Nowy sklep

już ON-LINE

Kręgi piersiowe

Kręgi piersiowe kręgosłupa to 12 kręgów leżących na wysokości klatki piersiowej. Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa, dlatego ból kręgów piersiowych nie występuje często.


Reklama

Spis treści

Kręgi piersiowe budowa

Kręgi piersiowe (vertebrae thoracicae) człowieka to odcinek kręgosłupa zlokalizowany na wysokości klatki piersiowej. Ile jest kręgów piersiowych? Anatomia kręgów piersiowych wyróżnia 12 kręgów piersiowych. Charakterystyczną cechą kręgów piersiowych jest obecność w obrębie trzonów dołków żebrowych (foveae costalis), służących do połączenia stawowego z głowami żeber.

Trzony (corpus vertebrae) kręgów piersiowych mają kształt klinowaty i zwiększają się stopniowo ku dołowi. Ponadto przednia część jest niższa od tylnej. Dzięki temu odcinek piersiowy kręgosłupa tworzy krzywiznę piersiową (kifozę).

Kręgi piersiowe wyrostki

Osiem pierwszych kręgów piersiowy kręgosłupa ma długie, spiczaste i pochylone do przodu wyrostki kolczyste (processus spinosus). Od IX kręgu piersiowego stają się one krótsze, przebiegają bardziej poziomo i ulegają zgrubieniu na końcach. Wyrostki stawowe (processus articularis) są ustawione w płaszczyźnie czołowej. Wyrostki poprzeczne (processus transversus) odchodzą od łuku kręgu między wyrostkami stawowymi górnymi i dolnymi. W ich obrebie znajdują się małe dołki żebrowe wyrostka poprzecznego (fovea costalis processus transversi), służące do połączenia z guzkami żeber. Dołków tych nie ma na kręgach XI i XII, a na X występują tylko czasami.

Łuki kręgów piersiowych są silnie zwężone u nasady, a otwór kręgowy jest okrągły i mały.Reklama

Kręgipiersiowe


Kręgpiersiowybudowa">

Kręgi piersiowe


Kręgi piersiowe


Reklama

Kręg piersiowy budowa