Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia

Stłuczone żebra sprawiają dyskomfort ze względu na ich umiejscowienie. Żebra mają za zadanie chronić płuca i narządy wewnątrz klatki piersiowej, stąd przy ich urazie mogą wystąpić utrudnienia w przemieszczaniu się, możliwe duszności, ból przy oddychaniu i dotykaniu. Przeczytaj, jakie sposoby leczenia można wprowadzić, aby zminimalizować odczuwany dyskomfort.
Rentgen żeber
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Stłuczenie żeber jest bolesnym doświadczeniem, które może trwać do kilku tygodni. Czas gojenia jest dość długi ze względu na budowę. Doczepione mięśnie oddechowe wymuszają ruchy żeber przy wdechu i wydechu, więc ciągła zmiana objętości płuc przy oddychaniu sprawia, że żebra są w ciągłym ruchu.
  • Najlepszym sposobem leczenia stłuczonych żeber jest odpoczynek, czyli ograniczenie poruszania się poszkodowanego. Dzięki czemu proces gojenia się może trwać krócej. Można jeszcze dokładać sobie zimne opatrunki dodatkowo kojące i zmniejszające obrzęk.
  • Można ubiegać się o odszkodowanie po stłuczeniu żeber wywołane wypadkiem komunikacyjnym. Kwota odszkodowania może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych od firmy ubezpieczeniowej, od której zostało wykupione ubezpieczenie. Można ubiegać się również o zwolnienie w pracy.
SPRAWDŹ TEŻ: Żebra - anatomia, budowa. Ile żeber ma człowiek?
Spis treści

Reklama

Objawy stłuczonych żeber

Stłuczenie żeber może pojawić się po wypadku, na przykład komunikacyjnym czy upadku z wysokości. W wyniku pobicia czy innych urazów klatki piersiowej również można doznać takiego urazu.

Potłuczone żebra są dość boleśnie odczuwalne ze względu na ich umieszczenie w organizmie.

Żebra te są barierą ochronną dla dużo delikatniejszych płuc, dzięki czemu trudniej jest je bezpośrednio przebić. Aczkolwiek sam uraz żeber, a szczególnie złamanie może być niebezpieczne, ponieważ może grozić uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

Obite kości klatki piersiowej mogą objawiać się głównie bólem przy oddychaniu czy dotyku. Zasinienie jest również oznaką uszkodzenia tkanek wewnętrznych, najczęściej niewielkiego krwotoku wewnętrznego.

Przez umiejscowienie żeber ich uraz może wywołać duszności czy problemy z poruszaniem, szczególnie wstawaniem i siadaniem.

Reklama

Maść na stłuczone żebra

Stłuczone żebra można wyleczyć domowymi sposobami, a konkretnie maścią na stłuczenia czy zwichnięcia, której funkcją jest minimalizowanie bólu. Podstawowym pytaniem jest, jaką maść na stłuczone żebra należy wybrać?

W aptece czy w drogeriach kosmetycznych dostępnych jest wiele firm oferujących kojące maści na różne części ciała. Można je zakupić bez recepty i występują one w różnych cenach.

W większości są to produkty bardzo podobne do siebie, mające w składzie głównie diklofenak dietyloamoniowy i etofenamat. Dlatego warto przejrzeć ofertę dostępnych preparatów i wybrać odpowiadającą nam cenowo maść.

W przypadku silnego bólu żeber należy wybrać się do lekarza internisty, który po badaniu wypisze skierowanie na prześwietlenie i dalsze badania lub przepisze żel przeciwbólowy, mający w składzie np. ketoprofen.

Jak długo bolą stłuczone żebra?

Stłuczone żebra goją się znacznie dłużej niż pozostałe podobne urazy. Ma to związek z ich położeniem oraz budową. Umiejscowione w obrębie klatki piersiowej żebra są częściowo kością, a częściowo chrząstką, co ułatwia im ochronę ciągle zmieniających swoją objętość płuc.

Dzięki tej elastyczno-twardej budowie mogą chronić przed urazami najważniejsze w organizmie człowieka organy: serce oraz płuca. Są też miejscem przyczepu mięśni oddechowych, dzięki czemu umożliwiają swobodną pracę płuc, czyli zwiększanie ich objętości przy wdechu i zmniejszanie przy wydechu.

Odpowiadając na pytanie, ile bolą stłuczone żebra, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Uzależnione jest to indywidualnie od pacjenta. Jeśli ktoś może pozwolić sobie na odpoczynek i ograniczenie poruszania się, wtedy istnieje szansa na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Jednakże ze względu na fizjonomię i ciągłe ruchy żeber,  bolesność może utrzymywać się przez kilka tygodni. 

Reklama

Jak leczyć stłuczone żebra?

