Augmentin. Z refundacją czy bez?

Augmentin już nie do leczenia anginy

Spis treści

Wokół nowej ustawy refundacyjnej wrze od kilku miesięcy i jak widać temat jest ciągle aktualny. Obecna ustawa wprowadza tak dużą ilość zmian, że skutki niektórych z nich odczujemy później. Takim przykładem jest zmiana w refundacji leku augmentin.

Augmentin to antybiotyk, przepisywany na receptę w leczeniu anginy czyli ostrego zapalenie migdałków podniebiennych i zapalenia gardła. Jest to lek o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, ale jak zauważyła lekarz internista Ewa Pakuła-Kmieciak, w obowiązującej obecnie tzw. charakterystyce produktu leczniczego dla Augmentinu choroby te nie są wymienione we wskazaniach do stosowania. – Takie informacje dla nas lekarzy są bardzo ważne, ponieważ leki na receptę  podlegają refundacji w aptece wtedy, gdy przepiszemy je zgodnie ze wskazaniami do leczenia – mówi pani doktor.

Augmentin zgodnie z nową zmianą powinien być stosowany w leczeniu chorób zatok, uszu, oskrzeli, płuc, skóry, kości i stawów.

Lekarz przepisując Augmentin pacjentowi z infekcją gardła lub migdałków popełnia wg prawa błąd, jak tłumaczy Ewa Pakuła-Kmieciak - stosowanie leków poza wskazaniami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego nie stanowi z prawnego punktu widzenia podstaw do nawet częściowego zmniejszenia odpłatności za lek. Charakterystyka poszczególnych specyfików dostępna na stronie www.leki.urpl.gov.pl określa jaki lek należy stosować w leczeniu danej choroby.

Jednak, jak w przypadku augmentinu, nie zawsze firmy farmaceutyczne rejestrują dla danego leku wszystkie możliwe wskazania kliniczne. Dlatego wielu lekarzy (szczególnie interniści, onkolodzy i pediatrzy) często przepisują leki bazując głównie na swej fachowej wiedzy.

Co to oznacza dla pacjenta?

Oznacza to ni mniej ni więcej, że przy anginie i zapaleniu gardła mogę pacjentowi przepisać Augmentin ze 100 procentową odpłatnością – tłumaczy lekarz Pakuła-Kmieciak. Wszystko co wiąże się ze wzrostem ceny nie jest miłe dla ucha. Na szczęście lista leków zawiera inne antybiotyki również skuteczne np. : Duomoxem i  Ospenem, które mają zarejestrowane wskazanie do leczenia zakażenia gardła, w tym zakażenia paciorkowcowe wywołujące anginę.

I leki te przy zapaleniu gardła lub anginie należą się pacjentowi z refundacyjną ulgą.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!