Augmentin. Z refundacją czy bez?

Augmentin już nie do leczenia anginy

Spis treści

Wokół nowej ustawy refundacyjnej wrze od kilku miesięcy i jak widać temat jest ciągle aktualny. Obecna ustawa wprowadza tak dużą ilość zmian, że skutki niektórych z nich odczujemy później. Takim przykładem jest zmiana w refundacji leku augmentin.

Augmentin to antybiotyk, przepisywany na receptę w leczeniu anginy czyli ostrego zapalenie migdałków podniebiennych i zapalenia gardła. Jest to lek o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, ale jak zauważyła lekarz internista Ewa Pakuła-Kmieciak, w obowiązującej obecnie tzw. charakterystyce produktu leczniczego dla Augmentinu choroby te nie są wymienione we wskazaniach do stosowania. – Takie informacje dla nas lekarzy są bardzo ważne, ponieważ leki na receptę  podlegają refundacji w aptece wtedy, gdy przepiszemy je zgodnie ze wskazaniami do leczenia – mówi pani doktor.

Augmentin zgodnie z nową zmianą powinien być stosowany w leczeniu chorób zatok, uszu, oskrzeli, płuc, skóry, kości i stawów.

Lekarz przepisując Augmentin pacjentowi z infekcją gardła lub migdałków popełnia wg prawa błąd, jak tłumaczy Ewa Pakuła-Kmieciak - stosowanie leków poza wskazaniami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego nie stanowi z prawnego punktu widzenia podstaw do nawet częściowego zmniejszenia odpłatności za lek. Charakterystyka poszczególnych specyfików dostępna na stronie www.leki.urpl.gov.pl określa jaki lek należy stosować w leczeniu danej choroby.

Jednak, jak w przypadku augmentinu, nie zawsze firmy farmaceutyczne rejestrują dla danego leku wszystkie możliwe wskazania kliniczne. Dlatego wielu lekarzy (szczególnie interniści, onkolodzy i pediatrzy) często przepisują leki bazując głównie na swej fachowej wiedzy.

Co to oznacza dla pacjenta?

Oznacza to ni mniej ni więcej, że przy anginie i zapaleniu gardła mogę pacjentowi przepisać Augmentin ze 100 procentową odpłatnością – tłumaczy lekarz Pakuła-Kmieciak. Wszystko co wiąże się ze wzrostem ceny nie jest miłe dla ucha. Na szczęście lista leków zawiera inne antybiotyki również skuteczne np. : Duomoxem i  Ospenem, które mają zarejestrowane wskazanie do leczenia zakażenia gardła, w tym zakażenia paciorkowcowe wywołujące anginę.

I leki te przy zapaleniu gardła lub anginie należą się pacjentowi z refundacyjną ulgą.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->