Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Co najczęściej stosujesz na zgagę? Raport medme.pl

Nieprzyjemne uczucie pieczenia zwane zgagą, to powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka. Jest powszechnie występującą dolegliwością, która często zdarza się po posiłkach. Zapytaliśmy naszych Czytelników w jaki sposób radzą sobie z tym problemem. Poniżej przedstawiamy wyniki sondy, w której udział wzięło 472 osób.
Kobieta trzyma się za gardło bo ma zgagę
Źródło: 123 RF
Spis treści

Tabletki na zgagę. Co powinny zawierać?

Podczas badania najwięcej ankietowanych, tj. 46% odpowiedziało, że zażywa tabletki na zgagę.

Na rynku znajdziemy sporo produktów, które pozwolą na szybkie pozbycie się tej uporczywej dolegliwości. Warto aby preparat w składzie zawierał famotydynę, która hamuje wytwarzanie kwasu solnego.

Zazwyczaj tabletki działają nie tylko na zgagę, ale również na niestrawność czy nadkwaśność. Można je stosować doraźnie, działają szybko i nawet do 12 godzin, więc przynoszą ulgę na długi czas.

Preparaty ziołowe na zgagę

Ziołowe produkty są dobrą opcją dla osób, które chcą w naturalny sposób pozbyć się zgagi. Na tę metodę decyduje się 22 % Polaków.

Na zgagę polecany jest rumianek, który sprawdza się również przy innych objawach niestrawności.

Samodzielnie, na zgagę można przyrządzić herbatę np. z rdestu wielokwiatowego lub kminku. Natomiast w trakcie ciąży na objawy zgagi polecany jest imbir, prawoślaz czy kwiat lipy.

Inne preparaty ziołowe, które mają potwierdzone działanie w leczeniu zgagi powinny zawierać: korzeń prawoślazu lekarskiego, kurkumę i lukrecję, kwiat nagietka, liść babki lancetowatej czy ziele bożego drzewka.

Ranigast Famotydyna
Famotydyna Ranigast zawiera famotydynę, która należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Hamuje ona wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność. Działanie leku utrzymuje się przez 10 do 12 godzin.
Famotydyna Ranigast Skład i postać: Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg famotydyny (Famotidinum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: czerwień koszenilowa (E124). Wskazania: Krótkotrwałe objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak: niestrawność, zgaga, nadkwaśność. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.18.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Pastylki do ssania na zgagę

18% badanych sięga po pastylki do ssania.

Kiedy potrzebujemy natychmiastowej ulgi, warto sięgać po pastylki do ssania. Zazwyczaj mają miętowy lub cytrynowy smak i szybko łagodzą uczucie pieczenia.

Dzięki zawartemu w składzie alginianu sodu, tabletki wytwarzają ochronną barierę na powierzchni błony śluzowej żołądka, zmniejszając tym samym liczbę epizodów refluksu.

Mleczko na zgagę

Specjalne mleczko przeznaczone do leczenia zgagi wybiera 14% ankietowanych.

Leki zobojętniające w postaci mleczka, w większości w swoim składzie zawierają substancje alkalizujące, takie jak węglan wapnia, wodorowęglan sodu lub wodorowęglan potasu, jak również sole magnezu i glinu.

Warto wiedzieć, że szczególnie alginiany tworzą barierę zapobiegającą cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Mleczko do picia na zgagę ze względu na najłagodniejszą formę, polecane jest szczególnie kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom. Ma delikatny smak.

Zawarty w składzie mleczka wspomniany już wcześniej alginian sodu, skutecznie neutralizuje kwaśną treść i zmniejsza objawy zgagi.

Warto zaznaczyć, że jeśli objawy zgagi trwają przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia planu leczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Czy zęby mogą odrastać? Nowe badania przechodzą kolejny etap rozwoju
Uśmiechnięta kobieta po zastosowaniu leku na odrastanie zębów
Podobne artykuły
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum