Nowy sklep

już ON-LINE

Narządy płciowe zewnętrzne

Narządy płciowe męskie to penis i moszna, a zewnętrzne narządy płciowe żeńskie obejmują wargi sromowe, wzgórek łonowy i łechtaczka. Poznaj dokładnie narządy płciowe zewnętrzne.

Reklama

Spis treści

Narządy płciowe męskie, budowa penisa

Do zewnętrznych narządów płciowych męskich zalicza się prącie (penis) oraz worek skórny obejmujący jądra, nazywany moszną (scrotum). Prącie znajduje się ku przodowi od spojenia łonowego i kości łonowych, powyżej moszny. Składa się z nasady, trzonu oraz żołędzi (glans penis). Żołądź pokryta jest cewkowatym fałdem skórnym – zdwojeniem skóry, nazywanym napletkiem (preputium). Prącie obejmuje cewkę moczową, która jest także przewodem, przez który nasienie wydostaje się na zewnątrz organizmu.

Narządy płciowe żeńskie zewnętrzne

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety nazywa się sromem niewieścim (pudendum femininum). Srom od przodu graniczy z przednią ścianą brzucha, ku tyłowi z kroczem a bocznie z powierzchnią przyśrodkową ud. Najbardziej zewnętrznie położonymi jego elementami są wargi sromowe większe (labia majora pudendi), rozdzielone szparą sromu.

Ponad nimi rozpoczyna się wzgórek łonowy (mons pubis). Jest to wyniosłość trójkątnego kształtu, zbudowana z tkanki tłuszczowej, położona ponad spojeniem łonowym. W postawie stojącej prawie zupełnie zakrywa pozostałe elementy sromu. W okresie dojrzewania pokrywa się włosami łonowymi. Rozchylając wargi sromowe większe dostrzega się przedsionek pochwy objęty wargami sromowymi.

Do przedsionka pochwy uchodzi osobno cewka moczowa jak i pochwa. Kształt i wielkość ujścia pochwy jest różny zależnie od tego, czy srom jest otwarty i czy błona dziewicza (hymen) jest jeszcze zachowana. Do przodu i ku górze od warg sromowych mniejszych leży narząd jamisty – łechtaczka, która jest odpowiednikiem męskiego prącia.

Czytaj więcej: Układ płciowy (rozrodczy) - budowa i funkcje u kobiet i mężczyznReklama

Zewnętrznenarządypłciowemężczyzny


Zewnętrznenarządypłciowekobiety">

Biodra i talia - porównanie


Zewnętrzne narządy płciowe mężczyzny


Reklama

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety