Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

23 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, USG

Zgodnie z kalendarzem ciąży 23 tydzień stanowi początek szóstego miesiąca ciąży. Kobieta znajduje się w drugim trymestrze ciąży, z reguły ma dużo siły i energii, wynikającej z dobrego samopoczucia i radosnego odczuwania ruchów dziecka. Jak rozwija się w tym czasie płód można zobaczyć na monitorze urządzenia podczas badania USG w ciąży.
Kobieta w 23 tygodniu ciąży trzyma tulipany
Źródło: Freepik
Spis treści

23 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

23 tydzień ciąży – ale który to miesiąc? Właśnie zaczął się 6 miesiąc ciąży. Trwa drugi trymestr, jednak wielkimi krokami zbliża się już meta – trzeci trymestr ciąży i termin porodu.

Fizjologicznie i prawidłowo przebiegająca ciąża znajduje się teraz w najbezpieczniejszej i najprzyjemniejszej fazie. Brzuch ciężarnej jest widoczny lecz z reguły nie na tyle duży, by był nad wyraz uciążliwy.

Przyszła mama odczuwa rozczulające, jeszcze niezbyt mocne „kopniaki” dziecka, co działa na nią uskrzydlająco. Często w tym okresie budzi się w niej potrzeba „wicia gniazda” i szykowania wyprawki dla dziecka.

To dobry moment na takie czynności, bo nie warto zostawiać tak ważnych kwestii na ostatnią chwilę, a teraz przyszła mama ma na to największą porcję siły i energii.

Reklama

23 tydzień ciąży – co odczuwa ciężarna?

Poza przypływem sił witalnych ciężarna może odczuwać w drugim trymestrze ciąży także wahania nastroju, niepokój związany ze zbliżającym się terminem porodu oraz znużenie byciem w ciąży.

Natomiast objawy ciąży o charakterze fizycznym, jakie mogą wystąpić w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży, mogą (ale nie muszą) być następujące:

  • upławy z pochwy w kolorze białawym;
  • ból w podbrzuszu (za który odpowiadają naciągające się więzadła podtrzymujące macicę);
  • zgaga i wzdęcia;
  • zaparcia;
  • krwawienie z dziąseł oraz nosa;
  • wzmożony apetyt;
  • skurcze łydek;
  • okresowe bóle głowy;
  • swędzenie skóry na brzuchu;
  • obrzęki nóg, rąk oraz twarzy;
  • żylaki nóg oraz odbytu;
  • powiększenie piersi (związane z przygotowywaniem się piersi do produkcji mleka; kobieta może też zaobserwować wyciek siary);
  • bóle pleców;
  • kłopoty ze snem.

Oczywiście nie wszystkie z wymienionych symptomów mogą wystąpić, niejedna szczęśliwa ciężarna nie będzie odczuwała żadnego z przytoczonych objawów.

Każdorazowo jeśli jakaś dolegliwość jest dokuczliwa, niepokojąca lub niestandardowa, lepiej zgłosić o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Macica jest w tym momencie usytuowana mniej więcej 3,8 cm nad pępkiem, przez co zwiększa się rozmiar brzucha.

Reklama

23 miesiąc ciąży – jak wygląda rozwój płodu?

23 tydzień ciąży to czas kiedy płód staje się nieco spokojniejszy: więcej śpi niż się wierci. Taka jednorazowa porcja snu może trwać nawet i 20 godzin. Wierzgania dziecka, choć rzadsze, są jednak coraz bardziej skoordynowane.

Ruchy płodu stanowią często odzwierciedlenie emocji ciężarnej oraz reakcję dziecka na ostre światło, głośny dźwięk, wyraźny smak, itp. To właśnie w tym okresie rozwija się u malucha zmysł wzroku i słuchu.

Dziecko może mierzyć około 30 cm, a ważyć około 550-600 g. Dlatego kopniaczki i puknięcia płodu będą coraz bardziej odczuwalne przez przyszłą mamę.

Dziecko w łonie matki nie próżnuje cały czas przygotowując się do życia poza nim. Zatem ćwiczy odruch chwytania chętnie bawiąc się pępowiną, zamyka i otwiera oczy oraz buzię. Jednak nie wydaje z siebie dźwięków. Swój debiut wokalny będzie miał na sali porodowej tuż po wyjściu z brzucha mamy.

Ciałko płodu coraz bardziej przypomina noworodka, jednak jest jeszcze bardzo pomarszczone i pokryte delikatnym meszkiem, tzw. lanugo.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

23 miesiąc ciąży – badania w ciąży

Badania w ciąży, które najprawdopodobniej przeprowadzi lub zleci ginekolog w 23 tygodniu ciąży obejmują pomiar wagi ciała ciężarnej oraz kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto ciężarna może zostać skierowana na badanie poziomu białka i cukru w moczu.

Lekarz prowadzący ciążę może także zaordynować sprawdzenie czynności serca płodu. Poza tym w czasie rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym należy się spodziewać badania określającego rozmiar macicy i jej wysokość, a także ułożenia dziecka w brzuchu.

Jeśli do tej pory nie zostało przeprowadzone połówkowe badanie USG w ciąży, warto się na nie wybrać. Obecnie poza tradycyjnym obrazem – 2D – dostępne są nowoczesne usługi ultrasonograficzne – trójwymiarowe zdjęcia w 3D i trójwymiarowy film w technice 4D.

Reklama

23 miesiąc ciąży – poród przedwczesny

Poród przedwczesny – to hasło spędza sen z powiek niejednej ciężarnej. Wcale nie musi (i nie powinno) do niego dojść. Jednak taka sytuacja może się zdarzyć. Dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie, które wahają się między 10 a 70 procentami.

Są one zależne od wielu czynników, jak choćby przebieg ciąży, rozwój płodu, zdrowie i ewentualne choroby ciężarnej, doświadczenie lekarzy i dostępny sprzęt medyczny niezbędny do ratowania wcześniaków, itp.

Jednak nawet jeśli uda się uratować życie takiemu maleństwu, jest ono narażone na duże ryzyko powikłań, związanych z jego rozwojem fizycznym, psychicznym i intelektualnym, odpornością na infekcje, itd.

Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego stanu w czasie ciąży i natychmiastowe informowanie lekarza prowadzącego ciążę o alarmującej czy choćby niepokojącej sytuacji.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
5 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, mdłości, USG
Kobieta we wczesnej ciąży trzymajaca w dłoni test ciążowy
Podobne artykuły
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!