Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?

Księżna Kate walczy z nowotworem i poddała się chemioterapii prewencyjnej. Po wielu spekulacjach i domysłach, żona księcia Williama w osobistym nagraniu ujawniła swoją chorobę oraz sposób leczenia. Czy księżna będzie w stanie wrócić do pełni sił po przebytej operacji? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat tej metody leczenia nowotworu.
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Chemioterapia prewencyjna, stosowana po operacji, ma na celu niszczenie komórek nowotworowych dla zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby i przerzutów.
  • Decyzja o poddaniu się chemioterapii adjuwantowej zależy od rodzaju i zaawansowania choroby oraz stanu zdrowia pacjenta, a terapia może trwać przynajmniej trzy miesiące.
  • Księżna Walii publicznie ogłosiła, że rozpoczęła leczenie onkologiczne, decydując się na profilaktyczną chemioterapię.
Spis treści

Księżna Kate przeszła udaną operację jamy brzusznej i po 13 dniach opuściła szpital. Mimo sukcesu interwencji chirurgicznej pałac Kensington poinformował, że z powodu rekonwalescencji księżna do Wielkanocy nie będzie brać udziału w żadnych oficjalnych uroczystościach. 

Żona księcia Williama przez ponad dwa miesiące nie pojawiła się publicznie. Pokrętne komunikaty jakie płynęły z pałacu, podsycały jedynie ciekawość mediów. 

Spekulacje i teorie spiskowe na temat  brytyjskiej monarchini postawiły rodzinę królewską w bardzo trudnej sytuacji. Każde wydarzenie z ich udziałem było szeroko komentowane i poddawane wnikliwej analizie.

Reklama

Księżna Kate poddana chemioterapii prewencyjnej walczy z nowotworem

W piątek, 22 marca, znalazł wreszcie swój finał temat, który przez ostatnie tygodnie rozgrzewał światowe media do czerwoności. Księżna Kate w końcu pokazała się publicznie, ucinając w ten sposób wszelkie domysły i spekulacje na temat swojej osoby. Zdecydowała się osobiście poinformować o swojej chorobie nowotworowej i krokach, jakie podjęła w związku ze swoją sytuacją zdrowotną. Informacja w formie nagrania wideo zarejestrowanego przez BBC Studios ukazała się w mediach społecznościowych.

„Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się profilaktycznej chemioterapii i obecnie jestem na wczesnym etapie leczenia” - wyznała księżna Kate”.

Jak wynika z oświadczenia, w lutym księżna Kate rozpoczęła leczenie onkologiczne. Żona następcy brytyjskiego tronu nie ujawniła jednak, z jakim rodzajem nowotworu przyszło jej się mierzyć. Poinformowała natomiast, że jest na pierwszym etapie chemioterapii prewencyjnej.

Reklama

Co to jest chemioterapia prewencyjna?

Zdiagnozowanie nowotworu u 42-letniej księżnej Kate nie jest zjawiskiem odosobnionym. Autorzy badania opublikowanego na łamach najnowszego wydania czasopisma naukowego "BMJ Oncology" wskazują, że w grupie osób poniżej 50. roku życia, w 2019 roku, zanotowano 79,1% wzrost zachorowań na raka oraz 27,7% wzrost śmiertelności z powodu tej choroby. Raka zdiagnozowano u 3,26 miliona osób do 49. roku życia, z czego 1,06 miliona zmarło. Powyższa analiza przeprowadzona została w oparciu o dane z 204 krajów i dotyczy 29 rodzajów nowotworów. 

W kontekście nowotworu, z którym zmaga się księżna, pojawił się w dyskusji publicznej problem leczenia onkologicznego. Sposób leczenia, któremu poddała się żona księcia Williama to chemioterapia prewencyjna, nazywana też często zapobiegawczą, uzupełniającą lub w terminologii medycznej adjuwantową.

"To nie jest termin medyczny, ale sądzę, że wszyscy zgadzają się, że chodzi o chemioterapię adjuwantową" - mówi w rozmowie z Time dr Katherine Van Loon, profesor medycyny i onkolog gastroenterologiczny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Jest to rodzaj chemioterapii stosowany po operacji lub innym głównym zabiegu chirurgicznym. Ma on na celu niszczenie komórek nowotworowych, które mogą pozostać po usunięciu zmiany chirurgicznie, co zmniejsza ryzyko mikroprzerzutów, nawrotu miejscowego lub przerzutów odległych. Jest to forma terapii często stosowana przy raku żołądka, piersi, jajnika, jelita grubego czy płuc. Zanim zostanie podjęta, konieczne jest usunięcie zmiany nowotworowej. Terapia adjuwantowa może obejmować metody takie jak: 

a czasem również immunoterapia lub leczenie ukierunkowane molekularnie.

Leczenie chemioterapeutyczne, chociaż nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wydłużenia okresu remisji i życia pacjenta.

Reklama

Jak wygląda i ile trwa chemioterapia prewencyjna?

Po usunięciu wszystkich widocznych śladów raka u pacjenta podczas operacji i zastosowaniu chemioterapii adjuwantowej, lekarze mogą przepisać jedno z wielu dostępnych leków stosowanych do leczenia zaawansowanych nowotworów. Czasami są one podawane w niższych dawkach, ale często stosuje się je w tych samych dawkach co w przypadku leczenia raka.

Bywa, że pacjenci potrzebują krótszych cyklów w porównaniu z osobami, które otrzymują chemioterapię do leczenia w bardziej zaawansowanym stadium.

Podawanie leków w terapii adjuwantowej zależy od konkretnego przypadku i rodzaju choroby. Mogą one być stosowane doustnie (w formie tabletek lub kapsułek), poprzez wlew dożylny lub podskórny. Wszelkie decyzje dotyczące sposobu podawania leków w terapii adjuwantowej powinny być podejmowane przez lekarza prowadzącego na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju oraz zaawansowania choroby. Większość kuracji profilaktycznych trwa przynajmniej trzy miesiące.

Reklama

Kiedy należy się poddać chemioterapii prewencyjnej?

Chemioterapia pooperacyjna jest zazwyczaj przepisywana, gdy wyniki patologii guza lub historia kliniczna pacjenta sugerują ryzyko nawrotu raka w przyszłości. Dzięki temu można zwiększyć prawdopodobieństwo, że nowotwór nie spowoduje przerzutów ani nie powróci w przyszłości.

Tego rodzaju leczenie jest rekomendowane w przypadku większości nowotworów, jednak nie każdy pacjent jest mu poddawany. Zazwyczaj proponuje się je osobom, u których choroba została wykryta we wczesnym stadium, co daje duże szanse na wyleczenie i całkowite wyzdrowienie.

Pacjent musi być w wystarczająco dobrym stanie zdrowia, aby móc tolerować leczenie chemioterapią adjuwantową. Oznacza to, że musi mieć dobrą funkcję narządów wewnętrznych, wystarczającą liczbę krwinek białych i płytek krwi oraz ogólnie dobry stan ogólny.

Reklama

Skutki uboczne chemioterapii prewencyjnej

Chemioterapia prewencyjna, podobnie jak każda inna, niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Jest obciążająca i wiąże się z licznymi konsekwencjami dla zdrowia pacjenta, które są uzależnione od rodzaju zastosowanych leków.

Ich stosowanie może powodować takie objawy jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabienie, 
  • utrata włosów,
  • zmiany w skórze,
  • biegunka,
  • niedokrwistość.

Ważne jest monitorowanie pacjenta podczas terapii, aby szybko zareagować na ewentualne skutki uboczne i złagodzić ich objawy.

Czytaj również

Bibliografia

  • A message from Catherine, The Princess of Wales, The Prince and Princess of Wales (@KensingtonRoyal), 22.03.2024 pic.twitter.com/5LQT1qGarK [dostęp: 25.03.2024]
  • Rafał Stec,Uzupełniająca chemioterapia u chorych na raka odbytnicy po wstępnej radiochemioterapii i radykalnej resekcji —TAKhttps://journals.viamedica.pl/biuletyn_pto/article/view/62605 [dostęp: 25.03.2024].
  • Time.
  • TVN24, Duży wzrost liczby zachorowań na raka przed 50. rokiem życia. https://tvn24.pl/swiat/nowotwory-rosnie-liczba-zachorowan-na-raka-przed-50-rokiem-zycia-naukowcy-wskazali-piec-przyczyn-st7331202 [dostęp:25.032024].
  • ALIVIA ONKOFUNDACJA, Leczenie systemowe, adjuwantowe i neoadjuwantowe -co to znaczy? https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/slownik-terminow-onkologicznych-leczenie-systemowe-adjuwantowe-i-neoadjuwantowe/ [dostęp 25.032024].
  • BMJ Oncology https://bmjoncology.bmj.com/ [dostęp: 25.03.2024].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Czy zęby mogą odrastać? Nowe badania przechodzą kolejny etap rozwoju
Uśmiechnięta kobieta po zastosowaniu leku na odrastanie zębów
Podobne artykuły
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama