Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Co oznaczają czerwone uszy?

Czy czerwone uszy to objaw chorobowy, czy też fizjologiczna reakcja na zmiany temperatury? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny czerwonych uszu.
Czerwone ucho
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Czerwone uszy zwykle są fizjologiczną reakcją na zmianę temperatury lub bywają oznaką silnych emocji. Mogą jednak świadczyć o procesie chorobowym.
  • Najczęstszą chorobą dająca objaw w postaci czerwonych uszu są stanu zapalne w obrębie ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego.
  • Istnieje jednak rzadka jednostka chorobowa, która objawia się zaczerwienieniem jednego ucha. Szacuje się, że cierpi na nią około 100 osób na całym świecie.
SPRAWDŹ TEŻ: Zmysł słuchu - jak dokładnie zbudowane są uszy?
Spis treści

Reklama

Przyczyny czerwonych uszu

Czerwone uszy w pierwszej kolejności kojarzone są z reakcją emocjonalną. Zakłopotanie, złość, niepokój to silne emocje, których oznaką może być zaczerwienienie uszu. Chwilowe i szybko przemijające.

Uszy są ponadto bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Przekonał się o tym każdy, kto nie założył czapki przy minusowych temperaturach lub nie nakrył głowy w upalny dzień. Skutkiem długiego przebywania na słońcu bez nakrycia głowy może być nawet poparzenie uszu.

Poza prozaicznymi przyczynami zaczerwienienia uszu można ponadto wymienić jednostki chorobowe, które objawiają się zmianą koloru małżowiny usznej. Do takich chorób należą stany zapalne ucha zewnętrznego lub środkowego oraz zakażenia grzybicze.

Czerwone uszy mogą być również oznaką zmian hormonalnych. Niektóre schorzenia skóry dają objaw pod postacią zaczerwieniania i łuszczenia się skóry uszu. Najczęściej jest to manifestacja wyprysku łojotokowego.

W literaturze medycznej występuje także jednostka chorobowa nazywana zespołem czerwonego ucha. Co oznacza i jak się objawia ta choroba?

Reklama

Jedno czerwone ucho

Zespół czerwonego ucha to bardzo rzadkie schorzenie. Po raz pierwszy zostało opisane w 1994 roku przez Jamesa W. Lance’a. Od tej pory w literaturze medycznej opisano zaledwie 60 przypadków tej choroby.

Zespół charakteryzuje się występowaniem napadowego, jednostronnego, nawrotowego bólu i zaczerwienienia ucha. Co bardzo charakterystyczne dolegliwości pojawiają tylko po jednej stronie – czerwone jest prawe lub lewe ucho. Poza zmianą zabarwienia ucha pacjenci narzekają ponadto na pieczenie i świąd.

Przyczyna tej choroby nie jest znana. Podejrzewa się, że może ona mieć związek z chorobami odcinka szyjnego kręgosłupa, pierwotnymi bólami głowy (migreną, klasterowym bólem głowy), a także z neuralgią nerwu trójdzielnego (uszkodzenie nerwu).

W Polsce jednostka chorobowa została po raz pierwszy opisana w 2010 roku. Opis dotyczył 28-letniej kobiety, która zgłosiła się do warszawskiego szpitala z powodu występowania bardzo silnego, kłującego, napadowego bólu po lewej stronie głowy.

Dolegliwościom bólowym towarzyszyło silne zaczerwienienie ucha lewego. Skutecznym sposobem leczenia okazała się blokada nerwu usznego wielkiego z zastosowaniem sterydów.

Reklama

Czerwone uszy u dziecka

Zaczerwienione ucho u dziecka zwykle jest objawem zapalenia ucha środkowego. To jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wieku dziecięcego. Zwykle do stanu zapalnego w obrębie ucha środkowego prowadzi infekcja dróg oddechowych. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają krótszą, szerszą i ustawioną poziomo trąbkę słuchową, która łączy uszy z nosem i gardłem.

W ten sposób infekcja szybko przenosi się z nosa do ucha. Zapalenie ucha środkowego objawia się najczęściej bólem w okolicy małżowiny usznej, ale do objawów towarzyszących należy także gorączka oraz zaczerwienienie uszu.

Zwłaszcza czerwone uszy u niemowlaka dają podstawy, by podejrzewać stan zapalny ucha środkowego.

Czerwone ucho u dziecka starszego może też być oznaką stanu zapalnego ucha zewnętrznego. Choroba rzadko występuje u niemowląt. Zdecydowanie częściej zapadają na nią dorośli oraz młodzież. Etiologia schorzenia jest najczęściej bakteryjna, ale może być również wirusowa, grzybicza lub mieszana. 

Bakterie wynikają zwykle do przewodu słuchowego, który był długotrwale narażony na wilgoć (częste korzystanie z pływalni, sauny) lub oczyszczany w niewłaściwy sposób, co doprowadziło do naruszenia bariery naskórkowej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Adam Stępień, Bogdan Brodacki, Jacek Staszewski, Zespół czerwonego ucha – opis przypadku, Neurologia i Neurochirurgia Polska 2010; 44, 4, s. 412-414.
  • Niemczyk E., Dębska M., Zawadzka-Głos L., Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci hospitalizowanych w roku 2014 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, N Ped 2015; 19(3): 87-92.
  • Hassmann-Poznańska E., Ostre zapalenie ucha środkowego (OMA), Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny tom 1, nr 3, lipiec-wrzesień 2012, s. 210-214.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Jedzenie lodów na ból gardła
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!