Wewnętrzne urazy klatki piersiowej, w tym stłuczone żebra są trudne w leczeniu, ponieważ nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Opisane wyżej maści są dobrym sposobem minimalizowania bólu, jednakże co na stłuczone żebra można jeszcze zastosować?

Obwiązywanie żeber bandażem elastycznym może być doraźnym sposobem, ale niestety nie będzie to dobrym długotrwałym leczeniem. Anatomia klatki piersiowej w tym żeber wymaga ciągłego poruszania się. Przez dodatkowy nacisk, jaki wywoła bandaż, w niektórych przypadkach uraz może się pogłębić i spowodować złamanie czy przebicie narządów wewnętrznych.

Dodatkowym sposobem łagodzenia bólu mogą być zimne okłady, co zmniejszy występujący obrzęk i obkurczy naczynia krwionośne. Zasinienie zmniejszy się, a ból przynajmniej chwilowo będzie bardziej znośny. Po jakimś czasie od urazu można zacząć stosować ciepłe okłady, które przyspieszą regenerację tkanek.

Reklama

Stłuczone żebra a trening

Osoby uwielbiające uprawiać sporty, przy urazie żeber będą musiały zrezygnować na jakiś czas z wysiłku fizycznego. Stłuczone żebra a trening to dość poważny konflikt ze względu na budowę klatki piersiowej.

Sport, ruch, przyspieszona akcja serca, więc szybszy oddech powodują częstszą pracę mięśni oddechowych i przyczepionych do nich żeber. Im więcej ruchu tym uraz może zostać pogłębiony. Na zbite żebro bardzo skuteczną metodą leczenia jest odpoczynek, czyli czasowe ograniczenie poruszania i przemieszczania się.

Reklama

Odszkodowanie za stłuczenie żeber

Najczęściej można ubiegać się o odszkodowanie za stłuczenie żeber powstałe w wyniku uprawiania sportu lub wypadku komunikacyjnego, kiedy jest kilku sprawców lub jest się ofiarą kolizji.

Z wnioskiem o odszkodowanie należy zgłosić się do firmy, od której wykupione zostało ubezpieczenie, a także w niektórych przypadkach można kierować wniosek do ZUSu. Agencje ubezpieczeniowe na stronach internetowych mają wypisane dokumenty, jakie należy złożyć, aby móc ubiegać się o odszkodowanie.

Poszkodowany może liczyć na zwrot pieniędzy w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednakże będzie to mniejsza kwota niż w przypadku złamania żeber.

Reklama

Stłuczenie żeber - ile zwolnienia?

Zbite żebra są bolesnym urazem, który utrudnia poruszanie się oraz oddychanie. Pomimo sprawdzonych domowych sposobów leczenia czy uśmierzania bólu warto wybrać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Po badaniu specjalista będzie w stanie dostosować dalsze metody pomocy, a także wystawi zwolnienie do pracy, jeśli wspólnie zostanie uznanie to za stosowne i potrzebne. Za stłuczenie żeber przysługuje kilka tygodni zwolnienia ze względu na wydłużony czas gojenia się tego typu urazów. Warto z niego skorzystać, aby szybciej móc wrócić do pełnej sprawności.

Czytaj również

Bibliografia

  • Słupińska-Strysik M. (2021). Złamane żebro odszkodowanie. Słupinska.eu, https://slupinska.eu/blog/zlamane-zebro-odszkodowanie-zadoscuczynienie/, (data dostępu: 08.08.2021).
  • Jureczko P. Złamane żebro, pęknięte żebro, stłuczone żebra – objawy, leczenie, rehabilitacja, swiatrehabilitacji.pl, https://swiatrehabilitacji.pl/zlamane-zebro-pekniete-zebro-stluczone-zebra-objawy-leczenie-rehabilitacja/, (dostęp dnia: 08.08.2021).
  • Portal Fizjoterapeuty. (2019). Żebra, https://fizjoterapeuty.pl/uklad-kostny/zebra.html, (dostęp dnia: 08.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Złamania i urazy kończyn
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie
kobietę boli kolano podczas treningu
Złamanie kości: z przemieszczeniem, awulsyjne, bokserskie. Jak je rozpoznać i leczyć?
Ręka w gipsie po złamaniu
Podobne artykuły
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Osoba z opuchniętym kolanem
Stłuczenia - ile boli i co pomaga? Domowe sposoby
Mężczyzna pokazuje wybity palec
Jak sprawdzić, czy palec jest wybity? Co robić w przypadku podobnego urazu?
Mężczyzna cierpi z powodu złamania guzka większego kości ramiennej
Złamanie guzka większego kości ramiennej - jak długo boli?
Obandażowany kciuk
Wybity kciuk: objawy i opatrunek. Jak nastawić i usztywnić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy stosowałeś/aś kiedykolwiek preparaty do leczenia blizn?
Contractubex_sonda