Sangwinik - kto to sangwinik? Cechy osobowości sangwinika

Sangwinik to najbardziej pożądany typ osobowości. Nie tylko dlatego, że najrzadziej spotykany. Biorąc pod uwagę wszystkie występujące typy osobowości (sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik), ten pierwszy wyróżnia się zarówno zrównoważeniem emocjonalnym, jak i otwartością na świat. Czy zatem sangwinik to chodzący ideał?
Sangwinik
Źródło: 123RF
Spis treści

Kim jest sangwinik?

Sangwinik to osoba, która ma pełne prawo czuć się szczęśliwą tylko z tego powodu, iż jest sangwinikiem. A nawet, jeśli nie ma świadomości, że nim jest, z dużą dozą prawdopodobieństwa i tak uczucie szczęścia towarzyszy mu przez większą część życia. 

Sangwinik to jeden z głównych typów osobowości, uchodzący za najbardziej zrównoważony emocjonalnie, a przy tym pogodny i otwarty na świat. Dlatego jest zazwyczaj lubiany przez swoje otoczenie, nawet jeśli nie potrafi powstrzymać na wodzy swoich zapędów przywódczych. Być może dlatego, że uśmiechnięty i pewny siebie emanuje swego rodzaju charyzmą, która przyciąga ludzi w sposób naturalny i niewymuszony. Nie znaczy to oczywiście, że sangwinik jest osobą pozbawioną wad. Do głównych jego przywar należy niefrasobliwość, która niekiedy może być utożsamiana z brakiem empatii. Sangwinik to także wszechobecny chaos, który w określonych sytuacjach może prowadzić do życiowych problemów – samego sangwinika lub osoby znajdujące się w jego otoczeniu. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że sangwinik jest zdecydowanie najrzadziej spotykanym typem osobowości.

Typy osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik

Teoria psychologiczna wyróżnia kilka typów osobowości. Są to:

  • sangwinik,
  • choleryk,
  • flegmatyk,
  • melancholik.

Co je łączy, co dzieli? Typy osobowości zdefiniowane są z uwzględnieniem 4 głównych parametrów, układających się w dwa przeciwstawne kontinua: 

  • neurotyczność (chwiejność emocjonalna) kontra równowaga emocjonalna 
  • introwertyzm (zamknięcie w sobie) kontra ekstrawertyzm (otwartość na świat). 

W dużym skrócie, sangwinik to typ osobowości zrównoważonej emocjonalnie, a jednocześnie ekstrawertycznej. Flegmatyk również zachowuje stabilność w sferze emocji jest jednak introwertykiem. Melancholik zamyka się w sobie (introwertyzm), charakteryzuje się jednak dużą chwiejnością nastrojów. I wreszcie choleryk – niestabilny emocjonalnie, ale za to ekstrawertyczny. Z powyższej charakterystyki wynika, że sangwinik i choleryk są ekstrawertykami – to ich cecha w wspólna. Z kolei sangwinika i flegmatyka łączy zrównoważenie emocjonalne. Jedynym typem osobowości, z którym sangwinik nie ma nic wspólnego, jest melancholik. 

Cechy sangwinika

Sangwinik, jak już powiedzieliśmy jest urodzonym optymistą. Jest to zdrowy optymizm, zbudowany na solidnym fundamencie emocjonalnej równowagi. W całej swej pogodzie ducha nie zagląda zazwyczaj w rejony ekstatyczne, będące rewersem stanów depresyjnych. Przejawia zdolności przywódcze, ale nie ma skłonności do siłowego narzucania swoich poglądów innym. Nie musi tego robić, bo otoczenie często samo daje się uwieść jego charyzmie. Sangwinik jest dzięki temu naturalnym i lubianym liderem. Oczywiście o ile nie przesadzi ze swoją wszechobecnością. Sangwinik, jako ekstrawertyk, lubi dużo mówić. O sobie, ale nie tylko. W sumie chętnie mówi o wszystkim. Jest łasy na komplementy, ale nie jest to pazerność podszyta kompleksem niższości, czy potrzebą kompensacji traum z dzieciństwa. Może dlatego tak chętnie sangwinik odwzajemnia miłe słowo. Jeśli jednak komuś się wydaje, że sangwinik to ideał, może się srodze zawieść.

Czytaj też: Podaj mi grupę krwi, a powiem ci, kim jesteś

Wady sangwinika

Życie z sangwinikiem jest trochę jak egzotyczna wyprawa. Jest pięknie i miło, ale nieprzewidywalnie i nie do końca bezpiecznie. Sangwinik jest niefrasobliwy. To słowo idealnie oddaje jego podejście do spraw wagi małej ale często też wielkiej. Taki typ osobowości idzie na żywioł i rzadko kiedy planuje. Ma to swoje uroki i pozwala się pełniej cieszyć życiem, jak jednak wiemy – owo życie nie zawsze daje powody do radości.

Poza tym pamiętajmy, że wiele obiektywnych zalet sangwinika może w sposób subiektywny być odbierane negatywnie przez osoby o innych typach osobowości. Szczególnie melancholik może czuć się rozdrażniony towarzystwem sangwinika.

Jaki zawód dla sangwinika?

Sangwinik ma naturalne predyspozycje do tego, by błyszczeć na pierwszej linii frontu i porywać tłumy, nie zawsze jednak ponosząc odpowiedzialność za swoje czyny i niekoniecznie brudząc ręce tytaniczną pracą u podstaw. Właśnie dlatego tak dobrze sprawdzi się w roli… polityka. Zwłaszcza polityka w dzisiejszych czasach i w obecnym systemie politycznym, który z czystym sercem można nazwać „mediokracją”, gdzie ponad kompetencje i wytężoną pracę stawia się atrakcyjny wygląd, piękny uśmiech i cięty język. Sangwinik odnajdzie się też w innych zawodach, które dają szansę błysnąć przed kamerą, jak choćby aktorstwo czy dziennikarstwo telewizyjne. Oczywiście będzie też dobrym przedstawicielem handlowym, z zaraźliwym uśmiechem na ustach sprzedając  zwykłą gumową wycieraczkę pod drzwi jako „ferrari wśród wycieraczek”. 

Wady sangwinika (niefrasobliwość, niesystematyczność, nieumiejętność planowania) nie predestynują go jednak do pracy w zawodach takich, jak architekt, prawnik, lekarz, księgowy, czy robotnik – montażysta

Zobacz: 

10 sentencji Dalajlamy, które mogą być życiowym drogowskazem

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama