Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy

Zielony ogórek wykorzystywany najczęściej w kuchni do przyrządzenia mizerii, sałatek i zup, ale warto też wypróbować go do przygotowania domowych maseczek na twarz. Ogórek wpływa na skórę nawilżająco, rozjaśniająco i tonizująco. Pomoże w pielęgnacji skóry łojotokowej, a także suchej i dojrzałej. Zobacz przepisy na domowe maseczki na twarz z ogórka.
maseczka z ogórka
Źródło: 123RF
Spis treści

Uprawiany od 3,5 tysiąca lat ogórek jest jednym z najchętniej wykorzystywanych warzyw zjadanych w postaci surowej. Idealnie gasi pragnienie (składa się aż z 97 procent wody), jest moczopędny, pomaga oczyścić organizm z toksyn. W starożytnej Grecji uważano nawet, że ogórek sprzyjają rozwojowi inteligencji i łagodzi namiętności. Choć nie ma zbyt wiele witamin i składników mineralnych, doceniany jest nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle kosmetycznym - ekstrakty z ogórka znajdziemy w kremach, tonikach i maseczkach na twarz.

Reklama

Ogórek - właściwości

W kosmetyce doceniane są przede wszystkim jego właściwości wybielające, zmiękczające skórę i nawilżające. Delikatnie potrafi rozjaśnić piegi, łagodne blizny powstałe po trądziku, cienie pod oczami i plamy hormonalne. Nie ma silnego działania, dlatego nie należy oczekiwać spektakularnych efektów, zwłaszcza w przypadku duży i starych przebarwień. Ogórek jest jednak w stanie odświeżyć i rozświetlić skórę twarzy, dodatkowo zmniejszyć opuchliznę wokół oczu. Ogórek potrafi także poprawić pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć wydzielanie sebum, co jest pomocne w walce z trądzikiem. Ekstrakty z ogórka są także częstym składnikiem szamponów przeznaczonych do przetłuszczających się włosów. Łagodzi też podrażnienia posłoneczne.

Reklama

Domowe maseczki na twarz

Alternatywą dla komercyjnych kosmetyków zawierających wyciągi z ogórka są domowe maseczki na twarz. To szybki i niedrogi sposób na odświeżenie zmęczonej skóry. Trzeba jednak pamiętać, żeby warzywa wykorzystywane do domowych maseczek pochodziły z upraw ekologicznych lub z własnego ogródka, gdzie nie stosuje się nawozów sztucznych. W zależności od tego, jakie składniki łączymy ze świeżym ogórkiem, maseczka na twarz może być przeznaczona do skóry tłustej lub suchej i dojrzałej. Maseczkę domowej roboty można stosować dwa razy w tygodniu, najlepiej wieczorem. Maseczkę na twarz zawsze przygotowujemy tuż przed nałożeniem, nigdy nie przechowujemy jej w lodówce.

Reklama

Najprostsza maseczka z ogórka

Najprostszym sposobem jest pokrojenie ogórka w cieniutkie plasterki lub zblendowanie miąższu i położenie na twarz. Na oczy zawsze kładziemy plasterki warzywa. Taką maseczkę usuwamy po 15. minutach, przemywamy twarz wodą i wklepujemy krem. 

Reklama

Maseczka z ogórka na trądzik

Gdy połączymy ogórka z płatkami owsianymi uzyskamy maseczkę idealną dla cery tłustej i trądzikowej. Do maseczki na trądzik potrzebujemy połowę startego ogórka, łyżkę płatków owsianych i łyżkę naturalnego jogurtu (bez cukru i mleka w proszku). Maseczkę nakładamy na twarz na ok. 15 minut i zmywamy wodą.

Reklama

Maseczka z ogórka na przebarwienia

Gdy skóra nie ma jednolitego koloru można zrobić w domu maseczkę z ogórka i cytryny, która pomoże w walce z przebarwieniami, a dodatkowo nawilży skórę. Potrzebujemy w tym celu:

  • startego, średniej wielkości ogórka,
  • łyżeczkę soku z cytryny,
  • łyżkę tłustego twarogu lub jogurtu naturalnego.

Maseczkę pozostawiamy na 15-20 minut na twarzy i zmywamy wodą. W innej maseczce z ogórka na przebarwienia można wykorzystać jedynie starty ogórek i łyżeczkę olejku rycynowego.

Reklama

Maseczka z ogórków do cery suchej i dojrzałej

Starty świeży ogórek można też stosować przy cerze suchej i dojrzałej, łącząc go z olejami tłoczonymi na zimno:

  • olejem z awokado,
  • olejem kokosowym,
  • olejem z pestek dyni,
  • oliwą z oliwek, 
  • olejem migdałowy

Odżywcze działanie będzie miała także domowa maseczka z zielonego ogórka i rozgniecionego awokado

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Reklama