
Spis treści
- USG genetyczne
- USG genetyczne - kiedy?
- USG genetyczne - jak wygląda?
- Na czym polegają badania genetyczne?
- Badania genetyczne w ciąży
- USG genetyczne - jak się przygotować?
- Badania genetyczne w ciąży - cena
USG genetyczne
Badanie USG genetyczne pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka rozmaitych wad genetycznych, m.in. zespołu:
- Downa,
- Edwardsa
- czy zespołu Patau.
Umożliwia również wykrycie wad wrodzonych serca czy rozszczepu podniebienia. USG genetyczne to drugie badanie tego typu wykonywane w ciąży. Pierwsze potwierdza ciążę, a lekarz sprawdza wówczas, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo.
Zobacz: USG – jak to działa?
USG genetyczne - kiedy?
USG genetyczne w ciąży wykonuje się między 11 a 14 tygodniem. W tym okresie wynik wielu pomiarów, na przykład przezierności fałdu karkowego, jest najbardziej miarodajny. Badanie może być przeprowadzone jeśli tak zwana długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm.
USG genetyczne - jak wygląda?
USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne. Jest ono wykonywane głowicą przezbrzuszną. Najpierw skórę smaruje się specjalnym żelem, który zwiększa przepływ ultradźwięków, a następnie przykłada do niej głowicę i przesuwa nią w zależności od ułożenia płodu. Tylko w przypadku znacznej otyłości USG genetyczne jest wykonywane dopochwowo.
Czytaj więcej: Ciąża pozamaciczna
Na czym polegają badania genetyczne?
USG genetyczne pozwala wykluczyć cechy, które mogą świadczyć o wadach rozwojowych płodu. W trakcie badania można ocenić między innymi budowę:
- głowy,
- tułowia,
- narządów wewnętrznych.
Podczas USG genetycznego sprawdza się przede wszystkim szerokość tak zwanej przezierności karkowej, czyli odległości między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku rozwijającego się dziecka. Zbyt szeroka może świadczyć o wystąpieniu na przykład zespołu Downa, zespół Turnera lub Edwardsa.
Zobacz też: Ciąża Tydzień 11: Pierwsze badania USG
Badania genetyczne w ciąży
Oprócz przezierności karkowej, podczas USG genetycznego lekarz sprawdza również:
- budowę kości nosowej,
- stan narządów wewnętrznych i kończyn,
- przepływ w przewodzie żylnym,
- czynność akcji serca i jego budowę,
- a także ilość wód płodowych i pozycję dziecka.
W wynikach USG genetycznego liczy się każdy milimetr – czasem wystarczy, że lekarz w złym miejscu ustawi kursor i wynik będzie przekłamany. Dlatego też, zanim wada genetyczna zostanie ostatecznie potwierdzona, należy wykonać dodatkowe badania zalecone przez lekarza.
USG genetyczne - jak się przygotować?
USG genetyczne w ciąży nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Wystarczy pozytywne nastawieni. Warto pójść na badanie z partnerem.
Sprawdź też: Fenyloketonuria
Badania genetyczne w ciąży - cena
USG genetyczne jest jednym z czterech badań ultrasonograficznych przeprowadzanych w trakcie ciąży, refundowanych przez NFZ. Jeśli więc dostaniemy skierowanie na to badanie od lekarza prowadzącego ciążę, będzie ono bezpłatne. Jeżeli jednak kobieta nie pozostaje pod opieką placówki medycznej posiadającej kontrakt z NFZ, będzie musiała sama zapłacić za USG genetyczne. Zwykle jest to koszt około 200-250 zł.
Czytaj także: Ciąża Tydzień 29: Czas na trzecie USG
Oceń artykuł
(liczba ocen 15)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!