Dla Ciebie, na zdrowie!

Augmentin. Z refundacją czy bez?

Augmentin już nie do leczenia anginy
Spis treści

Wokół nowej ustawy refundacyjnej wrze od kilku miesięcy i jak widać temat jest ciągle aktualny. Obecna ustawa wprowadza tak dużą ilość zmian, że skutki niektórych z nich odczujemy później. Takim przykładem jest zmiana w refundacji leku augmentin.

Augmentin to antybiotyk, przepisywany na receptę w leczeniu anginy czyli ostrego zapalenie migdałków podniebiennych i zapalenia gardła. Jest to lek o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, ale jak zauważyła lekarz internista Ewa Pakuła-Kmieciak, w obowiązującej obecnie tzw. charakterystyce produktu leczniczego dla Augmentinu choroby te nie są wymienione we wskazaniach do stosowania. – Takie informacje dla nas lekarzy są bardzo ważne, ponieważ leki na receptę  podlegają refundacji w aptece wtedy, gdy przepiszemy je zgodnie ze wskazaniami do leczenia – mówi pani doktor.

Augmentin zgodnie z nową zmianą powinien być stosowany w leczeniu chorób zatok, uszu, oskrzeli, płuc, skóry, kości i stawów.

Lekarz przepisując Augmentin pacjentowi z infekcją gardła lub migdałków popełnia wg prawa błąd, jak tłumaczy Ewa Pakuła-Kmieciak - stosowanie leków poza wskazaniami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego nie stanowi z prawnego punktu widzenia podstaw do nawet częściowego zmniejszenia odpłatności za lek. Charakterystyka poszczególnych specyfików dostępna na stronie www.leki.urpl.gov.pl określa jaki lek należy stosować w leczeniu danej choroby.

Jednak, jak w przypadku augmentinu, nie zawsze firmy farmaceutyczne rejestrują dla danego leku wszystkie możliwe wskazania kliniczne. Dlatego wielu lekarzy (szczególnie interniści, onkolodzy i pediatrzy) często przepisują leki bazując głównie na swej fachowej wiedzy.

Reklama

Co to oznacza dla pacjenta?

Oznacza to ni mniej ni więcej, że przy anginie i zapaleniu gardła mogę pacjentowi przepisać Augmentin ze 100 procentową odpłatnością – tłumaczy lekarz Pakuła-Kmieciak. Wszystko co wiąże się ze wzrostem ceny nie jest miłe dla ucha. Na szczęście lista leków zawiera inne antybiotyki również skuteczne np. : Duomoxem i  Ospenem, które mają zarejestrowane wskazanie do leczenia zakażenia gardła, w tym zakażenia paciorkowcowe wywołujące anginę.

I leki te przy zapaleniu gardła lub anginie należą się pacjentowi z refundacyjną ulgą.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć?
Alkohol i leki
Płyn Lugola - co to jest i jak stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Picie płynu lugola
Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć
Tabletki
Podobne artykuły
Mężczyzna połyka tabletkę
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?
Tabletki oraz szklanka z wodą
Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe
Lekarz w kitlu
Probiotyk na biegunkę - ile razy dziennie? Jaki wybrać?
Kobieta wymiotuje w toalecie
Leki przeciwwymiotne – bez recepty i na receptę. Rodzaje

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!