Dla Ciebie, na zdrowie!

Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie

Gula w gardle najczęściej ma podłoże psychiczne. Nazywa się je globus histericus. Powoduje wrażenie, że do przełyku dostało się ciało obce, które uciska i utrudnia przełykanie. Istnieją jednak schorzenia, w których gula w gardle naprawdę się pojawia i trzeba wyeliminować jej przyczynę.
Kobieta odczuwa gulę w gardle
źródło:123RF
W skrócie
 • Uczucie guli w gardle polega na wrażeniu, że w gardle utknęło ciało obce, choć w rzeczywistości nic w nim nie ma. Taki ucisk ma zazwyczaj podłoże psychiczne i pojawia się przy okazji stresu, silnych emocji, wzruszenia lub tremy.
 • Wrażenie guli w gardle może mieć charakter ciągły bądź okresowy. Często jest objawem takich chorób jak: nerwica, depresja, stany lękowe czy osobowość obsesyjna. Osoby cierpiące na te choroby nierzadko skarżą się na odczuwanie fizycznych dolegliwości tam, gdzie nie występuje żadna realna dysfunkcja organizmu.
 • Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia w gardle najpierw należy określić jego faktyczną przyczynę. Czasem jest to choroba fizyczna, np.: refluks, problemy z tarczycą, stany zapalne, itd. Wówczas należy podjąć leczenie.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny i metody leczenia uczucia czegoś w gardle?
Spis treści

Reklama

Co to jest gula w gardle?

Uczucie guli w gardle przeważnie nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej. Skąd się więc ono bierze? Najczęściej wynika z dolegliwości, fachowo nazywanej w medycynie globus histericus, która ma przyczynę psychiczną.

Polega na wrażeniu, że w gardle utknęło ciało obce, choć w rzeczywistości nic w nim nie ma. Ucisk pojawia się przede wszystkim w sytuacjach stresowych lub towarzyszy tremie czy wzruszeniom.

W chwilach nagromadzenia emocji pojawia się uczucie gniecenia i utrudnienia w przełykaniu. Często osoby z gulą w gardle mają wrażenie, że nie będą mogli nic przełknąć. W większości przypadków podczas jedzenia lub picia ucisk mija.

Jeśli jednak przy spożywaniu posiłków dolegliwości bólowe czy kłucie nasilają się, może to oznaczać odynofagię – ból przy przełykaniu pokarmów, płynów i śliny – lub achalazję.

Objawy guli w gardle

Gula w gardle będąca dolegliwością psychosomatyczną objawia się uczuciem ucisku w okolicach przełyku. Wrażenie może mieć charakter ciągły bądź okresowy. Jego pojawianie się i znikanie świadczy o psychicznym podłożu, a nie faktycznym pojawieniu się w gardle ciała obcego lub wystąpieniu choroby organicznej.

Zdarza się, że uczucie guli w gardle jest objawem nerwicy. Pacjenci cierpiący na nerwicę często skarżą się na odczuwanie fizycznych dolegliwości tam, gdzie nie występuje żadna realna dysfunkcja organizmu.

Często przy chorobach o podłożu psychicznym, takim jak:

 • nerwica, 
 • depresja, 
 • stany lękowe,
 • osobowość obsesyjna 

pojawia się uczucie guli w gardle i suchości w ustach. Wrażenia te dość często są objawami współistniejącymi, powodując dyskomfort w obrębie jamy ustnej i przełyku. Niekiedy powodują nawet uczucie zgagi, choć zdarza się, że zgaga rzeczywiście się pojawia, wówczas można podejrzewać, że gula w gardle jest objawem refluksu.

Konsekwencją lub objawem jej współtowarzyszącym bywa też kaszel. Często nie ma on swojej przyczyny w drogach oddechowych, ale staje się niejako „nawykiem” osoby próbującej pozbyć się nieprzyjemnego wrażenia ucisku.

Reklama

Przyczyny guli w gardle

Choć gula w gardle w większości przypadków powodowana jest przez stres lub inne dolegliwości o podłożu psychicznym, zdarza się, że przyczyną dyskomfortu jest ciało obce, które utknęło w przełyku (np. ość lub odłamek kości) albo choroba organiczna objawiająca się uczuciem „kluchy” w gardle. 

Choroby takie to np.:

 • refluks – powoduje zgagę, pieczenie, czasem ucisk i kłucie, gula w gardle przy chorobie refluksowej często pojawia się po jedzeniu, a uczuciu guli towarzyszy puste odbijanie,
 • tarczyca– powiększenie gruczołu tarczowego wywołane np. stanem zapalnym czy chorobą Hashimoto, powoduje wrażenie ucisku w przełyku, pojawia się ono także, kiedy u pacjenta występuje tzw. wole tarczycowe; uczucie guli w gardle może być nawet pierwszym objawem problemów z tarczycą,
 • problemy z kręgosłupem – ponieważ kręgosłup jest częścią OUN – ośrodkowego układu nerwowego, jego wszelkie dysfunkcje mogą powodować rozmaite objawy, często zupełnie z nim niekojarzone – i tak gula w gardle może pojawić się od kręgosłupa, a szczególnie problemów z jego odcinkiem szyjnym,
 • alergia – alergie wziewne lub pokarmowe dość często powodują obrzęk w okolicy przełyku, który u większości pacjentów daje uczucie guli utrudniającej swobodne oddychanie i przełykanie,
 • stan zapalny umiejscowiony w gardlekrtanimigdałkach,
 • choroby nowotworowe – guzy w gardle, krtani lub przełyku mogą powodować uczucie ucisku, nasilające się podczas przełykania śliny lub pokarmów.

Leczenie guli w gardle

Jak pozbyć się guli w gardle? Czy istnieją metody leczenia, by pozbyć się nieprzyjemnego uczucia? Aby zastosować odpowiednią terapię, przede wszystkim należy ustalić przyczynę pojawiającego się uczucia ucisku. Jeśli jego podłożem jest jedna z wymienionych chorób fizycznych, leczenie musi opierać się na jej wyeliminowaniu. 

W zależności od tego, jakie schorzenie przyczynia się do powstawania dyskomfortu, lekarz może zalecić leczenie:

 • farmakologiczne (np. w przypadku alergii czy zapalenia), 
 • hormonalne (w przypadku tarczycy), 
 • operacyjne,

kiedy w obrębie przełyku lub gardła pojawiły się guzy o charakterze łagodnym lub złośliwym. Jeśli natomiast wrażenie ucisku ma podłoże psychiczne, pacjent powinien zostać skierowany do psychiatry i zastosować leczenie psychiatryczne. 

Zdarza się jednak, że przyczyną nie jest konkretna choroba psychiczna, a jedynie np. stan napięcia nerwowego wywołany przewlekłym stresem. Wówczas dolegliwość można zwyczajnie przeczekać, starając się jednocześnie wyeliminować przyczynę stresu. W takiej sytuacji skuteczne na gulę w gardle mogą okazać się domowe sposoby.

Reklama

Domowe sposoby na gulę w gardle

Kiedy przyczyną guli w gardle jest po prostu stres i pozostawanie w napięciu przez dłuższy czas, najważniejsze jest przywrócenie psychicznej równowagi. 

Pomóc w tym mogą domowe sposoby na wyciszenie:

 • odpowiednia higiena snu – sen powinien być regularny i wystarczająco długi, by zapewnić organizmowi potrzebną mu regenerację,
 • zdrowe odżywianie – nawyki żywieniowe mogą mieć ogromny wpływ na kondycję psychiczną człowieka, najważniejsze, by posiłki były spożywane regularnie i przygotowywane ze świeżych i pełnowartościowych produktów,
 • aktywność fizyczna – ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, pozwala na odprężenie i wspomaga produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia,
 • przyjmowanie leków uspokajających bez recepty – w sytuacjach, kiedy nie da się od razu wyeliminować sytuacji powodującej napięcie nerwowe, można sięgnąć po zioła lub leki ziołowe o właściwościach wyciszających,
 • odpoczynek – niezbędny nie tylko dla fizycznej, ale i psychicznej regeneracji organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Lech Panasiuk, Duszność, “Medycyna Rodzinna”, nr 1 2003
 • Koufman Jamie, Stern Jordan, Michel Bauer, Choroba refluksowa – skuteczna dieta w każdym rodzaju refluksu, Wydawnictwo Vital, 2021
 • Anna Polender, Pojedynek z nerwicą. O nerwicy optymistycznie. Historie osób, które przezwyciężyły kryzys, 2008
 • Andrew Solomon, Anatomia depresji. Demon w środku dnia, Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2004, ISBN 9788372982551
 • Siwiak-Kobayashi M. Zaburzenia lękowe uogólnione i napadowe. W: Pużyński S, Rybakowski J, Wciórka J. red. Psychiatria. T. 3. Wrocław: Elsevier Urban & Partner; 2011
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Dziewczynka odczuwa chrypę w gardle
Przeczytaj artykuł
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Przeczytaj artykuł
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Kobietę drapie w gardle
Podobne artykuły
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
Wygląd kamienia migdałkowego
Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie
Osoba z dysfunkcją przełyku
Zapalenie przełyku - objawy i rodzaje. Jak trwa leczenie?
Badanie gardła
Wymaz z gardła - na czym polega i co wykrywa? Cena i diagnostyka
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!