Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?

Czerwone plamy na twarzy to wynik rozszerzania się naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się z wielu względów: w wyniku reakcji alergicznej, nieodpowiedniej pielęgnacji, a czasem są symptomem poważniejszej choroby. Sprawdź, o czym świadczy konkretny rodzaj czerwonych plam na skórze i jak z nimi postępować.
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czerwone plamy na twarzy mogą być zarówno niepokojącym objawem choroby, jak i chwilowym zarumienieniem skóry. Częste przyczyny czerwonych plam to przesuszenie skóry, zmęczenie, przegrzanie czy spożycie alkoholu.
 • Czerwone plamy na twarzy u dziecka mogą być wywołane przez alergię, zimno czy zbyt wysoką temperaturę. Plamy i krostki mogą jednak sygnalizować rumień nagły lub zakaźny.
 • Istnieje wiele przyczyn powstawania plam na skórze, dlatego należy obserwować swoje zmiany. W zależności od wyglądu mogą na przykład świadczyć o trądziku różowatym, celiakii czy alergii kontaktowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?
Spis treści

Reklama

Czym są czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przekrwienie skóry i tym samym czerwony wykwit. Inny powód to zmiany w naczynkach krwionośnych, czyli tzw. pajączki. Zaczerwienienia skóry często widoczne są w okresie zimowym, kiedy skóra jest przesuszona i narażona na działanie ostrego i zimnego powietrza. Wyraźnie widać wówczas jej cienkość skóry i tendencję do pękania.

Przesuszona skóra, która może być również wynikiem zbyt małej ilości odżywczych składników i wypijania zbyt małej dziennej porcji wody, jest wyjątkowo ściągnięta i swędzi. Podrażniona skóra w takim wypadku lubi się czerwienić. Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się w okresowo, należy przyjrzeć się swojej diecie oraz pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach (koniecznie niezawierające alkoholu), które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę (odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery) czy mocznik.

Tendencję do rumienienia się również można odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. W takich przypadkach pomocne może okazać się stosowanie filtrów UV, które chronią naczynia krwionośne, oraz wyeliminować z diety produkty nasilające czerwienienie się (np. ostre przyprawy czy orzechy).

Reklama

Co wzmaga czerwienienie skóry?

Osoby ze skłonnością do czerwienienia się skóry, czyli zazwyczaj te o jasnej, płytko unaczynionej cerze, z niebieskimi oczami i jasnymi włosami, które chciałyby wyeliminować czerwone plamy na skórze, powinny unikać:

 • stresu;
 • gorących kąpieli;
 • korzystania z sauny i solarium;
 • nadmiernej ekspozycji na słońce;
 • ostrych przypraw i picia alkoholu;
 • peelingów drobno i gruboziarnistych;
 • kwasów złuszczających skórę;
 • kosmetyków zawierających alkohol.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu - co robić?

Jeśli czerwone plamy na twarzy pojawiają się po wypiciu alkoholu (lub też szyi, plecach czy ramionach), najlepszym wyjściem jest zaprzestanie picia.

Prawidłowym ruchem również byłoby udanie się w tej sprawie do lekarza, który pomógłby w wykryciu ewentualnej choroby związanej na przykład z wątrobą. Istnieją również opinie, które mówią o tym, iż osoby, u których występują czerwone plamy na twarzy po wypiciu alkoholu, mają tendencję do nadciśnienia, a ich organizm może mieć trudności z trawieniem aldehydu octowego (toksyczna substancja, która powstaje w wyniku rozkładania się alkoholu, odpowiedzialna za ból głowy czy nudności).

U cierpiących na te objawy często zauważa się nasilenie objawów w ciepłych pomieszczeniach, a złagodzenie po wyjściu na świeże powietrze czy przejście do chłodniejszego miejsca. Nie należy jednak traktować tego jako sposób na tę dolegliwość, tylko skonsultować ją z lekarzem.

Reklama

Czerwone plamy na twarzy u dziecka - skąd się biorą?

Czerwone plamy na twarzy dziecka mogą być spowodowane:

 • reakcją na zimno;
 • przegrzaniem;
 • pieluszkowym zapaleniem skóry;
 • alergią.

Czerwone plamy na twarzy często pokazują się po zwiększonym wysiłku fizycznym czy w sytuacji stresowej. Z takich też powodów często pojawiają się u dzieci, które podczas energicznej zabawy czy WF-u, pobudzają organizm i podnoszą ciśnienie i rozszerzają naczynia krwionośne.

Reklama

Czerwone plamy na twarzy u dziecka - rumień nagły

Jeśli u malca (zazwyczaj w wieku od 6 miesięcy do 3 lat) zaobserwuje się:

 • małe czerwone plamki oraz grudki na szyi, tułowiu oraz twarzy;
 • gorączkę;
 • wysypkę;

może to oznaczać tzw. „trzydniówkę”, czyli rumień nagły. W takim przypadku zazwyczaj zaleca się czekanie, aż wysypka sama ustąpi po kilkunastu godzinach, a gorączkę zbija się standardowymi lekami przeciwgorączkowymi. Rumień nagły powoduje wirus HHV, któremu podobnie jak wirusowi świnki czy odry trudno zapobiec. Okres trwania rumienia nagłego to od kilku dni do około dwóch tygodni.

Reklama

Czerwone plamy na twarzy u dziecka - rumień zakaźny

W sytuacji gdy u dziecka zauważy się:

 • czerwone plamy na policzkach, czasami przypominające obręcze (z bladym środkiem);
 • blade usta;
 • schodzącą z policzków na całe ciało wysypkę plam,

może to oznaczać rumień zakaźny, na który najczęściej zapadają przedszkolaki. Objawy powoduje tzw. parvowirus, który podobnie jak w przypadku „trzydniówki” wylęga się nawet do 2 tygodni i trzeba go po prostu przeczekać, zbijając tylko ewentualną gorączkę.

Reklama

Czerwone plamy na twarzy u dorosłych - rodzaje

 • Rumień na twarzy  - to stałe zaczerwienienie skóry, które najczęściej pojawia się na policzkach. Zazwyczaj pojawia się po wysiłku fizycznym, zjedzeniu pikantnych potraw, stresie czy zawstydzeniu. Jest to najczęściej defekt kosmetyczny, a nie objaw choroby. Można z nim walczyć dietą, ćwiczeniami relaksacyjnymi pomagającymi walczyć z napięciem emocjonalnym oraz kosmetykami redukującymi zaczerwienienia.
 • Plamy wybroczynowe - można je rozpoznać po tym, że kiedy przyciśnie się do nich palec, stają się blade pod jego naciskiem. Aby potwierdzić plamy wybroczynowe, należy udać się do lekarza. 
 • Reakcja alergiczna - zaczerwienienie i czerwone swędzące plamy na twarzy mogą wystąpić jako reakcja alergiczna np. na ukąszenie owada. Jeżeli wykwity powstały na skutek przyjmowania leków a towarzyszą im wysypka, pęcherzyki czy trądzik, należy zgłosić się do lekarza i wykluczyć inne przyczyny oraz włączyć działanie antyalergiczne.
 • Alergia kontaktowa - objawia się czerwonymi plamami na twarzy, które nierzadko pokrywa swędząca wysypka czy pokrzywka.
 • Celiakia - jeśli czerwone plamy na skórze swędzą i pojawiają się na nich pęcherzyki lub zmiany grudkowate, może to oznaczać skórną postać celiakii. Plamy jednak rzadko pojawiają się na twarzy, zdecydowanie częściej umiejscowione są na łokciach, między łopatkami czy pod pośladkami i w tym przypadku bardzo często występują symetrycznie (czyli np. na obu łokciach, kolanach czy pod każdą z łopatek). Aby zdiagnozować celiakię należy zgłosić się do lekarza, który zleci badanie przeciwciał antyendomyzjalnych i przeciw transglutaminiazie tkankowej oraz biopsję zmian skórnych.
 • Łuszczyca - jeśli czerwonym plamom na skórze towarzyszy łuszczenie się, powstawanie grudek czy krostek oraz gorączka, może to oznaczać łuszczycę, czyli nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry. Łuszczyca, choć na twarzy występuje raczej u dzieci, u dorosłych zazwyczaj pojawia się na kolanach, łokciach, bardzo często dotyka skóry głowy, szyi czy pleców. Łuszczyca jest chorobą genetyczną, jednak nie jest zakaźna. Zmiany łuszczycowe nasilają się pod wpływem stresu.
 • Trądzik różowaty - trądzik różowaty w pierwszym stadium przybiera formę rumienia, na którym z czasem pojawiają się grudki i krostki. Nieleczone zaczynają swędzieć i szczypać. Plamy te zazwyczaj powstają na policzkach, przy nosie oraz na brodzie. Z reguły też częściej cierpią na nie kobiety. Osoby, u których dermatolog zdiagnozował trądzik różowaty powinny stosować się ściśle do zaleceń lekarza oraz pilnować codziennej pielęgnacji skóry. Używać tylko bezzapachowych, delikatnych kosmetyków do cery wrażliwej i alergicznej, najlepiej takie z zawartością witaminy C, PP oraz K..

Czytaj również

Bibliografia

 • Wioleta Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna 2/2015, vol. 4
 • Natalia Galas, Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 3/2015, vol. 4
 • E. Jasiel-Walikowska, W. Placek: Bezpośrednie i odległe efekty biologiczne działania promieniowania słonecznegona zdrową skórę, Dermatologia Estetyczna, 1999
 • Z. Adamski, A. Kaszuba: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego, Poznań 2008
 • D. Pradecka, E. Kaniowska: Przebarwienia skóry – dlaczego powstają?, Kosmetologia Estetyczna 5, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Podobne artykuły
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Opadające kąciki ust
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Kobieta maluje się tuszem do rzęs wodoodpornym
Tusz do rzęs wodoodporny - jaki najlepszy? Jak i czym zmyć

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!