Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?

Naturalne farbowanie włosów posiada wiele zwolenniczek. Jedną z najpopularniejszych metod tego rodzaju jest farbowanie włosów henną. Na czym ono polega i czy jest w stu procentach bezpieczne?
Fryzjer farbuje włosy henną
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest farbowanie włosów henną?

Henna to barwnik roślinny, który ma zdolność zabarwiania skóry i włosów na różne odcienie czerwieni i pomarańczu. Stuprocentowa henna, tak zwana Lawsonia Inermis, uniemożliwia uzyskanie innego koloru, dlatego producenci farb ziołowych dodają do niej inne składniki, dzięki którym udaje się osiągnąć efekty w postaci brązu i czerni. 

Farbowanie włosów henną na blond jest niewykonalne - jasnowłose kobiety z pomocą henny mogą jedynie ocieplić swój naturalny kolor lub znacznie go przyciemnić. Mimo tego, iż farbowania kosmyków henną trzeba się nauczyć, a dojście do wprawy zajmuje sporo czasu, wiele kobiet decyduje się na ten sposób koloryzacji w obawie przed farbami chemicznymi. Czy jednak henna jest od nich bezpieczniejsza?

Reklama

Co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów henną?

Czystą hennę można kupić w sklepach zielarskich lub w Internecie. Zanim przystąpimy do farbowania, włosy należy umyć mocno oczyszczającym szamponem, najlepiej z zawartością SLS lub SLES. Silne detergenty pozbędą się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na efekty farbowania, blokując barwnikom dostęp do rdzenia włosów. 

Kolejny krok to już przygotowanie mieszanki. W zależności od pożądanych efektów, do henny można dodawać inne naturalne barwniki oraz substancje zakwaszające, takie jak sok z cytryny. Od ich ilości zależy odcień, jaki osiągniemy, należy jednak pamiętać, że henna u każdego da inne efekty. 

Ostateczny kolor zależy od:

  • zastosowanych składników, 
  • temperatury mieszanki, 
  • czasu jej odstawienia, 
  • nawet pochodzenia samego barwnika. 

Właśnie dlatego przy farbowaniu włosów henną trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół i dokładnie dobierać proporcje. Przypadkowość koloryzacji henną polega również na tym, iż barwnik ten łączy się ze znajdującą się we włosach keratyną. Wynik farbowania zależy zatem od nie tylko od samej henny, ale również od rodzaju i kondycji kosmyków, na które jest ona nakładana.

Farbowanie włosów henną na rudo

Aby osiągnąć rudy kolor włosów, czystą hennę należy wymieszać z sokiem z cytryny. Z początku odcień będzie jasnomiedziany, jednak po upływie kilku dni ściemnieje lekko w procesie utleniania. Nakładając hennę na włosy należy zachować te same środki ostrożności, co przy chemicznej koloryzacji. Na ręce dobrze jest nałożyć jednorazowe rękawiczki, a na ramiona położyć stary ręcznik lub koszulkę, którą można zniszczyć.

Reklama

Farbowanie włosów henną u fryzjera

Fryzjerzy bardzo niechętnie podejmują się farbowania włosów henną- głównie ze względu na dużą przypadkowość efektów oraz czas trwania całego zabiegu, który średnio zajmuje od 2 do 4 godzin, w zależności od podatności włosów na koloryzację. Właśnie dlatego ciężko jest znaleźć salon fryzjerski, w którym dostępna będzie usługa farbowania włosów henną.

Reklama

Naturalne farbowanie włosów 

Naturalne farbowanie włosów ziołami nie musi ograniczać się do czystej henny. Obecnie na rynku znajduje się duży wybór farb opartych na roślinnych składnikach. Nie mają one w składzie chociażby amoniaku, nie znaczy to jednak, że nie mogą nas uczulić. Właśnie dlatego, nawet przed zastosowaniem ziołowej farby do włosów warto przeprowadzić test uczuleniowy poprzez nałożenie niewielkiej ilości specyfiku na mały, niewidoczny fragment skóry głowy. Jeśli reakcja alergiczna nie wystąpi, farbę śmiało będzie można położyć na całą głowę.

Reklama

Farbowanie włosów henną w ciąży

Kwestia farbowania włosów w ciąży budzi wiele emocji wśród przyszłych mam. Choć jeszcze do niedawna często można było usłyszeć opinię, że koloryzacja może zaszkodzić maluszkowi, dziś wielu lekarzy uważa taką teorię za zabobon. Ryzyko przedostania się do organizmu substancji chemicznych zawartych w farbie jest minimalne, dlatego wiele kobiet normalnie farbuje włosy w okresie ciąży. 
W przypadku farbowania henną ryzyko to nie istnieje, ponieważ czysta henna nie zawiera żadnych chemikaliów - można zatem uznać taką koloryzację za bezpieczną. Jeśli jednak nie jesteś pewna co powinnaś zrobić, najlepiej zapytaj o radę swojego lekarza. Z pewnością rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące farbowania włosów w ciąży.

Reklama

Farbowanie włosów henną - zalety i wady

Jak każda metoda koloryzacji włosów, tak i farbowanie henną posiada plusy i minusy. Największą zaletą stosowania henny jest bez wątpienia jej naturalne pochodzenie. Dzięki temu mogą używać jej osoby uczulone na składniki chemicznych farb, a także kobiety w ciąży. 

Niestety henna posiada również sporo minusów. W przypadku rozrabiania jej z dużą ilością soku z cytryny, wysusza ona włosy. Czas farbowania jest bardzo długi, a nieprzyjemny zapach po koloryzacji utrzymuje się aż do kolejnego mycia. Powodem, dla którego wiele pań rezygnuje z henny jest niemożliwy do przewidzenia efekt, ponieważ zależy on od wielu czynników związanych zarówno z samym barwnikiem, jak i włosami. Minusem jest również brak możliwości osiągnięcia niektórych kolorów z pomocą henny.

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Soda oczyszczona w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial