Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Alabastrowa cera - co oznacza. Jak należy dbać o jasną skórę?

Alabastrowa cera to najjaśniejszy koloryt skóry twarzy, wyglądem zbliżony do porcelany. Tak jasna cera jest domeną wielu Azjatek. Sprawdź, czym się charakteryzuje porcelanowa skóra oraz jak należy o nią dbać.
Dziewczyna z alabastrową cerą przegląda się w lusterku
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Alabastrowa cera to określenie na jasny koloryt skóry twarzy, wręcz porcelanowy.
  • Porcelanowa skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
  • Osoby o porcelanowej cerze powinny także stosować odpowiednie kosmetyki do makijażu.
Spis treści

Co to znaczy alabastrowa cera?

Alabastrowa cera to powszechnie stosowane określenie na jasny koloryt skóry twarzy, wręcz porcelanowy. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa albus, oznaczającego biel.

Posiadaczki i posiadacze porcelanowej cery mają karnację od bardzo jasnej do jasnej, z charakterystycznymi różowymi bądź żółtymi tonami. Jasną cerą w takim odcieniu może się pochwalić między innymi słynna hollywoodzka aktorka Nicole Kidman.

Alabastrowa cera jest także domeną Azjatek. Przez dziesięciolecia jasny odcień skóry był synonimem piękna i charakteryzował kobiety z wyższych sfer. Kobiety pochodzące z niższych warstw społecznych były zaś kojarzone z cerą śniadą.

Obecnie wiadomo, że koloryt skóry nie jest wynikiem przynależności społecznej, zaś genów. Czynnikiem decydującym o karnacji jest bowiem melanina, czyli pigment naturalnie występujący w komórkach skóry, który jest przekazywany w genach.

O kolorze skóry decyduje także ekspozycja na słońce. Jednakże osoby o bardzo jasnej lub jasnej karnacji opalają się z trudem, w przeciwieństwie do osób o karnacji ciemnej.

Reklama

Jak dbać o alabastrową skórę?

Alabastrowa skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Ze względu na zawartość melaniny, cera porcelanowa jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Nawet krótka ekspozycja na promieniowanie UV może skutkować poparzeniem, dlatego osoby o tak jasnej karnacji nie powinny się opalać.

Pielęgnacja jasnej skóry powinna skupiać się przede wszystkim na ochronie przeciwsłonecznej. Zatem kosmetykiem niezbędnych w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych jest krem z filtrem UV.

Wybierając krem do twarzy, należy zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik SPF (Sun Protection Factor), czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.

SPF zazwyczaj wynosi od 2 do 50, choć zdarzają się kremy z oznaczeniem SPF 100. Im wyższy współczynnik, tym lepsza ochrona, dlatego osoby o porcelanowej cerze powinny wybierać kremy z jak najwyższym filtrem.

Warto jednak pamiętać, że nie zagwarantują one 100 proc. ochrony przed promieniowaniem UV (krem z filtrem 100 chroni przed słońcem w 98 proc.).

Co istotne, krem z filtrem należy stosować przez cały rok, także zimą.

Reklama

Podkład do alabastrowej karnacji

Osoby posiadające porcelanową skórę powinny także kupować odpowiednie kosmetyki do makijażu. Podkłady oraz pudry do twarzy również powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne.

Co więcej, dobór podkładu do alabastrowej karnacji może sprawiać trudności, zwłaszcza jeśli cera ma różowy odcień. Większość podkładów dostępnych na rynku kosmetycznym zawiera bowiem przede wszystkim żółte pigmenty.

Wybierając podkład należy pamiętać, że nie powinien on zmieniać barwy skóry, a jedynie wyrównywać naturalny koloryt. Warto więc poszukać produktu, który będzie zawierał różowy pigment.

Jeśli na skórze obecne są podrażnienia lub popękane naczynka, dobrze jest przykryć je korektorem, najlepiej w zielonym odcieniu, który doskonale maskuje zaczerwienienia na skórze i teleangiektazje.

Należy także pamiętać, że bronzer nie jest odpowiednim kosmetykiem dla jasnej cery, gdyż jego podstawowym zadaniem jest uzyskanie efektu naturalnej opalenizny. Dla porcelanowej cery przeznaczone są delikatne róże.

Zasadniczo, makijaż twarzy o alabastrowej cerze powinien być delikatny i dyskretny. Wyrazisty make-up może wyglądać zbyt teatralnie.

Reklama

Jak mieć porcelanową cerę?

W dawniejszych czasach cera alabastrowa należała do najbardziej pożądanych. Obecnie bardziej upowszechniony kanon stanowi cera opalona, przynajmniej w krajach europejskich. Niemniej część osób pragnie mieć jasną skórę, mimo tego, że ich cera opala się z łatwością.

Jak uzyskać porcelanową cerę? Dużą wiedzą w tym zakresie mogą pochwalić się Japonki. Ich sekret tkwi przede wszystkim w unikaniu słońca i stosowaniu kremów z wysokimi filtrami, ale także na starannym oczyszczaniu twarzy.

Azjatki bardzo dużą wagę przykładają do demakijażu. Regularnie tonizują twarz oraz często nakładają na nią maseczki. Po oczyszczaniu natomiast stosują dobrej jakości kremy nawilżające. Warto przy tym pamiętać, że każdy typ cery potrzebuje nawilżenia.

Do osiągnięcia efektu porcelanowej cery niezbędny jest także makijaż. Wiele Azjatek nie wyobraża sobie malowania bez bazy wygładzającej. Kosfmetyk nie tylko wygładza twarz, ale także nawilża i przedłuża trwałość makijażu.

Kolejny krok to nałożenie podkładu kryjącego, idealnie dobranego do karnacji, najlepiej za pomocą gąbki. Jeśli na twarzy są niedoskonałości, to należy je przykryć korektorem. Najlepsze właściwości kryjące ma korektor w sztyfcie, ale nie należy go aplikować na skórę pod oczami.

Następnie do utrwalenia podkładu i korektora można zastosować puder. Japonki używają najczęściej transparentnych pudrów sypkich, jednakże nie nakładają ich na całą twarz, a jedynie na tzw. strefę T (czoło, nos, broda).

Zwieńczeniem makijażu w stylu azjatyckim zawsze jest nałożenie na poliki łagodnego różu, brzoskwiniowego lub jasnoróżowego, zaś na usta błyszczyku lub delikatnej pomadki.

Azjatki najczęściej podkreślają oczy eyelinerem, ale należy pamiętać, że makijaż oczu i brwi należy dobrać do typu urody oraz koloru tęczówki.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Wieczorkowska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Cera alabastrowa a cera opalona – współczesne praktyki opalania http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_25848/c/cera-alabastrowa-a-cera-opalona-wspolczesne-praktyki-opalania.pdf [data dostępu 31.01.2022].
  • ELLE, Alabastrowa cera - jak ją pielęgnować i jak uzyskać efekt alabastrowej skóry?, https://www.elle.pl/artykul/alabastrowa-cera-jak-ja-pielegnowac-i-jak-uzyskac-efekt-alabastrowej-skory [data dostępu 31.01.2022].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial