Nutramigen wycofany z refundacji

Starszy niż rok
Czym mamy leczyć swoje chore dzieci – pytają zrozpaczone matki
 

Na Nutramigenie 1 i 2 wychowało się już wiele polskich dzieci i szkoda, że od 1 stycznia preparat ten „wypadł” z listy refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia, tak o decyzji wycofania mlekozastępczego preparatu mówi Ewa Pakuła-Kmieciak lekarz internista. Z powodzeniem zastępował mleko dostarczając chorym dzieciom wszystkich substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju – tłumaczy.

Jeśli nie Nutramigen, to co?

Na nowej liście leków refundowanych znajdziemy za to inny preparat odpowiednik dla Nutramigenu - Bebilon pepti 1 i Bebilon pepti 2. Oba produkty kupimy jedynie na receptę z możliwą odpłatnością 30 %. Nutramigen od stycznia sprzedawany jest także na receptę ale z odpłatnością 100%.

Ewa Pakuła-Kmieciak przekonuje, że skład obu preparatów jest identyczny. - Zarówno Nutramigen, jak i Bebilon pepti zawierają mocno zhydrolizowane czyli rozdrobnione białka mleka krowiego, które pozbawione są właściwości uczulających. W skład mieszanki wchodzą witaminy, glukoza i niezbędne składniki mineralne. Oba sprzedawane są na receptę, dlatego decyzję o tym, którym preparatem mama będzie karmić swojego maluszka podejmuje lekarz pediatra – mówi pani doktor - on także ustala dawkowanie.

W ofercie aptek są też preparaty mlekozastępcze oparte na białku soi, a więc nie zawierające w ogóle białek mleka krowiego. Należą do nich Humana SL i Isomil. Są one wydawane z przepisu lekarza, który zawsze rozważa wskazania do danego rodzaju mleka zastępczego. Humana SL i Isomil są obecnie na liście 30 procentowej odpłatności.

Na stronie producenta Nutramigenu www.nutramigen.info.pl znajdziemy informację, że prowadzone są rozmowy w Ministerstwie Zdrowia mające na celu przywrócenie refundacji.

Miejmy nadzieję, że każda ze stron weźmie pod uwagę potrzeby dzieci z zespołami wrodzonych defektów metabolicznych, alergiami pokarmowymi i biegunkami przewlekłymi.

Ek

Sprawdź w których aptekach internetowych możesz kupić Nutramigen i Isomil

Więcej informacji o

Bebilon pepti

Bebilion pepti 2

Bebilon pepti MCT

Bebilon sojowy 2

Bebilon Neocate

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA