Flegmatyk - kto to jest? Wszystkie cechy, wady i zalety

Zgodnie z typologią stworzoną przez Hipokratesa ludzie dzielą się na choleryków, sangwiników, flegmatyków i melancholików. Po czym rozpoznać flegmatyka i jakie cechy go wyróżniają?
Osoba flegmatyczna
Źródło: 123RF

Spis treści

Typy osobowości 

Jakie są typy osobowości? Przede wszystkim należy wyróżnić takie, jak: sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik.  Różnią się one od siebie zachowaniem, sposobem myślenia i okazywania emocji. Każdy z tych typów charakteryzują określone cechy. 

  • sangwinik to osoba towarzyska, 
  • melancholik – perfekcyjna, 
  • choleryk – energiczna, 
  • flegmatyk – spokojna. 

Powyższe typy osobowości zostały wyróżnione już przez Hipokratesa w starożytnej Grecji. W XX wieku typologia stworzona przez greckiego lekarza została rozwinięta przez amerykańską autorkę Florence Littauer. Autorem nieco innej typologii osobowości jest natomiast Carl Jung. Aby określić, jaka jest nasza osobowość, możemy wykonać test, albo skorzystać z popularnego narzędzia, jakim jest MBTI – Wskaźnik Osobowości Myersa-Briggsa.     

Spokojny flegmatyk to zupełne przeciwieństwo wylewnego sangwinika, który nie potrafi skrywać swoich uczuć. Ten niepoprawny optymista jest bardzo entuzjastyczny i otwarty – zarówno na ludzi, jak i nowe wyzwania. Flegmatykowi bardzo daleko również do choleryka, który – podobnie jak sangwinik – jest energicznym ekstrawertykiem.

Nie tylko posiada on zdolności przywódcze, ale ma też silną wolę, jest zdecydowany i zdeterminowany. To jednak sprawia, że może mieć skłonności do popadania w pracoholizm. Jaki jest zaś melancholik? To przede wszystkim osoba zamknięta w sobie, mająca tendencje do pesymizmu i perfekcjonizmu. Jest sumienny i ma skłonność do mocnego przeżywania sukcesów i porażek. Nierzadko wykazuje się również empatią.

Jakie cechy ma flegmatyk?

Flegmatyk charakteryzuje się przede wszystkim:

  • spokojem, 
  • zrównoważeniem,
  • opanowaniem. 

To osoba, która nie lubi być w centrum uwagi, nie okazuje też raczej swoich emocji. Nie oznacza to jednak, że jest w stosunku do innych zimna czy niesympatyczna. Wręcz przeciwnie – flegmatyk okazuje zainteresowanie oraz troskę otaczającym go ludziom i jest dla nich uprzejmy. Dodatkowo jest dobrym słuchaczem i obserwatorem. Ma pozytywny stosunek do świata i jest pogodzony ze swoim życiem,
a ewentualne niepowodzenia czy porażki go nie zrażają.

Kto to jest flegmatyk?

Flegmatyk to przede wszystkim introwertyk,a więc osoba, która niechętnie mówi o sobie i zwykle pozostaje skryta. Dzięki temu, że jest uprzejma i skoncentrowana na rozmówcy, jest doskonałym kompanem do długich rozmów i zwierzania się. Dzięki swojej łagodności i z reguły pozytywnemu nastawieniu do świata to także skuteczny mediator.

Flegmatyk w pracy

Każdy z typów osobowości ma wpływ na to w jaki sposób pracuje jego przedstawiciel. Flegmatyk lubi pracować w spokoju i zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Źle znosi nagłe zmiany, a także sytuacje wymagające szybkiego podejmowania decyzji i kierowania zespołem. 

Uwaga: flegmatyk pozostawiony samemu sobie będzie odkładać niektóre obowiązki do najpóźniejszego momentu, może mieć też tendencje do marnowania czasu w pracy. Jakie są plusy pracy z flegmatykiem? To bardzo dobry mediator i osoba rozwiązująca trudności natury psychologicznej.  Flegmatycy często wykazują się umiejętnościami analitycznymi, są też skrupulatni i dokładni. To sprawia, że idealnie nadają się do prac naukowych.

Wybierając zawód, warto określić swój typ osobowości – pozwoli to odkryć nam czasem ukryte predyspozycje, o których istnieniu możemy nie mieć pojęcia. I tak, dzięki rozwiniętym kompetencjom społecznym sangwinika, doskonale poradzi sobie on w pracy, gdzie istotne jest nawiązywanie 
i podtrzymywanie kontaktów, np. w sprzedaży. Skrupulatny, systematyczny i dostrzegający szczegóły melancholik świetnie odnajdzie się na stanowisku, które wymaga dokładności i umiejętności analitycznego myślenia – może być więc na przykład księgowym. Jako pracownik zorientowany na cel i nie bojący się wyzwań, choleryk świetnie sprawdzi się na stanowisku kierowniczym, zwłaszcza jeśli będzie miał również cechy sangwinika. A co z flegmatykiem? Dzięki temu, że zawsze można na nim polegać, jest staranny i nie ma problemu z wykonywaniem rutynowych czynności, będzie to doskonały kandydat na stanowisko urzędnika lub mediatora. 

Zobacz także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!