Najzdrowsze miejsce w internecie

Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii

Zaprezentowana w warszawskim Centrum Onkologii nowatorska metoda leczenia nowotworu wydłuży życie kobiet chorych na raka jajnika. To dobra informacja dla pacjentek w zaawansowanym stadium rozwoju choroby.
Spis treści

Pokazowa operacja raka jajnika z przerzutami do otrzewnej zaprezentowana została dziennikarzom w środę w warszawskim Centrum Onkologii (CO). Metoda pomaga wydłużyć życie kobiet zmagających się z nowotworem w zaawansowanym stadium choroby. To dobra wiadomość – dotychczas bowiem pacjentki znajdujące się w III etapie rozwoju raka najczęściej kierowane były przez chirurgów na leczenie paliatywne.

Leczenie raka jajnika

– Nowatorska metoda leczenia raka jajnika z przerzutami do otrzewnej polega na zastosowaniu tzw. chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii (HIPEC – Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy) – tłumaczyła prof. Beata Śpiewankiwicz, szefowa Kliniki Narządów Płciowych Kobiecych warszawskiego CO. Oznacza to, że podczas operacji do jamy brzusznej wprowadzany jest odpowiednio przygotowany płyn podgrzany do temperatury 42 st. C, który skutecznie niszczy rozsiane komórki nowotworowe. Po zabiegu chory poddawany jest chemioterapii, co w efekcie zapobiega przerzutom.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

HIPEC nie jest w stanie zastąpić chemioterapii systemowej, zwiększa jednak efektywność leczenia. U kobiet z rakiem jajnika w III etapie rozwoju 5-letnie przeżycia uzyskuje się już u 50 proc. chorych! W porównaniu z leczeniem tradycyjnym, w czasie którego ten sam wynik uzyskiwało tylko 30. proc. pacjentek, to dobry rezultat.

Mimo iż zaprezentowana w Centrum Onkologii metoda wpisana została do katalogu Narodowego Funduszu Zdrowia, nie jest refundowana, ponieważ nie wyceniono jeszcze kosztów dopłat. – Mamy jednak nadzieję, że wkrótce będzie opłacana z NFZ, gdyż jej skuteczność nie podlega dyskusji – powiedziała prof. Śpiewankiewicz.

Czytaj też: Ból jajnika - przyczyny

Chemioterapia

Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii stosowana jest również z innych przypadkach chorób nowotworowych, w których występują przerzuty do otrzewnej. Są to nowotwory złośliwe żołądka, jelita grubego, śluzaka rzekomego otrzewnej (pseudomyxoma peritonei) oraz międzybłoniaka (mesothelioma). Operacje z wykorzystaniem tej metody wykonywane są w klinikach chirurgii onkologicznej uniwersytetów medycznych w Gdańsku i Lublinie. Warszawska placówka jest jednak jedyną, w jakiej stosuje się (od maja 2012 r.) HIPEC w leczeniu raka jajnika oraz trzonu macicy.

Nowotwory jajników należą do najbardziej podstępnych – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rak rozwija się na ogół bez widocznych objawów i jego obecność wykrywa się przypadkowo. Według statystyk co roku blisko 3,5 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka, z czego blisko 2,5 tys. pacjentek umiera.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem - przyczyny. Co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka
Przeczytaj artykuł
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Kobiecy układ rozrodczy
Podobne artykuły
8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
Jak tworzy się i rozwija rak szyjki macicy?
Test ROMA - cena i wyniki. W którym dniu cyklu robić?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!