunikacyjnego albo w czasie uprawiania sportu (tenis, siatkówka, piłka ręczna);
 • odbicie guzka od wyrostka barkowego przy zbyt silnym odwiedzeniu ręki;
 • konsekwencja szerszego urazu kończyny górnej, czyli złamania tzw. szyjki anatomicznej i chirurgicznej, stanowiących istotne elementy kości ramiennej.

Jak długo boli złamanie guzka większego kości ramiennej?

Uraz tej części kości ramiennej, jak większość złamań jest bolesny. Dolegliwość ta wzmaga się na skutek palpacji, czyli uciskania newralgicznego miejsca. Dodatkowym objawem pozwalającym postawić wstępną diagnozę przed skierowaniem pacjenta na badanie obrazowe, jest ograniczenie ruchomości kończyny górnej - zazwyczaj niemożliwe jest jej odwiedzenie powyżej kąta 70 stopni. 

Jak długo boli złamanie guzka większego kości ramiennej? Wszystko zależy od skali urazu, tempa regeneracji i rehabilitacji oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Przyjąć można, że bolesność utrzymuje się od kilku dni do 4 tygodni, niekiedy nawet dłużej.

Leczenie złamania guzka większego kości ramiennej

Leczenie złamania guzka większego kości ramiennej zależne jest od tego, czy na skutek złamania doszło do przemieszczenia odłamków kośćca. 

 • Złamanie bez przemieszczenia– zaleca się usztywnienie za pomocą opatrunku gipsowego Desaulta. Jest to swego rodzaju kamizelka zakrywająca bark i ramię, zintegrowana z temblakiem. Ręka zostaje zatem unieruchomiona w pozycji przy ciele, ze zgięciem w łokciu pod kątem około 90 stopni. Opatrunek ten uchodzi za bardzo niewygodny, dlatego u części pacjentów stosuje się skrojoną w tym samym kształcie, ale bardziej elastyczną ortezę. Przeciętny czas usztywnienia to 2-3 tygodnie.
 • Złamanie z przemieszczeniem do 5 milimetrów– używa się tego samego rodzaju opatrunku, przy czym związane z tym niedogodności przedłużyć się mogą do4-5 tygodni.
 • Złamanie z dużym przemieszczeniem– niezbędne jest operacyjny zabieg zespolenia pękniętego guzka. Używa się do tego celu specjalnych śrub ortopedycznych. 

Rehabilitacja po złamaniu guzka większego kości ramiennej

Kolejnym, niezwykle ważnym etapem w procesie dochodzenia do pełnej sprawności jest rehabilitacja. 

Zestaw ćwiczeń oraz właściwe obciążenie powinny zostać precyzyjnie ustalone przez fizjoterapeutę, po uwzględnieniu takich czynników, jak: 

 • skala i rodzaj urazu,
 •  ewentualne uszkodzenia sąsiednich struktur
 • wiek i ogólna sprawność ruchowa pacjenta

W większości przypadków, rehabilitacja po złamaniu guzka większego kości ramiennej rozpoczyna się jeszcze w czasie, gdy kończyna pozostaje w usztywnieniu, zwłaszcza u osób zaopatrzonych za pomocą elastycznej ortezy. Głównym celem na tym etapie jest mobilizacja mięśni otaczających bliższy koniec kości, a także stawu ramiennego. Leczenie rehabilitacyjne może potrwać od 6 tygodni do nawet 5-6 miesięcy w szczególnie ciężkich przypadkach.

Powikłania po złamaniu guzka większego kości ramiennej

Tak jak w przypadku innych tego typu urazów, możliwe są po złamaniu guzka większego kości ramiennej powikłaniaupośledzające sprawność ruchową, a także powodujące bolesność. Związane są one zarówno z nieprawidłowym zrastaniem się kości, jak też komplikacjami będącymi następstwem zabiegu operacyjnego. 

Należą do nich:

 • ograniczenie ruchomości stawu ramiennego,
 •  bolesny ucisk na struktury unerwiające kończynę,
 • uczucie mrowienia/drętwienia wynikające z ucisku lub uszkodzenia nerwów,
 • zespół cieśni barkowej– powodujące silną bolesność zaburzenie, będące efektem uszkodzenia struktur znajdujących się w przestrzeni podbarkowej.

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Mirosław Falis, Ocena funkcji barku po leczeniu operacyjnym złamań bliższego końca kości ramiennej przy użyciu gwoździa śródszpikowego Targon Ph - rozprawa doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2010, http://www.wbc.poznan.pl
 • Sławomir Dudko, Damian Kusz, Konrad Kopeć, Łukasz Cieliński, Złamania bliższego końca kości ramiennej: wskazania i przeciwskazania do endoprotezoplastyki barku, XXXV Konferencja NaukowoSzkoleniowa Ortopedów Wojska Polskiego, 11‒12 maja 2018 Wrocław, http://poitr.pl
 • Złamanie guzka większego kości ramiennej, https://ifizjoterapia.pl
 • Fizjoterapia w uszkodzeniu kończyny górnej, http://www.fizjoterapeutom.pl

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!