NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Krwawiące dziąsła – dlaczego krwawią i jak je leczyć?

Krwawienie dziąseł to schorzenie, którego nie powinniśmy lekceważyć. Może być ono bowiem objawem kilku poważnych chorób czy zaniedbań podczas higieny jamy ustnej. Krwawiące dziąsła to również efekt zbyt mocnego szczotkowanie zębów czy mechanicznych uszkodzeń podczas gryzienia.
Osoba z dolegliwościami w jamie ustnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Krwawiące dziąsła

Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele. Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Znajdujące się w niej bakterie łączą się ze śliną i resztkami jedzenia, tworząc płytę bakteryjną, która osadza się na zębach i na linii dziąseł. Brak regularnego szczotkowania i właściwej higieny może doprowadzić do zapalenia dziąseł. Pierwszym niepokojącym sygnałem choroby jest właśnie krwawienie występujące podczas szczotkowania zębów lub pod naciskiem języka.

Paradontoza pojawia się, jeśli infekcja rozszerza się na przyzębie, co doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. Aby uniknąć tego rodzaju problemów należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów, a także regularnych przeglądach dentystycznych.

Zobacz też: Zęby mądrości - lepiej usunąć czy leczyć?

Krwawienie dziąseł - przyczyny

Przyczyną krwawienia dziąseł (nie tylko podczas szczotkowania) może być także anemia. Jej powód to niedobór żelaza w organizmie, zaburzenia produkcji płytek krwi przez organizm, a także choroby nowotworowe. Na krwawiące dziąsła narzekają cukrzycy. Nic dziwnego, choroba objawia się bowiem zmianami w jamie ustnej, takimi jak np. zakażenia pleśniawkami.

Krwawienie może być także znakiem, że w naszym organizmie brakuje witamin K i C. Brak tej pierwszej może być wynikiem kuracji antybiotykowej, niedobór drugiej to znak, że należy zmienić nawyki żywieniowe. Krwawiące dziąsła mogą być również efektem marskości wątroby i ostrego stanu zapalnego tego narządu.

Krwawienie dziąseł w ciąży

Duża część ciężarnych kobiet cierpi na zapalenie dziąseł. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się w okolicach 2-8 miesiąca ciąży, a odpowiedzialne za nią są szalejące w ciele kobiety hormony, szczególnie progesteron. Dziąsła są wtedy przerośnięte, wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury. Łatwo je uszkodzić podczas szczotkowania czy nitkowania, ale z drugiej strony większa podatność na infekcje wymaga od ciężarnych dokładnej i regularnej higieny jamy ustnej. Panie spodziewające się dziecka nie mogą zapominać o wizytach u dentysty, który sprawdzi stan zębów i dziąseł, a w razie potrzeby usunie kamień nazębny.

Sprawdź: Paradontoza - objawy, przyczyny. Jak leczyć?

zdrowie
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Przeczytaj recenzję najnowszej szczoteczki magnetycznej iO Series 9 od marki Oral-B. Sprawdź, czy warto ją kupić.
Przeczytaj artykuł

Co na krwawiące dziąsła?

Przyczyną chorób jamy ustnej, w tym chorób przyzębia, jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Aby uniknąć krwawienia należy regularnie szczotkować zęby, a przestrzenie między nimi czyścić nicią dentystyczną. Szczoteczkę do zębów zmieniajmy najrzadziej co trzy miesiące.

Do dentysty należy się udać zaraz po tym, jak zauważymy coś niepokojącego. Jeśli uzna on, że leczenie stomatologiczne nie rozwiąże problemu, to skieruje nas do innego lekarza. Często jednak wystarczą zabiegi oferowane w gabinetach dentystycznych. Może to być usunięcie kamienia nazębnego czy usunięcie bakterii z kieszonek dziąsłowych metodą Vector.

Krwawiące dziąsła - domowe sposoby

Pierwszej pomocy w przypadku krwawiących dziąseł można poszukać w domowej apteczce. Warto mieć w domu środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, takie jak płukanki, specjalne pasty do zębów, maści hemostatyczne, które przyspieszą gojenie się ranek, czy żele. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się naturalne napary ziołowe np. z szałwii czy rumianku. Sprawdzą się także pasty do zębów zawierające mineralną sól leczniczą czy związki siarki.

Domowe sposoby nie zastąpią nam leczenia pod okiem specjalisty, ale mogą nieco uśmierzyć pierwsze objawy chorób dziąseł. Dolegliwości tego rodzaju w żadnym wypadku nie wolno bowiem lekceważyć.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Przeczytaj artykuł
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Podobne artykuły
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Przepuklina rozworu przełykowego - objawy, operacja
Usunięcie migdałków – u dorosłych i dzieci. Cena zabiegu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama