Jak często powinno się wykonywać badania okresowe?
Zgodnie z przepisami zawartymi m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 r. badania okresowe powinno się przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pierwsze, tzw. wstępne, odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku. Okresy pomiędzy następnymi badaniami mogą się różnić w zależności od zajmowanego stanowiska oraz szkodliwych lub uciążliwych warunków pracy.
Pracownicy narażeni na działanie szkodliwych czynników fizycznych, chemicznych lub biologicznych mają obowiązek wykonywać je co roku. Kierowcy zawodowi, a także osoby zajmujące się handlem, usługami, lub wykonujące prace biurowe, powinni udać się na kolejne badanie nie później, niż po 5 latach. Wyjątkiem są pracownicy, którzy ukończyli 60. rok życia — ci muszą poddawać się badaniom raz na rok lub 2 lata.
Reklama
Skąd uzyskać skierowanie na badania okresowe?
Skierowanie na badania okresowe wystawia pracodawca. To on ponosi odpowiedzialność za organizację badań i pokrycie związanych z nimi kosztów. Pracownik natomiast ma obowiązek poddać się badaniom możliwie jak najszybciej. Warto pamiętać, że są one przeprowadzane w interesie pracownika – mają na celu ochronę jego zdrowia i życia.
Jeśli chodzi o miejsce, gdzie można wykonać badania medycyny pracy, to jest wiele opcji. Można skorzystać z przychodni specjalizujących się w medycynie pracy lub z usług lekarzy ogólnych, którzy również wykonują tego typu badania. Jeśli z kolei poszukujesz miejsca pracy, w którym wykonuje się tego typu badania, warto zajrzeć na stronę https://www.gowork.pl/opinie/lekarze-ogolni;kat, gdzie znajdują się opinie o placówkach medycznych, w których zatrudnienia mogą szukać lekarze.
Reklama
Przygotowanie do badań
Aby badanie przebiegło sprawnie i bezproblemowo, warto odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość snu i wypoczynek. Pozwoli to na uzyskanie wiarygodnych wyników, a także zredukuje stres, który może mieć wpływ na niektóre parametry. Większość badań okresowych wykonywana jest na czczo.
Przez 8-12 godzin przed badaniem nie należy nic jeść (oprócz lekkiego śniadania w dniu poprzedzającym badanie), a także nie pić (oprócz wody). Jest to niezbędne do prawidłowego wykonania badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi czy badanie poziomu glukozy. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, poinformuj o tym lekarza.
Reklama
Jakie są konsekwencje braku aktualnych badań?
Regularne wykonywanie badań okresowych jest kluczowe dla zapobiegania problemom zdrowotnym oraz utrzymania efektywności i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Konsekwencje za brak aktualnych badań medycyny pracy mogą być dotkliwe zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Osoba zatrudniona może zostać odsunięta od pracy. Osoba zatrudniająca natomiast naraża się w takiej sytuacji na karę grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 30 000 zł.