Dla Ciebie, na zdrowie!

1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu pokazanie problemu, jakim jest wysoka zachorowalność na HIV, a także zrzeszenie się z osobami cierpiącymi na to schorzenie. Jednym z elementów nierozerwalnie kojarzonym z tym dniem jest Czerwona Kokardka. Na czym polega choroba i czy da się ją wyleczyć?
Światowy dzień aids
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ile osób w Polsce ma HIV i AIDS?

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego obecnie w Polsce z HIV i AIDS żyje prawie 25 tysięcy osób. Od 1985 r. na tą chorobę zmarło niecałe 1,5 tysiąca osób. Leczenie schorzenia jest prowadzone, a także finansowane dzięki programowi zdrowotnemu Ministerstwa Zdrowia. Leczeniem objęto prawie 11 tysięcy osób, w tym ok. 100 dzieci.

Problem ten jest na skalę światową, gdyż łącznie HIV i AIDS występuje u ponad 36 milionów osób.

Reklama

Kto na HIV/AIDS choruje najczęściej?

Jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia HIV? Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do głównych źródeł zakażenia się należą:

  • kontakty homoseksualne u mężczyzn (ok. 27% zachorowań),
  • stosowanie narkotyków dożylnie (ok. 25% zachorowań),
  • kontakty heteroseksualne (ok. 21% zachorowań).

Dodatkowo w bardzo rzadkich przypadkach może być to zakażenie wertykalne (matka-dziecko) lub jatrogenne, będące szkodliwym następstwem leczenia, często błędem lekarskim. Ważne jest wykonanie niezbędnych badań w czasie ciąży, gdyż kobiety zakażone HIV nie powinny karmić dziecka piersią.

Reklama

Kiedy ustanowiono Światowy Dzień AIDS?

Święto zostało ustanowione 27 października 1988 roku. Miało to miejsce w czasie 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Była to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku przypada 30 rocznica ustanowienia tego dnia świętem.

Reklama

Czerwona kokardka symbolem HIV/AIDS

Symbol AIDS to czerwona kokardka, która jest nieodłącznym elementem przypominającym o tej chorobie. Ma ona uświadamiać, że wszyscy, którzy zmagają się ze schorzeniem są pełnoprawnymi uczestnikami w społeczeństwie, a ponadto mają prawo do życia, jak i pracy. Chorzy powinni jednać pamiętać o chronieniu innych przed zakażeniem.

W ramach solidaryzowania się z osobami z HIV, chętni przypinają sobie czerwoną kokardę do ubrania.

Reklama

Czy HIV zagraża życiu?

W obecnych czasach zakażenie wirusem HIV nie prowadzi do zagrożenia życia. Wszystko to dzięki dostępnemu leczeniu tzw. antyretrowirusowemu. Najważniejsze jest szybkie wykrycie wirusa, jak również podjęcie leczenia.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wirus nabytego niedoboru odporności
HIV - objawy i test. Jak można się nim zarazić i ile można żyć z nieleczonym wirusem?
Badanie na HIV
Koronawirus a HIV. Jakie powikłania może wywołać SARS-CoV-2?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!