Rozmiar penisa - jak zmierzyć długość penisa w prawidłowy sposób?

Rozmiar penisa jest źródłem męskich frustracji, zwłaszcza, że dla wielu kobiet długość penisa ma znaczenie. Mierzenie penisa nie jest tak prostą sprawą, jakby się wydawało, bo jest wiele czynników, które mogą zafałszować wynik. Zobacz, jak zmierzyć penisa w prawidłowy sposób.
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Źródło: 123RF

Spis treści

Jaki jest przeciętny rozmiar penisa? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, bo, bo choć na całym świecie prowadzonych było, jest i pewnie będzie wiele badań w tej kwestii, to większość opiera się na dobrowolnym wypełnianiu ankiet, a nie rzeczywistym badaniu męskich przyrodzeń. Na razie mamy pewność co do tego, że wśród ssaków największa długość penisa mają płetwale błękitne i mierzą one ponad 2,5 metra.

Ludzki penis jest jednym z większych i grubszych, jeśli chodzi o proporcje do reszty ciała. Różni się także w zależności od tego, gdzie mężczyzna mieszka i jakie ma mniemanie o sobie. Z ankiet przeprowadzonych przez Australijską Narodową Agencję Zdrowia i Opieki Społecznej wynika, że najdłuższymi prąciami chwalą się mężczyźni z Demokratycznej Republiki Konga (17,93 cm). Za nimi znaleźli się obywatele Ekwadoru (17,7 cm) i Ghany (17,3 cm). W Europie najbardziej pewni siebie są Węgrzy (16,1 cm). Jakie są statystyki w innych krajach?

●      mieszkańcy Korei (9,66 cm),

●      obywatele Kambodży (10,04 cm),

●      panowie w Indiach (10,24 cm),

●      Japończycy (10,92 cm),

●      Filipińczycy (10,85 cm),

●      Mieszkańcy Sri Lanki (10,89 cm),

●      Tajowie i mieszkańcy Tajlandii (10,16 cm).

 

Jaki jest naprawdę przeciętny rozmiar penisa?

 

W 2015 roku badania długości penisów przeprowadził dr David Veale z King's College London. W badaniu wzięło udział ponad 15 tys. panów w różnym wieku i różnych ras, którzy zostali dokładnie zmierzeni przez lekarzy, co pozwoliło bardziej realnie opisać wymiary penisa na badanej grupie. Z tych pomiarów wynika, że średnia długość penisa w zwisie ma 9,16 cm, tymczasem w trakcie wzwodu jego długość wynosi 13,13 cm, a obwód 11,6 cm. Dwóch na 100 badanych miało penisy o długości 17-18 cm, a zaledwie jeden procent badanych panów miało członki o długości 20 cm.

 

Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego Polacy mieszczą się w normie, choć z jego ankiet przeprowadzanych w Polsce wynika, że panowie chętnie dodają sobie kilku centymetrów. Z wywiadów, które były podstawą opracowania raportu o seksualności Polaków w 2011 roku wynika, że średnia deklarowana długość penisa we wzwodzie wynosi 17,26 cm. Późniejsze wyniki badań przyniosły jeszcze bardziej zaskakujące informacje. Okazało się, bowiem, że rozmiar jest związany z opcją polityczną popieraną przez mężczyzn:

 

 • zwolennicy PiS deklarują, że mają penisy o długości 18,35 cm,
 • zwolennicy PO deklarują, że mają penisy o długości 17,41 cm,
 • zwolennicy SLD deklarują, że mają penisy o długości 16,20 cm.

 

Niezależnie od opcji politycznych uznaje się, że:

 

 • 20 procent mężczyzn w Polsce ma penisa we wzwodzie o długości 14-15,5 - 14,7 cm,
 • 16 procent to posiadacze penisów dużych (17-18,4 cm),
 • 18 procent panów ma penisy penis średnio duży (15,5-16,9 cm) ,
 • 18 procent panów ma penisy średnio małe (12,5-13,9 cm),
 • 6 procent ma penisy bardzo małe (poniżej 10,9 cm),
 • 6 procent ma penisy bardzo duże (ponad 18,5 cm).

 

 

Jak zmierzyć penisa?

 

Rozmiar penisa jest źródłem męskich frustracji, zwłaszcza, że dla wielu kobiet długość penisa ma znaczenie. Prawie każdy mężczyzna próbował zmierzyć swojego penisa. Nie każdy robił to dobrze. Żeby wynik był wiarygodny trzeba uwzględnić wiele czynników, które mają wpływ na długość,  w tym przede wszystkim:

 

 • temperaturę pomieszczenia, w którym dokonuje się pomiaru (zimno może zaniżyć wynik),
 • stopień podniecenia,
 • pozycję, w jakiej wykonuje się pomiaru.

 

Penisa najlepiej mierzyć w spokojnym zacisznym miejscu, w którym jest ciepło, pomiaru dokonujemy w pozycji stojącej, najlepiej robić to w pełnej erekcji. Długość należy mierzyć od strony grzbietowej penisa, od podstawy prącia do jego szczytu. U podstawy część penisa jest schowana we wzgórku łonowym, dlatego trzeba wyczuć zgrubienie kości łonowej i od tego miejsca mierzyć.

 

Obwód należy mierzyć w trzech miejscach: u podstawy żołędzia, tuż pod nią i pomiędzy tymi miejscami. Z tych pomiarów wyciąga się średnią.

 

 

Reklama

Rozmiar penisa ma znaczenie?

 

Z anonimowych ankiet wynika, że rozmiar ma znaczenie – deklarują to panowie, a także panie, według których idealny penis w erekcji powinien mieć 15,8 cm. Tymczasem seksuolodzy podkreślają, że z anatomicznego punktu widzenia długość wcale nie jest taka istotna i nie powinna być źródłem kompleksów. A to dlatego, że długość pochwy waha się od 7 cm w stanie spoczynku do 15 cm w trakcie stosunku, a dodatkowo najwrażliwsze miejsca zlokalizowane są u samego wejścia i ok. 4 cm w głąb, gdzie znajduje się tzw. punkt G. Dlatego większe znaczenie dla odczuwania przyjemności przez kobietę ma obwód penisa niż jego długość. Dodatkowo, zbyt długi penis może powodować podrażnienie sklepienia pochwy i ból.

 

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 76)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->