Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?

Naturalne farbowanie włosów posiada wiele zwolenniczek. Jedną z najpopularniejszych metod tego rodzaju jest farbowanie włosów henną. Na czym ono polega i czy jest w stu procentach bezpieczne?
Fryzjer farbuje włosy henną
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest farbowanie włosów henną?

Henna to barwnik roślinny, który ma zdolność zabarwiania skóry i włosów na różne odcienie czerwieni i pomarańczu. Stuprocentowa henna, tak zwana Lawsonia Inermis, uniemożliwia uzyskanie innego koloru, dlatego producenci farb ziołowych dodają do niej inne składniki, dzięki którym udaje się osiągnąć efekty w postaci brązu i czerni. 

Farbowanie włosów henną na blond jest niewykonalne - jasnowłose kobiety z pomocą henny mogą jedynie ocieplić swój naturalny kolor lub znacznie go przyciemnić. Mimo tego, iż farbowania kosmyków henną trzeba się nauczyć, a dojście do wprawy zajmuje sporo czasu, wiele kobiet decyduje się na ten sposób koloryzacji w obawie przed farbami chemicznymi. Czy jednak henna jest od nich bezpieczniejsza?

Co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów henną?

Czystą hennę można kupić w sklepach zielarskich lub w Internecie. Zanim przystąpimy do farbowania, włosy należy umyć mocno oczyszczającym szamponem, najlepiej z zawartością SLS lub SLES. Silne detergenty pozbędą się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na efekty farbowania, blokując barwnikom dostęp do rdzenia włosów. 

Kolejny krok to już przygotowanie mieszanki. W zależności od pożądanych efektów, do henny można dodawać inne naturalne barwniki oraz substancje zakwaszające, takie jak sok z cytryny. Od ich ilości zależy odcień, jaki osiągniemy, należy jednak pamiętać, że henna u każdego da inne efekty. 

Ostateczny kolor zależy od:

  • zastosowanych składników, 
  • temperatury mieszanki, 
  • czasu jej odstawienia, 
  • nawet pochodzenia samego barwnika. 

Właśnie dlatego przy farbowaniu włosów henną trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół i dokładnie dobierać proporcje. Przypadkowość koloryzacji henną polega również na tym, iż barwnik ten łączy się ze znajdującą się we włosach keratyną. Wynik farbowania zależy zatem od nie tylko od samej henny, ale również od rodzaju i kondycji kosmyków, na które jest ona nakładana.

Farbowanie włosów henną na rudo

Aby osiągnąć rudy kolor włosów, czystą hennę należy wymieszać z sokiem z cytryny. Z początku odcień będzie jasnomiedziany, jednak po upływie kilku dni ściemnieje lekko w procesie utleniania. Nakładając hennę na włosy należy zachować te same środki ostrożności, co przy chemicznej koloryzacji. Na ręce dobrze jest nałożyć jednorazowe rękawiczki, a na ramiona położyć stary ręcznik lub koszulkę, którą można zniszczyć.

Farbowanie włosów henną u fryzjera

Fryzjerzy bardzo niechętnie podejmują się farbowania włosów henną- głównie ze względu na dużą przypadkowość efektów oraz czas trwania całego zabiegu, który średnio zajmuje od 2 do 4 godzin, w zależności od podatności włosów na koloryzację. Właśnie dlatego ciężko jest znaleźć salon fryzjerski, w którym dostępna będzie usługa farbowania włosów henną.

Naturalne farbowanie włosów 

Naturalne farbowanie włosów ziołami nie musi ograniczać się do czystej henny. Obecnie na rynku znajduje się duży wybór farb opartych na roślinnych składnikach. Nie mają one w składzie chociażby amoniaku, nie znaczy to jednak, że nie mogą nas uczulić. Właśnie dlatego, nawet przed zastosowaniem ziołowej farby do włosów warto przeprowadzić test uczuleniowy poprzez nałożenie niewielkiej ilości specyfiku na mały, niewidoczny fragment skóry głowy. Jeśli reakcja alergiczna nie wystąpi, farbę śmiało będzie można położyć na całą głowę.

Farbowanie włosów henną w ciąży

Kwestia farbowania włosów w ciąży budzi wiele emocji wśród przyszłych mam. Choć jeszcze do niedawna często można było usłyszeć opinię, że koloryzacja może zaszkodzić maluszkowi, dziś wielu lekarzy uważa taką teorię za zabobon. Ryzyko przedostania się do organizmu substancji chemicznych zawartych w farbie jest minimalne, dlatego wiele kobiet normalnie farbuje włosy w okresie ciąży. 
W przypadku farbowania henną ryzyko to nie istnieje, ponieważ czysta henna nie zawiera żadnych chemikaliów - można zatem uznać taką koloryzację za bezpieczną. Jeśli jednak nie jesteś pewna co powinnaś zrobić, najlepiej zapytaj o radę swojego lekarza. Z pewnością rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące farbowania włosów w ciąży.

Farbowanie włosów henną - zalety i wady

Jak każda metoda koloryzacji włosów, tak i farbowanie henną posiada plusy i minusy. Największą zaletą stosowania henny jest bez wątpienia jej naturalne pochodzenie. Dzięki temu mogą używać jej osoby uczulone na składniki chemicznych farb, a także kobiety w ciąży. 

Niestety henna posiada również sporo minusów. W przypadku rozrabiania jej z dużą ilością soku z cytryny, wysusza ona włosy. Czas farbowania jest bardzo długi, a nieprzyjemny zapach po koloryzacji utrzymuje się aż do kolejnego mycia. Powodem, dla którego wiele pań rezygnuje z henny jest niemożliwy do przewidzenia efekt, ponieważ zależy on od wielu czynników związanych zarówno z samym barwnikiem, jak i włosami. Minusem jest również brak możliwości osiągnięcia niektórych kolorów z pomocą henny.

Zobacz także:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama