Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Prawa pacjenta

Co musi zrobić pracownik, aby otrzymać zasiłek chorobowy? Ile ważne jest skierowanie na badania krwi, a ile do specjalisty? Jak obliczyć chorobowe? Czy lekarz wysyła zwolnienie lekarskie do ZUS? Ile razy można zmienić lekarza rodzinnego? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące praw pacjenta znajdziesz w tej zakładce.

    Każdy pacjent powinien znać swoje prawa i obowiązki, a przede wszystkim wiedzieć jakie przywileje przysługują mu w danej sytuacji, a także o których formalnościach nie należy zapominać. Jakie są rodzaje zwolnień lekarskich? Który typ ubezpieczenia warto wybrać i jak długo można zwlekać z realizacją skierowania?

    Rodzaje zwolnień lekarskich

    Zwolnienie lekarskie jest czasową i usprawiedliwiona niezdolnością do pracy. To dokument, który może wystawić tylko i wyłącznie lekarz.

    Komu przysługuje takie świadczenie? Warunkiem otrzymania świadczenia pieniężnego w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim jest wcześniejsze zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Wyróżnić należy różne rodzaje zwolnień lekarskich:

    • Kod A, oznaczający niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
    • Kod B, oznaczający niezdolność do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego w ciąży,
    • Kod C, oznaczający niezdolność do pracy, spowodowaną nadużyciem alkoholu,
    • Kod D, oznaczający niezdolność do pracy, spowodowaną gruźlicą,
    • Kod E, oznaczający niezdolność do pracy na skutek choroby zakaźnej.

    Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

    Kolejną kwestią, o której powinien wiedzieć każdy pacjent jest kwestia ubezpieczeń zdrowotnych. To nic innego, jak pakiet świadczeń medycznych, który przysługuje osobom spełniającym określone warunki.

    Wyróżnić należy:

    • ubezpieczenie dobrowolne - ta forma daje możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak świadczenia finansowane ze środków publicznych;
       
    • ubezpieczenie prywatne – charakteryzuje się wieloma zaletami, wśród których wymienić warto: dostęp do wielu poradni specjalistycznych; wizyty u lekarzy, którzy nie przyjmują pacjentów w ramach publicznej służby zdrowia; możliwość skorzystania ze specjalistycznych badań w ramach comiesięcznej opłaty ubezpieczeniowej, jak również omijanie kolejek w przychodniach.

    Warto pamiętać, iż ubezpieczenie prywatne funkcjonuje obok zdrowotnego ubezpieczenia obowiązkowego i jest dodatkiem do jego zakresu.

    Rodzaje ubezpieczeń spolecznych

    Z ubezpieczenia społecznego w razie chorobu lub macierzyństwa można otrzymać następujące świadczenia pieniężna:

    • zasiłek chorobowy, 
    • zasilek wyrównawczy,
    • zasiłek macierzyński,
    • zasiłek opiekuńczy,
    • świadczenie rehabilitacyjne.

    Ile ważne jest skierowanie?

    Wiele osób zastanawia się, ile ważne jest skierowanie do specjalisty, lub na jakieś konkretne badanie.

    Termin ważności skierowania do specjalisty nie jest jednoznacznie określony. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, iż skierowanie jest ważne tak długo, jak istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych.

    Ponadto, w przypadku skierowania na badania krwi, również przepisy prawa nie podają dokładnego terminu i nie określają go konkretną graniczną datą czy czasem obowiązywania.

    Należy pamiętać, iż każde skierowanie jest ważne tak długo, dopóki istnieją przesłanki do przeprowadzenia tego typu badań.

    Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
    Sprawdź!