Choleryk - jak postępować z cholerykiem? Jak z nim żyć

Choleryk, sangwinik, flegmatyk i melancholik to cztery typy osobowości, których podstawowy opis rozwinięty później w obecną klasyfikację, został opracowany w czasach starożytnych przez greckiego lekarza, Hipokratesa. Jakie cechy ma choleryk i jak z nim postępować?
Zdenerowana kobieta z grymasem na twarzy
Źródło: 123RF

Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżniane są 4 typy osobowości:

  • flegmatyk - zrównoważony, powolny, solidny, można na nim polegać, jest ugodowy i bardzo spokojny; 
  • sangwinik - otwarty, przyjazny, radosny, towarzyski, o dużym poczuciu humoru; 
  • melancholik - spięty, nerwowy, zlękniony, ze skłonnością do zamyśleń i refleksyjności, powściągliwy; 
  • choleryk - cechy: gwałtowny, energiczny, wybuchowy, o skłonnościach przywódczych. 

Choleryk to najbardziej wybuchowa ze wszystkich typów osobowości. Osoby przebywające w otoczeniu kogoś o tak gwałtownym temperamencie często zastanawiają się jak wytrzymać z cholerykiem. Już na wstępie warto podkreślić, że mimo twardego podziału na cztery główne typy osobowości tak naprawdę nikt z nas nie charakteryzuje się cechami przypisanymi tylko do jednego z nich. Wychowanie, środowisko, a także wymagania stawiane przez społeczeństwo sprawiają, że cechy charakteru mieszają się ze sobą. Zazwyczaj można za pomocą dość prostych testów wyznaczyć, które z typów osobowości dominują. Bardzo często u jednej osoby przeważają cechy znamienne dla dwóch temperamentów, uzupełniając się wzajemnie, np. melancholik/flegmatyk lub choleryk/sangwinik, rzadziej choleryk/melancholik. Oznacza to występowanie różnych zalet oraz wad typowych dla obu typów osobowości. 

Zobacz także: Kortyzol – badanie i norma kortyzolu we krwi, interpretacja wyników

Kto to choleryk?

Kto to jest choleryk? Choleryk to osoba o energicznym temperamencie. Wybuchowy charakter przekłada się często na dużą determinację, pewność siebie i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Odpowiadając na pytanie kim jest choleryk można śmiało stwierdzić, że jest to urodzony przywódca, który świetnie odnajduje się w sytuacjach wymagających dużej mobilizacji oraz szybkości działania. Lubi rywalizować, ponieważ czuje wtedy pęd do działania, może się wykazać i udowodnić swoje racje. Choleryk jest zazwyczaj świetny w tym, co robi. Poświęca wiele energii na to, aby stale się kształcić i pokonywać własne ograniczenia. Cechy choleryka sprawiają, że ma duży posłuch, ale jednocześnie większość osób czuje do niego rezerwę i trzyma się na dystans. Choleryk stale odczuwa natłok emocji, niestety często także tych negatywnych. Bardzo łatwo można wyprowadzić go z równowagi, a dalsza dyskusja tylko zaognia jego reakcje. Z tego względu życie z cholerykiem bywa naprawdę trudne. Bardzo ważne jest, aby choleryk pracował nad opanowaniem swoich emocji samodzielnie i był świadomy zgubnych skutków swojej nerwowości

Jak postępować z cholerykiem?

Jak żyć z cholerykiem i jak rozmawiać z cholerykiem? W codziennym życiu z osobą o wybuchowym temperamencie, która stale potrzebuje uwagi oraz dowodów na to, że ma dużą wartość, bardzo ważna jest umiejętność zachowania spokoju i przemilczenia niektórych, trudnych momentów. Istotne jest też spokojne wytłumaczenie cholerykowi, że jego reakcja była bezzasadnie gwałtowna oraz wyjaśnienie uczuć, jakie wzbudza swoim zachowaniem u innych. Tylko w ten sposób choleryk może zrozumieć jak negatywnie wpływa na innych. Zazwyczaj choleryk dobrze sobie radzi z relacjami koleżeńskimi, zwłaszcza w pracy, gdy skupia się na zadaniach do wykonania. Gorzej jednak wygląda kwestia relacji w związku. Jak żyć z mężem cholerykiem?

Choleryk w związku

Choleryk jako partner bywa apodyktyczny i humorzasty. Ze względu na swój temperament, potrzebuje stałej dawki wrażeń. Stabilizacja sprawia mu trudność nie dlatego, że ma problem z zachowaniem wierności, a dlatego, że szybko się nudzi, a to z kolei go denerwuje. Brak odpowiedniego “ujścia” dla emocji gromadzących się w głowie choleryka prowadzi do kłopotów w związku. Często choleryk dominuje nad partnerką/partnerem, emocjonalnie wyżywa się na niej/nim, nie potrafiąc nad sobą zapanować w gorszych momentach. Ego choleryka jest często przerośnięte, zatem wychodzi on z założenia, że jest lepszy od innych i zawsze ma rację. Z drugiej strony choleryk wciąż potrzebuje dowodów na to, że jest szanowany i wartościowy. To wszystko sprawia, że choleryk w związku nie radzi sobie dobrze. 

Choleryk jak z nim żyć? W relacji partnerskiej bardzo ważne jest wzajemne zaufanie i poświęcanie sobie dużej ilości czasu. Choleryk potrzebuje stale niemal tak dużej uwagi, jak na początku znajomości. Jeśli czuje się ignorowany, wpada w złość. Denerwuje go też bezradność i bierność. W momencie, gdy temperament choleryka zaczyna psuć wzajemne relacje, konieczna jest szczera rozmowa i wspólne dążenie do stabilizacji sytuacji. 

Choleryk - leczenie

Choleryk, który nie radzi sobie z kontrolowaniem gniewu, jego reakcje są bardzo silne i niszczycielsko wpływają na relacje z bliskimi oraz otoczenie, powinien podjąć psychoterapię. Pomocne mogą okazać się też techniki relaksacyjne, rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej i praca nad kontrolowaniem emocji.

Czytaj też: Jak rozpoznać osobę z borderline? 

Leczenie choleryka - metody i sposoby na radzenie sobie z gniewem

  • Uprawianie sportu - ze względu na temperament, choleryk powinien wybrać dziedzinę, która naprawdę go zmęczy i pozwoli mu się “wyładować”. Może to być np. bieganie, crossfit, wspinaczki górskie czy boks. 
  • Medytacja lub ćwiczenia relaksacyjne - bardzo ważne jest, aby choleryk nauczył się wyciszać i w sposób świadomy kontrolować swoje emocje. Pomocne mogą w tym być codzienne sesje relaksacyjne. 
  • Psychoterapia - bardzo często, aby naprawdę zrozumieć swoje zachowanie, konieczna jest opinia osoby trzeciej. Terapeuta, poprzez zadawanie prostych, pytań, skłoni choleryka do autorefleksji i powiedzenia głośno o tym, co czuje i o tym, jak według samego siebie wpływa to na inne osoby. Podczas terapii dla par, będzie mógł wysłuchać na spokojnie tego, jak krzywdzi bliską osobę. W sytuacjach bardzo zaawansowanych, konieczna jest wizyta u psychiatry, który może zlecić środki farmakologiczne pomagające w opanowaniu gniewu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 29)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij