Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie

Spuchnięte kolano może być objawem urazu, stanu zapalnego lub przewlekłej choroby. Jak rozpoznać przyczynę? Jak sobie radzić ze spuchniętym kolanem domowymi sposobami? Kiedy należy sięgnąć po leki?
kobietę boli kolano podczas treningu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Spuchnięte kolano

Spuchnięte kolano jest symptomem tyleż częstym, co i mało charakterystycznym. Opuchlizna może być wynikiem zarówno urazu, jak też przeciążenia, a także mniej lub bardziej groźnego schorzenia typu reumatycznego lub zwyrodnieniowego. Każdorazowo więc przed postawieniem diagnozy niezbędne jest różnicowanie, przy czym wiele o charakterze danej dolegliwości mówią okoliczności jej pojawienia się oraz współwystępowanie innych objawów (tudzież ich brak).

Spuchnięte kolano występować może bezpośrednio po wysiłku fizycznym lub bez związku z tego typu aktywnością. Uciążliwości mogą się objawiać wysiłkowo albo spoczynkowo. Co więcej, możliwe jest też, że opuchlizna pojawia się bez bólu. Jakie są główne tego przyczyny? Jak sobie radzić z opuchlizną kolana za pomocą leków, a także domowymi sposobami?

Reklama

Przyczyny spuchniętego kolana

W przypadku dolegliwości, jaką jest spuchnięte kolano, przyczyny najczęściej mają podłoże mechaniczne i są związane z konkretnym urazem bądź przeciążeniem, do którego doszło podczas treningu sportowego, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, a nawet przeszacowania swoich możliwości w czasie wykonywania codziennych obowiązków domowych. Forsowne dla kolan są w szczególności takie czynności, jak:

  • bieg na długim dystansie po nierównym lub twardym podłożu,
  • pokonywanie dużej różnicy wniesień w górę i w dół,
  • podnoszenie ciężarów o znacznej masie.

Jednym z najczęściej występujących tego typu urazów jest tzw. kolano biegacza. Kontuzja ta stanowi efekt długotrwałego, cyklicznego tarcia tzw. pasma biodrowo-piszczelowego o nadkłykieć boczny kości udowej w czasie wysiłku fizycznego, do czego dochodzi m.in. wskutek braku rozgrzewki, niewłaściwej techniki biegu, zbyt dużego obciążenia treningowego, źle dobranych butów, a także wad anatomicznych. Uraz kolana tego typu objawia się między innymi poprzez silne spuchnięcie kolana, a także silną bolesność oraz ograniczenie ruchomości.

Reklama

Spuchnięte kolano po upadku

Częstym przypadkiem jest też spuchnięte kolano po upadku. Jest to jeden z najprostszych możliwych urazów, przy czym jego charakter może być zróżnicowany – od lekkiego po ciężki. Sytuacją stosunkowo niegroźną jest stłuczenie  - opuchlizna pojawia się w sytuacji,  gdy na skutek upadku nie doszło do przerwania ciągłości skóry, jednak pod jej powierzchnią pojawia się wysięk.

Tego typu kontuzja może być bardzo bolesna, jednak przy zastosowaniu domowych środków zaradczych powinna ustąpić w ciągu kilku dni. Należy jednak pamiętać, że spuchnięte kolano po upadku może być też efektem pęknięcia lub złamania jednej z kości i towarzyszącego temu stanu zapalnego. Kolejną możliwą przyczyną spuchniętego kolana w takiej sytuacji jest uszkodzenie chrząstki stawowej.

Reklama

Spuchnięte kolano bez urazu

Wbrew pozorom znacznie bardziej niepokojącą sytuacją jest kolano spuchnięte bez urazu ani jakiegokolwiek przeciążenia fizycznego. W takiej sytuacji należy brać pod uwagę przede wszystkim czynniki chorobowe. Jeśli opuchlizna nie ustępuje w ciągu kilku dni, niezbędna jest wizyta u lekarza ortopedy lub reumatologa w celu ewentualnego rozpoznania takich schorzeń, jak:

Zdarza się, że spuchnięte kolano nie boli, najczęściej tak dzieje się na wstępnym etapie wspomnianych schorzeń, jednak w miarę ich postępowania, bolesność może być coraz większa, podobnie jak sztywnienie stawu kolanowego

Reklama

Domowe sposoby na spuchnięte kolano

Typowe domowe sposoby na spuchnięte kolano sprawdzają się przede wszystkim w przypadku lekkich urazów, spowodowanych przetrenowaniem lub upadkiem, w sytuacji, gdy nie doszło do złamania czy zwichnięcia, a jedynie stłuczenia lub nadwyrężenia. W tego typu sytuacjach od dziesięcioleci stosuje się przede wszystkim okłady. Najczęściej do tego celu używany jest lód, doskonale sprawdzi się też zanurzony w lodowatej wodzie ręcznik. Zastosować też można okłady z użyciem środków o właściwościach ściągających – głównie produktów żywnościowych, takich jak kefir, maślanka, śmietana, a także surowy ziemniak czy kapusta. Zalecany jest odpoczynek i nienadwyrężanie spuchniętego kolana.

Natomiast w sytuacji, gdy opuchlizna ma podłoże chorobowe, w ramach leczenia typowo domowego, stosować należy odpowiednią dietę, bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (m.in. ryby, owoce morza, rośliny strączkowe) oraz witaminę C (m.in. warzywa i owoce), a także kolagen (galaretki mięsne i rybne oraz wszelkie inne wyroby z zawartością żelatyny).

Reklama

Spuchnięte kolano – co robić, gdy domowe sposoby nie wystarczają?

Co robić, gdy domowe sposoby nie starczają na spuchnięte kolano, a dolegliwości zamiast słabnąć, nasilają się? Leczenie spuchniętego kolana w zależności od tego, co stanowi patogenezę problemu, może mieć charakter przyczynowy jak i objawowy. Stosowane są w tym celu środki farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach nawet zabiegi chirurgiczne. Związanego z ostatnią ewentualnością bólu oraz komplikacji wolałby uniknąć każdy pacjent. Z kolei wykorzystanie środków farmakologicznych wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych, zwłaszcza, że stosowane w terapii leki nie należą do najbardziej bezpiecznych – wymienić w tym kontekście można między innymi bardzo silnie działający metotreksat, a także glikokortykosteroidy (leki sterydowe) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować  preparaty na stawy, które zawierają połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jakub Piotrowski, Anna Drozdek, Aleksandra Baryła, Agata Baryła, Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) Przyczyny, diagnostyka, leczenie, Rehabilitacja w praktyce 1/2016
  • Wojciech Romanowski, Agata Zdanowska, Mateusz Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne 2016, tom 2, nr 2
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Złamania i urazy kończyn
Wybity kciuk: objawy i opatrunek. Jak nastawić i usztywnić?
Obandażowany kciuk
Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie
kobietę boli kolano podczas treningu
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - ćwiczenia, objawy
Kręgosłup lędźwiowy
Podobne artykuły
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Mężczyzna cierpi z powodu złamania guzka większego kości ramiennej
Złamanie guzka większego kości ramiennej - jak długo boli?
Mężczyzna pokazuje wybity palec
Jak sprawdzić, czy palec jest wybity? Co robić w przypadku podobnego urazu?
Zapalenie ścięgna
Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych - objawy i leczenie
Złamana kość
Złamanie kości - rodzaje, leczenie, gips

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!