Dla Ciebie, na zdrowie!

Wargi sromowe mniejsze - jakie są przyczyny ich przerostu?

Wargi sromowe mniejsze znajdują się przy ujściu pochwy. W praktyce zdarza się, że są one większe od warg sromowych większych. Tak zwany przerost warg sromowych mniejszych bywa źródłem kompleksów i seksualnego wycofania wielu kobiet, zdarza się też, że gdy są przerośnięte powodują ból i dyskomfort fizyczny. Sprawdź, jaki jest tego powód i jak można je zmniejszyć.
Małe wargi sromowe
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wargi sromowe mniejsze okalają wejście do pochwy. Ich przerost może być źródłem nie tylko wycofania seksualnego, ale także bólu czy dyskomfortu.
  • Chociaż bezpośrednie przyczyny powstawania przerostu warg sromowych mniejszych nie są znane, to podejrzewa się czynniki hormonalne lub infekcje przebyte w łonie matki. Mogą również powstać w późniejszym etapie życia.
  • Metodą radzenia sobie ze zbyt dużymi wargami sromowymi mniejszymi jest labioplastyka, czyli zabieg polegający na ich zmniejszeniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Spis treści

Czym są wargi sromowe mniejsze?

Wargi sromowe to parzyste fałdy skórne okalające szparę sromową oraz wejście do pochwy. Wyróżniamy wargi sromowe większe oraz wargi sromowe mniejsze. Te pierwsze znajdują się na zewnątrz, zawierają dużą ilość tkanki tłuszczowej oraz są owłosione. Drugie zaś zlokalizowane są głębiej. Zbudowane są z cienkiej skóry, pozbawione owłosienia i gruczołów potowych. 

Teoretycznie wargi sromowe mniejsze są skromniejszych rozmiarów, co wprost znajduje odzwierciedlenie w nazewnictwie, a także na obrazkach w atlasach anatomicznych. Problem w tym, że rzeczywistość często mija się z tym, co uznawane jest za modelowe.

Tak zwany przerost warg sromowych mniejszych jest problemem na tyle częstym i na tyle palącym, że wielu naukowców skłania się ku temu, by wprowadzić zmiany w nazewnictwie żeńskich organów płciowych, nazywając wargi sromowe mniejsze wewnętrznymi, a większe – zewnętrznymi. Tak, by nomenklatura bliższa była rzeczywistości, a w przy okazji nie stanowiła dodatkowego źródła kompleksów dla kobiet, które nie radzą sobie psychicznie z taką sytuacją.

Przerost warg sromowych mniejszych 

Przerost warg sromowych mniejszych to wada anatomiczna powstająca zazwyczaj w czasie życia płodowego, aczkolwiek zdarzają się też przerosty wtórne, nabyte w późniejszych latach. Przerost warg sromowych mniejszych określany też bywa zamiennie mianem „fartuszka hotentockiego”, która to nazwa odnosi się do wyglądu narządów płciowych kobiet z afrykańskiego plemienia Hotenotów. 

Jako przerost warg sromowych mniejszych traktuje się sytuację, gdy odległość między ich podstawą a krawędzią przekracza 4 centymetry. W praktyce za przerośnięte wargi sromowe mniejsze uważamy takie, które wyraźnie wystają spomiędzy tych większych. Przerost warg sromowych mniejszych w zależności od skali anomalii traktowany jest jako problem natury estetycznej lub zdrowotnej.

Jakie są przyczyny przerośniętych warg sromowych mniejszych?

Jeśli chodzi o przerośnięte wargi sromowe mniejsze, przyczyny ich wytworzenia się w takim kształcie nie są do końca znane. 

W przypadku przerostów wrodzonych podejrzewa się, że mogą one być efektem infekcji przebytych w łonie matki, powodujących trwały obrzęk, albo też czynników hormonalnych oraz genetycznych. Zdarza się też, że przerost warg sromowych mniejszych powstaje w późniejszych latach życia, często w sposób mechaniczny. 

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze spotyka się między innymi u kobiet, które wydały na świat większą liczbę potomstwa, rodząc dzieci w sposób naturalny. O tym, że  przerost warg sromowych mniejszych można wywołać mechanicznie, świadczą też praktyki rozciągania tej części ciała za pomocą ciężarków, które stosowane są na świecie w różnych kulturach i subkulturach. 

Skutki przerośniętych warg sromowych mniejszych

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą być problemem wyłącznie estetycznym, jednak niekiedy są rozpatrywane w kategoriach zdrowotnych. 

W obu przypadkach konsekwencje bywają poważne. Przerost warg sromowych mniejszych często jest powodem obniżenia poczucia własnej wartości, swoistym hamulcem wpływającym na jakość życia seksualnego. Kobiety cierpiące na przerost warg sromowych mniejszych często obawiają się angażowania w relacje intymne z obawy przed zdziwieniem czy kąśliwymi uwagami partnera. Często też seks w ich wykonaniu jest mniej spontaniczny, niż mógłby być. 

W przypadku, gdy przerośnięte wargi sromowe mniejsze znacznie wystają na zewnątrz, problem przestaje ograniczać się do kwestii zaburzonej estetyki. Sytuacja, gdy ocierające się o siebie wargi sromowe mniejsze utrudniają chodzenie, uprawianie sportu czy też powodują bolesność w czasie stosunku, oznacza, że wada ta wymaga leczenia.

Wargi sromowe mniejsze większe od większych – leczenie

Jeśli wargi sromowe mniejsze są większe od zewnętrznych i jeśli stan ten ma ulec zmianie, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Innej metody, by zredukować dolegliwość - nie ma. Zabieg zmniejszenia przerośniętych warg sromowych to tzw. labioplastyka.

W Polsce pacjenci mają do wyboru dwie ścieżki. Jeśli przerośnięte wargi sromowe mniejsze uda się sklasyfikować, jako problem zdrowotny (istotne jest to, czy pacjentka odczuwa z ich powodu ból lub też, czy powodują one inny dyskomfort czysto fizyczny), można liczyć na darmowy zabieg chirurgiczny w ramach refundacji NFZ. 

Jeśli natomiast przerost warg sromowych mniejszych zostanie uznany jedynie za problem natury estetycznej, pozostaje skorzystanie z usług chirurga plastycznego w prywatnej klinice, licząc się z kosztami rzędu 2 do nawet 10 tysięcy złotych.

Prawidłowy wygląd warg sromowych mniejszych

Jeśli chodzi o wargi sromowe mniejsze, prawidłowy wygląd jest kwestią ustaloną nie tylko w sposób medyczny, ale też kulturowy. W Europie uważa się, że normą jest sytuacja, w której wargi sromowe mniejsze są schowane w sposób niewidoczny pod fałdami warg większych. Jednak w wielu kulturach, zwłaszcza afrykańskich, długie wargi sromowe mniejsze uchodzą za ideał piękna, symbol płodności a także gwarancję zwiększonej wrażliwości na bodźce w czasie stosunku. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Kruk-Jeromin Julia, Zieliński Tomasz; Przerost warg sromowych mniejszych – patomorfologia i leczenie chirurgiczne, Ginekol Pol. 2010, 81, 298-302
  • Jarząbek G, Watrowski R, Witkowska J, [i wsp.]. Problem przerostu warg sromowych mniejszych. Ginekol Prakt. 2008, 3, 16-19
  • Sakamoto H, Ichikawa G, Shimizu Y, [et al.]. Extreme hypertrophy of the labia minora. Acta Obstet Gynecol Scand. 2004, 83, 1225-1226
  • Hodgkinson D, Hait G. Aesthetic vaginal labioplasty. Plast Reconstr Surg. 1984, 74, 414-416
  • Capraro V. Congenital anomalies. Clin Obstet Gynecol. 1971, 14, 988-1012
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem - przyczyny. Co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Przeczytaj artykuł
Ból krocza w ciąży - kłucie i rozpieranie. Co robić?
Kobietę boli krocze w ciąży
Podobne artykuły
Kalendarz dni płodnych
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Powiększanie penisa
Różnice między powiększaniem penisa tabletkami a tkanką tłuszczową
Macica
Szyjka macicy po zapłodnieniu - wysoko czy nisko?
Lekarze podczas operacji
Przeszczep macicy - czy jest wykonywany w Polsce?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!