To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Co jest dobre na wągry na nosie?

Wągry na nosie to problem, z którym boryka się wiele osób. Czy istnieją skuteczne metody na pozbycie się tych nieestetycznych niedoskonałości? Tak, można skutecznie pozbyć się wągrów na nosie oraz innych częściach ciała, ale ważne jest także, aby wiedzieć, jak zapobiegać wągrom jeszcze zanim się pojawią. Z artykułu dowiesz się jak włączyć do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki, które pomogą zahamować nadmierne wydzielanie sebum, regulują pracę gruczołów łojowych oraz takich, które służą do usuwania zaskórników. Dowiesz się także jakie zabiegi u kosmetyczne pomagają usunąć już powstałe wągry na nosie.
Szczęśliwa piękna młoda kobieta z ręcznikiem owiniętym na głowie uśmiecha się do lustra. Na jej nosie znajduje się plaster oczyszczający.
123RF
W skrócie
 • Wągry, zwane również zaskórnikami otwartymi, są efektem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmierną produkcję sebum i martwy naskórek, najczęściej pojawiają się na nosie.
 • Nadmiar sebum może wynikać z różnych czynników, w tym zaburzeń hormonalnych, niektórych leków, chorób, diety oraz czynników zewnętrznych, takich jak stres, brak snu czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.
 • Pozbycie się wągrów można osiągnąć poprzez regularne oczyszczanie skóry, stosowanie peelingu i masek, a w przypadku uporczywych wągrów - skorzystanie z pomocy dermatologa lub kosmetologa.
 • Aby zapobiegać powstawaniu wągrów na nosie, zalecane jest codzienne mycie twarzy, używanie niekomedogennych produktów, zrównoważona dieta, unikanie dotykania twarzy oraz regularne wizyty u kosmetologa.
Spis treści

Reklama

Czym są wągry?

Wągry, znane również jako zaskórniki otwarte, są jednym z najczęstszych problemów skórnych. Są to małe, ciemne plamki na skórze, które są widoczne na powierzchni skóry.

Wągry powstają, gdy ujścia gruczołów łojowych - małych kanalików w skórze twarzy, przez które wydzielany jest sebum - zostają zablokowane przez nadmierną produkcję sebum i martwy naskórek.

Sebum to naturalny olej produkowany przez gruczoły łojowe w skórze, który pomaga utrzymać skórę nawilżoną i chroni ją przed bakteriami. Jednak kiedy produkcja sebum jest zbyt duża, może ono zablokować ujścia mieszków włosowych, tworząc idealne warunki dla powstania wągrów.

Martwy naskórek to warstwa zewnętrzna skóry, która jest regularnie zrzucana i zastępowana przez nowe komórki skóry. Gdy martwy naskórek miesza się z sebum, może zablokować ujścia gruczołów łojowych, prowadząc do powstania wągrów.

Wągry najczęściej pojawiają się na nosie, ponieważ jest to obszar, który naturalnie produkuje więcej sebum. Mogą jednak występować również na innych częściach twarzy, a nawet na plecach i klatce piersiowej. Warto zauważyć, że wągry na nosie są różne od pryszczy, które są wynikiem zapalenia gruczołów łojowych.

Reklama

Dlaczego pojawiają się wągry na nosie?

Wągry na nosie są powszechnym problemem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Dlaczego akurat nos jest tak podatny na wągry? Odpowiedź leży w strukturze naszej skóry i specyfice tego obszaru twarzy.

Nasza skóra jest pokryta małymi otworami zwanych porami. Każdy z nich jest ujściem dla pojedynczego gruczołu łojowego, który produkuje sebum - naturalny olej skóry. Sebum pomaga utrzymać skórę nawilżoną i chroni ją przed bakteriami.

Nos jest obszarem twarzy, który naturalnie ma więcej porów, a co za tym idzie, najwięcej gruczołów łojowych. Dlatego też jest to miejsce, które często produkuje więcej sebum. Kiedy sebum jest produkowane w nadmiarze, może zablokować ujścia gruczołów łojowych, tworząc idealne warunki dla powstawania powstania wągrów.

Skąd bierze się nadmiar sebum?

Nadmiar sebum może wynikać z wielu różnych czynników. Oto kilka z nich:

 • Zaburzenia hormonalne: Twoje hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji produkcji sebum. Bardzo aktywne androgeny, takie jak testosteron, są produkowane przez twoje nadnercza i jajniki lub jądra. Te gruczoły są z kolei regulowane przez przysadkę mózgową, która kontroluje cały system hormonalny twojego ciała. Im bardziej aktywne są twoje androgeny, tym więcej sebum może produkować twoje ciało (Pedroja, 2018).
 • Leki hormonalne: Niektóre leki hormonalne, takie jak testosteron i niektóre progesterony, mogą zwiększać produkcję sebum.
 • Choroby: Niektóre stany zdrowia, takie jak choroba Parkinsona, mogą być związane ze zwiększoną produkcją sebum.
 • Dieta: Choć potrzebne są dalsze badania, istnieją dowody sugerujące, że twoja dieta może wpływać na to, ile sebum produkuje twoje ciało.
 • Czynniki zewnętrzne: Czynniki takie jak stres, brak snu i niewłaściwa pielęgnacja skóry mogą również prowadzić do nadmiernej produkcji sebum.

Reklama

Jak oczyścić nos z wągrów?

Aby pozbyć się zaskórników, najlepiej zastosować cały zestaw zabiegów i produktów służących do kompleksowej pielęgnacji skóry.

 1. Dokładne oczyszczanie skóry: Regularne mycie twarzy może pomóc usunąć nadmiarowe sebum i martwych komórek skóry, które mogą zatykać pory. Używaj łagodnego mydła lub specjalnie dedykowanych żeli i unikaj produktów, które mogą wysuszyć skórę, co może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.
 2. Peelingi: Peelingi chemiczne, takie jak te zawierające kwas salicylowy lub kwas glikolowy, mogą pomóc usunąć martwe komórki skóry i odblokować pory (Understanding Acne Treatment, 2002b).
 3. Maseczki: Maseczki na bazie glinki mogą pomóc wchłonąć nadmiarową ilość sebum i oczyścić pory. Znajdziesz je, chociażby w ofercie wielu koreańskich marek kosmetycznych.
 4. Leczenie profesjonalne: W niektórych przypadkach, może być konieczne skorzystanie z pomocy dermatologa lub kosmetologa. Mogą oni zaoferować profesjonalne zabiegi, takie jak mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny lub leki na receptę, które mogą pomóc w walce z wągrami.

Wizyty u kosmetyczki są zalecane, gdy domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub gdy wągry na nosie są szczególnie uporczywe. Kosmetolog może przeprowadzić profesjonalne manualne oczyszczanie twarzy, które jest skuteczniejsze niż domowe metody.

Konsultacje z dermatologiem są zalecane, gdy wągry są objawem poważniejszych problemów skórnych, takich jak trądzik. Dermatolog może przepisać leki, które pomogą zredukować lub usunąć wągry i inne objawy nie do końca zdrowej skóry.

Reklama

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów na nosie?

Zapobieganie wągrom na nosie może być tak proste, jak wprowadzenie kilku zmian w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Oto kilka wskazówek:

 1. Myj twarz codziennie: Regularne mycie twarzy może pomóc usunąć nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory. Warto zainwestować w łagodny oczyszczacz, który nie wysuszy skóry, co powoduje nadmierne wydzielanie sebum.
 2. Używaj niekomedogennych produktów: Niekomedogenne produkty są zaprojektowane tak, aby nie zatykać porów (Felman, 2017d). Sprawdź etykiety produktów, aby upewnić się, że są one niekomedogenne.
 3. Zrównoważona dieta: Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w przetworzone pokarmy i cukry może przyczyniać się do trądziku. Staraj się jeść zrównoważoną dietę, bogatą w owoce, warzywa, białka i zdrowe tłuszcze.
 4. Unikaj dotykania twarzy: Dotykanie twarzy może przenosić bakterie i oleje z rąk na twarz, co może prowadzić do zatkanych porów. Jeśli musisz dotknąć twarzy, upewnij się, że twoje ręce są czyste.
 5. Regularne wizyty u kosmetologa: Regularne wizyty u kosmetologa mogą pomóc utrzymać skórę czystą i zdrową. Profesjonalne zabiegi, takie jak mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne, mogą w niektórych przypadkach być najlepszym sposobem na usuwanie wągrów na nosie.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Jeśli masz problemy z wągrami na nosie, warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże Ci opracować indywidualny plan pielęgnacji i leczenia.

Reklama

Kosmetyki do walki z wągrami na nosie

Walka z wągrami na nosie nie jest łatwa, ale z odpowiednimi kosmetykami możesz skutecznie z nimi walczyć. Oto kilka kluczowych punktów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Regularne złuszczanie: Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki naskórka i odblokować pory. Szukaj kosmetyków zawierających kwas salicylowy, który jest znany ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych i złuszczających.
 2. Plastry oczyszczające: Te produkty działają poprzez przyciąganie i usuwanie sebum oraz zanieczyszczeń z porów, co pomaga redukować wągry na nosie. Pamiętaj jednak, że plastry oczyszczające to tylko jedno z narzędzi w walce z wągrami i nie powinny zastępować regularnej pielęgnacji skóry.
 3. Unikaj kosmetyków komedogennych: Komedogenne kosmetyki mogą zatykać pory i przyczyniać się do powstawania nowych wągrów. Wybieraj produkty, które regulują wydzielanie sebum i pomagają utrzymać skórę w czystości.
 4. Kosmetyki koreańskich marek: Kosmetyki z Korei są znane z wysokiej jakości składników i innowacyjnych formuł, które skutecznie walczą z problemami skórnymi, takimi jak wągry. Wiele z nich zawiera składniki, które regulują wydzielanie sebum i pomagają usunąć martwe komórki naskórka.
 5. Szczoteczki do oczyszczania twarzy: Regularne złuszczanie jest kluczowe w walce z wągrami, a szczoteczki do oczyszczania twarzy, zwłaszcza soniczne, są doskonałe do tego zadania. Pomagają one usunąć martwe komórki naskórka, które mogą zatykać pory i mieszać się z sebum, tworząc wągry. Dodatkowo oczyszczanie twarzy za pomocą szczoteczki może poprawić wchłanianie innych produktów pielęgnacyjnych, takich jak toniki, serum czy kremy. Dzięki temu, składniki aktywne tych produktów mogą lepiej działać i pomagać w walce z wągrami (Cherney, 2023b).

Pamiętaj, że walka z wągrami to proces, który wymaga czasu i regularności. Wybierając odpowiednie kosmetyki i stosując je zgodnie z zaleceniami, masz szansę znacznie zredukować problem wągrów na nosie.

Reklama

Podsumowanie

Wągry na nosie to problem, z którym boryka się wiele osób. Są one wynikiem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmierną produkcję sebum i martwe komórki skóry.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się wągrów, w tym regularne mycie twarzy, stosowanie peelingów, maseczek na bazie glinki, a także skorzystanie z pomocy profesjonalistów, takich jak dermatologowie czy kosmetolodzy.

Ważne jest również zapobieganie powstawaniu wągrów poprzez codzienną pielęgnację skóry, stosowanie niekomedogennych produktów, zrównoważoną dietę oraz unikanie dotykania twarzy.

Bibliografia

 • Felman, A. (2017, July 27). Everything you need to know about blackheads. https://www.medicalnewstoday.com/articles/71615
 • Cherney, K. (2023, January 11). 12 ways to get rid of blackheads. Healthline. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads
 • Understanding acne treatment. (2002, January 14). WebMD. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-treatment
 • Pedroja, C., PhD. (2018, November 26). What Is Sebum and Why Does It Build Up on Skin and Hair? Healthline. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sebum
Adam Piotrowski
Artykuł napisany przez
Adam Piotrowski
Absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim, magister kulturoznawstwa ze specjalizacją filmoznawstwo i wiedza o mediach, zdobywał doświadczenie zawodowe w agencjach PR i firmie szkoleniowej, a także w sektorze IT. Będąc współautorem cyfrowych szkoleń z zakresu zasad BHP i ergonomii stanowiska pracy wykazał się kompetencjami w edukacji i bezpieczeństwie pracy. Znawca trendów SEO angażuje się w tworzenie treści odpowiadających aktualnym standardom w tej branży. Pasjonuje się nowymi technologiami, zwłaszcza gadżetami do monitorowania zdrowia i efektywności treningów. Miłośnik popkultury, ciekawostek naukowych, filozofii, historii Ameryki Łacińskiej oraz muzyki shoegaze, dreampop, postpunk. Opiekun suczki rasy mieszaniec, Molly.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!