NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak opanować złość? Psycholog podpowiada sprawdzone sposoby

Złość – wg Paula Ekmana – to jedna z sześciu podstawowych emocji. Tak długo, jak jesteśmy ludźmi, tak długo jesteśmy na nią skazani. Warto zatem skutecznie nauczyć się z nią radzić, zanim ona zacznie zarządzać nami.
Spis treści

Złość piękności szkodzi. I nie tylko jej. Ma naprawdę szerokie pole oddziaływania. Czasem potrafi poważnie zaważyć na naszych relacjach z innymi ludźmi, awansie zawodowym, sukcesie w życiu osobistym czy stanie zdrowia. Tłumiona powoli się kumuluje, a wyrzucana bez opamiętania przypomina wybuch wulkanu. Tak czy siak, niedobrze. W dodatku nie da się jej zupełnie wyeliminować z naszego życia i na jej odczuwanie od czasu do czasu skazani jesteśmy wszyscy.

Jak zatem sobie z nią radzić, by jej skutki były dla nas i naszych najbliższych jak najmniej odczuwalne? Jak energię, którą daje, efektywnie wykorzystać? Wystarczy wypróbować kilka prostych sposobów.

1. Zatrzymaj się

Kiedy czujesz narastającą złość, zamiast krzyczeć i wściekać się, zastanów się, co cię rzeczywiście wytrąciło z równowagi. Silne emocje to najlepsze źródło informacji o nas samych – o naszych potrzebach, pragnieniach, urazach, przekonaniach. Zamiast spalać się w ogniu nieprzyjemnych doznań, bierz dla siebie tyle, ile jest możliwe.

2. Rozwiązuj problemy na bieżąco

Gromadzenie złości w sobie i zagryzanie zębów za każdym razem też nie jest rozwiązaniem. Zazwyczaj skutkuje to tym, że do jej wybuchu dochodzi w najmniej oczekiwanym momencie i z powodu drobnostki, która zupełnie nie jest tego warta. Rozwiązuj powstałe nieporozumienia i mów o tym, co ci się nie podoba, na bieżąco. Bez pokładów nieprzyjemnych emocji będziesz w codziennym życiu funkcjonować znacznie sprawniej.

3. Wyrzuć z siebie złość

Jeśli sytuacja, w której poczułeś złość, uniemożliwia wyrażenie jej na bieżąco, postaraj się jak najszybciej wyrzucić ją z siebie. Opowiedz o tym bliskiej osobie, napisz do niej wiadomość, przelej frustrację na kartki swojego dziennika czy strony bloga.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

4. Wykorzystaj nadmiar energii

Kiedy rozpiera Cię nadmiar energii – złość w końcu jest najbardziej energetyczną emocją – spożytkuj ją w jak najlepszy sposób. Jeśli codziennie przyrzekasz sobie, że dzisiaj już zaczniesz biegać, to teraz jak nigdy masz szansę tej obietnicy dotrzymać. A może trzeba posprzątać mieszkanie? Wytrzepać dywan? Ubić mięso na kotlety? Nie dość, że rozładujesz energię, to zyskasz poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

5. Zrelaksuj się

Może jednak zdarzyć się, że złościsz się już tak długo, że czujesz, że siły kompletnie cię już opuściły. Ogarnia cię coraz większe zrezygnowanie. W takim momencie weź ciepłą kąpiel z ulubionymi olejkami aromatycznymi, obejrzyj film, poczytaj książkę, zafunduj sobie kolację w restauracji. Oderwaniu myśli od przykrych wydarzeń sprzyjają również wizualizacje i relaksacje przez oddech.

Złość – wg Paula Ekmana – to jedna z sześciu podstawowych emocji. Tak długo, jak jesteśmy ludźmi, tak długo jesteśmy na nią skazani. Warto zatem skutecznie nauczyć się z nią radzić, zanim ona zacznie zarządzać nami.

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Przeczytaj artykuł
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Strup na nodze
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Kac moralny – co to jest? Ile trwa i jak się go pozbyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama