ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

22 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga i ruchy dziecka

22 tydzień ciąży kończy piąty miesiąc ciąży. Waga dziecka zaczyna być coraz większa, intensyfikują się ruchy płodu, a jego rozwój pędzi w zawrotnym tempie. Kobieta ciężarna także wygląda na coraz okrąglejszą gdyż macica, w której umościł się płód stale się rozrasta.
kalendarz ciąży 22
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży przypada na piąty miesiąc noszenia płodu (a ściślej – to ostatni tydzień piątego miesiąca). Według kalkulatora ciąży kobieta znajduje się w środku drugiego trymestru i w połowie ciąży.

Objawy ciąży, takie jak nudności, brak apetytu, zawroty głowy mogą stopniowo zanikać. Jednak nie zawsze, u niektórych pań wspomniane dolegliwości mogą się dopiero pojawić lub nieprzerwanie uprzykrzać funkcjonowanie ciężarnej.

Drugi trymestr, a szczególnie 5 miesiąc ciąży stanowi czas intensywnego wzrostu płodu i rozwoju jego poszczególnych układów ustrojowych. Po przyszłej mamie widać ciążę, brzuch bowiem staje się coraz bardziej zaokrąglony i wystający. Kobieta do 22 tygodnia ciąży od początku jej trwania zazwyczaj przybiera na wadze około 5 kg.

Reklama

22 tydzień ciąży – waga dziecka i jego wygląd

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży? Ma już liczne włosy, a także brwi i rzęsy w kolorze białym (gdyż nie mają jeszcze pigmentu). Na razie wygląda jeszcze jak albinos. W tym okresie charakterystycznie wygląda nosek dziecka, który bardziej przypomina „guziczek” kotkowego nosa niż nos człowieka. A to za sprawą jeszcze nie wykształconej kości nosa.

Waga dziecka waha się w okolicy 450 – 500 g, a wzrost dochodzi do około 28 cm. Maluch nabiera ciałka, dlatego potrzebuje stałej dostawy wysoko odżywczych posiłków. To dobra wiadomość dla przyszłej mamy – jeśli odzyskała już apetyt po nudnościach ściśle związanych z pierwszym trymestrem ciąży, może teraz uzupełnić braki w wewnętrznym magazynie z witaminami i minerałami.

Reklama

22 tydzień ciąży – rozwój płodu

Płód rozwija się w 22 tygodniu ciąży nadal dynamicznie. Pomimo tego, że dziecko ma zamknięte lub przymknięte powieki reaguje na światło, zaciskając oczy, a nawet odwracając się od źródła światła.

Płód staje się czulszy na zmianę temperatury i np. kiedy zmarznie, zaczyna czkać. Czkawka może też znamionować ćwiczenia mięśni przepony.

Dzięki rozwijającemu się zmysłowi dotyku dziecko wyrabia umiejętność chwytania. Próbuje zatem łapać swoje stópki, bawi się pępowiną, itp.

Pozostałe zmysły: smaku i słuchu także przeżywają w tym czasie rozkwit. Oprócz dźwięków dobiegających z wnętrza mamy, jak bicie jej serca, odgłosy wydawane przez żołądek i inne narządy, do malucha dociera coraz więcej zewnętrznych bodźców dźwiękowych. Warto mu zatem śpiewać, włączać delikatną muzykę i namawiać przyszłego tatę do „rozmawiania” z dzieckiem przez powłokę brzuszną.

Maluch teraz dużo „ćwiczy” prostując i zginając na przemian nóżki, boksując rączkami, wiercąc się i robiąc przewroty. Dzięki temu treningowi ciężarna może poczuć ruchy dziecka, być może pierwsze w ciąży.

Reklama

22 tydzień ciąży – przebieg ciąży

W 22 tygodniu ciąży macica jest na poziomie pępka, zdecydowanie powiększyła swój rozmiar i wagę, wypychając do przodu coraz okazalszy brzuch. Dodatkowo na wadze przybiera dziecko i przyszła  mama. To wszystko sprawia, że ciąża staje się coraz cięższa i może powodować różne utrudnienia w życiu codziennym, np. z poczuciem równowagi, z poruszaniem się, przenoszeniem przedmiotów. Ciężarna powinna o tym pamiętać m.in. podczas kąpieli, chodzenia, itp.

Na permanentnie rosnącym brzuchu mogą pojawiać się rozstępy, które najlepiej traktować odpowiednimi preparatami (bezpiecznie jest skonsultować rodzaj i skład takiego środka z ginekologiem).

Powiększająca się macica napiera na pęcherz moczowy, co wywołuje uczucie parcia na mocz. Częste odwiedzanie ubikacji w tym czasie nie stanowi jednak niczego ponad normę.

Termin porodu to jeszcze odległy temat na tym etapie, ale mogą się już pojawić skurcze macicy tzw. Braxtona-Hicksa. To ćwiczenia, które zarządza macica, by odpowiednio przygotować się do porodu. Jeśli nie są one regularne i silne, nie ma się czego obawiać. Jeśli natomiast okażą się bolesne, nie ustępują, można zaobserwować regularność ich występowania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Być może są to objawy przedwczesnej akcji porodowej (poród przedwczesny).

Reklama

22 tydzień ciąży – co może niepokoić?

W końcówce piątego miesiąca warto zwrócić uwagę na właściwy wskaźnik ciśnienia tętniczego krwi, które w ciąży może podnieść się do niebezpiecznych wysokości. Ciśnienie w ciąży powyżej 140/90 mmHg uznawane jest za wysokie i należy je zbijać odpowiednimi lekami, by nie dopuścić do stanu przedrzucawkowego w ciąży.

Ciężarna powinna też obserwować swój mocz pod kątem koloru i zapachu. Jeśli uryna będzie miała brzydki zapach lub krwistą bądź wielokolorową barwę, należy sięgnąć po konsultację lekarską. Podobnie należy zareagować widząc barwne ślady na majtkach, zwłaszcza kiedy są one podbarwione krwią.

Zawroty głowy i omdlenia standardowo kojarzą się z pierwszymi objawami ciąży i zwykle niepokoją zarówno przyszłą mamę jak i jej otoczenie. Dolegliwości te mogą wynikać z ucisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne, z wysokiego stężenia progesteronu, niskiego stężenia glukozy we krwi, czy odwodnienia. Ważne jest wyjaśnienie przyczyny takiego stanu, by móc skutecznie mu przeciwdziałać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!