Gula w gardle: przyczyny i domowe sposoby. Jak się pozbyć?

Gula w gardle najczęściej ma podłoże psychiczne. Nazywa się je globus histericus. Powoduje wrażenie, że do przełyku dostało się ciało obce, które uciska i utrudnia przełykanie. Istnieją jednak schorzenia, w których gula w gardle naprawdę się pojawia i trzeba wyeliminować jej przyczynę.
Kobieta odczuwa gulę w gardle
źródło:123RF

Spis treści

Co to jest gula w gardle?

Uczucie guli w gardle przeważnie nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej. Skąd się więc ono bierze? Najczęściej wynika z dolegliwości, fachowo nazywanej w medycynie globus histericus, która ma przyczynę psychiczną. Polega na wrażeniu, że w gardle utknęło ciało obce, choć w rzeczywistości nic w nim nie ma. Ucisk pojawia się przede wszystkim w sytuacjach stresowych lub towarzyszy tremie czy wzruszeniom.

W chwilach nagromadzenia emocji pojawia się uczucie gniecenia i utrudnienia w przełykaniu. Często osoby z gulą w gardle mają wrażenie, że nie będą mogli nic przełknąć. W większości przypadków podczas jedzenia lub picia ucisk mija. Jeśli jednak przy spożywaniu posiłków dolegliwości bólowe czy kłucie nasilają się, może to oznaczać odynofagię – ból przy przełykaniu pokarmów, płynów i śliny – lub achalazję.

Objawy guli w gardle

Gula w gardle będąca dolegliwością psychosomatyczną objawia się uczuciem ucisku w okolicach przełyku. Wrażenie może mieć charakter ciągły bądź okresowy. Jego pojawianie się i znikanie świadczy o psychicznym podłożu, a nie faktycznym pojawieniu się w gardle ciała obcego lub wystąpieniu choroby organicznej.

Zdarza się, że uczucie guli w gardle jest objawem nerwicy. Pacjenci cierpiący na nerwicę często skarżą się na odczuwanie fizycznych dolegliwości tam, gdzie nie występuje żadna realna dysfunkcja organizmu.

Często przy chorobach o podłożu psychicznym, takim jak:

 • nerwica, 
 • depresja, 
 • stany lękowe,
 • osobowość obsesyjna 

pojawia się uczucie guli w gardle i suchości w ustach. Wrażenia te dość często są objawami współistniejącymi, powodując dyskomfort w obrębie jamy ustnej i przełyku. Niekiedy powodują nawet uczucie zgagi, choć zdarza się, że zgaga rzeczywiście się pojawia, wówczas można podejrzewać, że gula w gardle jest objawem refluksu.

Konsekwencją lub objawem jej współtowarzyszącym bywa też kaszel. Często nie ma on swojej przyczyny w drogach oddechowych, ale staje się niejako „nawykiem” osoby próbującej pozbyć się nieprzyjemnego wrażenia ucisku.

Przyczyny guli w gardle

Choć gula w gardle w większości przypadków powodowana jest przez stres lub inne dolegliwości o podłożu psychicznym, zdarza się, że przyczyną dyskomfortu jest ciało obce, które utknęło w przełyku (np. ość lub odłamek kości) albo choroba organiczna objawiająca się uczuciem „kluchy” w gardle. 

Choroby takie to np.:

 • refluks – powoduje zgagę, pieczenie, czasem ucisk i kłucie, gula w gardle przy chorobie refluksowej często pojawia się po jedzeniu, a uczuciu guli towarzyszy puste odbijanie,
 • tarczyca– powiększenie gruczołu tarczowego wywołane np. stanem zapalnym czy chorobą Hashimoto, powoduje wrażenie ucisku w przełyku, pojawia się ono także, kiedy u pacjenta występuje tzw. wole tarczycowe; uczucie guli w gardle może być nawet pierwszym objawem problemów z tarczycą,
 • problemy z kręgosłupem – ponieważ kręgosłup jest częścią OUN – ośrodkowego układu nerwowego, jego wszelkie dysfunkcje mogą powodować rozmaite objawy, często zupełnie z nim niekojarzone – i tak gula w gardle może pojawić się od kręgosłupa, a szczególnie problemów z jego odcinkiem szyjnym,
 • alergia – alergie wziewne lub pokarmowe dość często powodują obrzęk w okolicy przełyku, który u większości pacjentów daje uczucie guli utrudniającej swobodne oddychanie i przełykanie,
 • stan zapalny umiejscowiony w gardlekrtanimigdałkach,
 • choroby nowotworowe – guzy w gardle, krtani lub przełyku mogą powodować uczucie ucisku, nasilające się podczas przełykania śliny lub pokarmów.

Leczenie guli w gardle

Jak pozbyć się guli w gardle?Czy istnieją metody leczenia, by pozbyć się nieprzyjemnego uczucia? Aby zastosować odpowiednią terapię, przede wszystkim należy ustalić przyczynę pojawiającego się uczucia ucisku. Jeśli jego podłożem jest jedna z wymienionych chorób fizycznych, leczenie musi opierać się na jej wyeliminowaniu. 

W zależności od tego, jakie schorzenie przyczynia się do powstawania dyskomfortu, lekarz może zalecić leczenie:

 • farmakologiczne (np. w przypadku alergii czy zapalenia), 
 • hormonalne (w przypadku tarczycy), 
 • operacyjne,

kiedy w obrębie przełyku lub gardła pojawiły się guzy o charakterze łagodnym lub złośliwym. Jeśli natomiast wrażenie ucisku ma podłoże psychiczne, pacjent powinien zostać skierowany do psychiatry i zastosować leczenie psychiatryczne. 

Zdarza się jednak, że przyczyną nie jest konkretna choroba psychiczna, a jedynie np. stan napięcia nerwowego wywołany przewlekłym stresem. Wówczas dolegliwość można zwyczajnie przeczekać, starając się jednocześnie wyeliminować przyczynę stresu. W takiej sytuacji skuteczne na gulę w gardle mogą okazać się domowe sposoby.

Domowe sposoby na gulę w gardle

Kiedy przyczyną guli w gardle jest po prostu stres i pozostawanie w napięciu przez dłuższy czas, najważniejsze jest przywrócenie psychicznej równowagi. 

Pomóc w tym mogą domowe sposoby na wyciszenie:

 • odpowiednia higiena snu – sen powinien być regularny i wystarczająco długi, by zapewnić organizmowi potrzebną mu regenerację,
 • zdrowe odżywianie – nawyki żywieniowe mogą mieć ogromny wpływ na kondycję psychiczną człowieka, najważniejsze, by posiłki były spożywane regularnie i przygotowywane ze świeżych i pełnowartościowych produktów,
 • aktywność fizyczna – ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, pozwala na odprężenie i wspomaga produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia,
 • przyjmowanie leków uspokajających bez recepty – w sytuacjach, kiedy nie da się od razu wyeliminować sytuacji powodującej napięcie nerwowe, można sięgnąć po zioła lub leki ziołowe o właściwościach wyciszających,
 • odpoczynek – niezbędny nie tylko dla fizycznej, ale i psychicznej regeneracji organizmu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!