Strupy w nosie – przyczyny, leczenie i maść. Co robić?

Wszelkie nieżyty nosa, zapalenie zatok, krwotoki, a także suchość środowiskowa to czynniki przyczyniające się do wzmożonej produkcji wydzieliny, a w konsekwencji do powstawania strupów w nosie. Ta powszechna dolegliwość może być przyczyną dyskomfortu i okazać się niełatwa do wyleczenia.
Kobieta wydmuchuje w nos
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny strupów w nosie

Strupy czy drobne strupki w nosie to dolegliwość, z którą boryka się wielu ludzi. Co sprawia, że jest ona tak powszechna? Otóż strupy takie mogą powstawać pod wpływem bardzo wielu czynników, a mianowicie wszystkich tych, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji wydzieliny. 

Wśród nich najczęstszymi są:

Najczęściej strupy w nosie jest to po prostu zaschnięta krew lub ropna wydzielina. Wzmożone wytwarzanie wydzieliny powoduje jej odkładanie na ściankach jamy nosowej i zasychanie. 

Dzieje się tak, szczególnie w nocy, kiedy nos nie jest na bieżąco oczyszczany. Dlatego większość pacjentów narzeka na dyskomfort przede wszystkim rano, po przebudzeniu.

Jak leczyć strupki w nosie?

Co robić, kiedy strupy w nosie odnawiają się i zalegają zbyt długo, powodując przewlekły dyskomfort? Warto wtedy wesprzeć regenerację śluzówki odpowiednimi metodami. Jednak co na tę dolegliwość będzie najskuteczniejsze – maść, krople a może płukanie zatok?

Maść na strupki w nosie może okazać się bardzo skuteczna. Czym najlepiej je smarować? To zależy przede wszystkim od podłoża problemu. Pacjenci, u których pojawił się stan zapalny śluzówki, powinni zgłosić się do lekarza, który może zalecić stosowanie maści z antybiotykiem. Maść, ze względu na swą tłustą konsystencję, przynosi ukojenie, ponieważ natłuszcza śluzówkę i tym samym wspiera gojenie uszkodzeń.

Krople do nosa na strupki mogą okazać się skuteczne lub wręcz pogłębić problem, w zależności od ich składu. Niektóre krople, spraye i aerozole przynoszą chwilową ulgę, niwelując obrzęk i udrożniając przewodu nosowe (np. te z dodatkiem pseudoefedryny), ale na dłuższą metę przyczyniają się do wysuszenia śluzówki, narażając ją na dodatkowe uszkodzenia. 

Dlatego przy powstających strupach stosowanie ich może prowadzić do pogorszenia stanu. Gojenie przyspieszyć mogą natomiast krople o właściwościach nawilżających, np. te z dodatkiem ektoiny.

Płukanie zatok przynosowych przyniesie ulgę, kiedy zalegające strupy są wynikiem problemu z zatokami, np. stanu zapalnego. Roztwór soli fizjologicznej nawilża śluzówkę i skutecznie oczyszcza zatoki oraz samą jamę nosową m. in. z odkładającej się na jej ścianach, zaschniętej wydzieliny.

Strupki i suchość w nosie

Strupki i suchość w nosie bardzo często są objawami wzajemnie sobie towarzyszącymi. Prawidłowo śluzówka powinna być odpowiednio nawilżona i być niebolesna. Jednak osoby przebywające w suchym środowisku narażone są na przesuszenie śluzówki nosa, co prowadzi z kolei do jej podrażnienia, powstawania małych ranek i zwiększonej produkcji wydzieliny ropnej. 

Jakie środowiska powodują przesuszenie śluzówki? Przede wszystkim są to:

  • pomieszczenia klimatyzowane,
  • pomieszczenia ogrzewane,
  •  upał lub mróz,
  • powietrze zanieczyszczone dymem papierosowym, kurzem, oparami chemicznymi.

Dłuższe przebywanie w takich środowiskach powoduje, że śluzówka traci swoje nawilżenie, powstają w niej mikro uszkodzenia, pęknięcia, ranki, a w konsekwencji – bolące strupki w nosie, niekiedy połączone z krwią. Leczenie ich oraz suchości śluzówki opiera się na przywróceniu odpowiedniego nawilżenia, które skutecznie niweluje podrażnienia.

Strupki w nosie z krwią

Strupy w tworzące się w nosie mogą być dwojakiego rodzaju: strup ropny albo strup z krwi. Ropne tworzą się z zaschniętej, odłożonej na ściankach jamy nosowej wydzieliny. Te z krwi natomiast powstają z reguły albo po krwotoku z nosa albo na skutek krwawiących uszkodzeń śluzówki.

W pierwszym przypadku, kiedy strupy powstają na skutek zasychania przepływającej przez nozdrza krwi, ich pozbycie się jest łatwiejsze. Zaschnięta krew samoistnie odkleja się od ściany jamy nosowej i wypada lub może zostać wydalona podczas zwykłego czyszczenia nosa.

Kiedy jednak krwiste strupki tworzą się bezpośrednio w nozdrzach, w wyniku krwawienia uszkodzonej śluzówki – leczenie może nastręczyć większych problemów. Odrywające się strupki mogą bowiem powodować odnowienie ranek i powstawanie nowych strupów. Proces taki może dość długo trwać, w zależności od przyczyny i rozległości uszkodzeń, a także od postępowania pacjenta. 

Strupków nie należy pozbywać się zbyt szybko (nie usuwać ich mechanicznie). Lepiej poczekać, aż śluzówka pod nimi wygoi się na tyle, że odpadną one samoistnie. Niweluje to ryzyko otwierania się ranek i tworzenia na nich kolejnych strupów. Gojenie można przyspieszyć, stosując środki przeciwzapalne, nawilżające lub wspierające odnowę.

Strupki w nosie u dzieci

U dziecka strupy w nosie powstają często na skutek mechanicznego podrażnienia śluzówki. Dzieci mają tendencję do wydłubywania z nosa zaschniętej wydzieliny, przy czym często nieświadomie uszkadzają śluzówkę lub wprowadzają do wnętrza jamy nosowej zanieczyszczenia i drobnoustroje. Problem może więc narastać – im więcej strupków, tym bardziej wzmożona tendencja dziecka do ich wydłubywania i kolejne podrażnienia.

Ponadto dzieci bardziej narażone są na nieżyty czy występowanie alergii wziewnych, a ich śluzówka jest delikatniejsza niż u osób dorosłych i podatna na szybsze przesuszenie. Aby temu zapobiec, można (głównie w sezonie grzewczym) zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko, stosując np. różnego rodzaju nawilżacze lub rozkładając na grzejnikach mokre ręczniki.

Kiedy problem nie ustępuje samoistnie przez dłuższy czas, powinno się skonsultować go z pediatrą. Może okazać się, że w nosie lub zatokach rozwinął się stan zapalny wymagający odpowiedniej terapii.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 7)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!