Depresja seniora. Jak pomóc?

Depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą przewlekłą na świecie. Jest to także poważny i częsty problem wśród osób po 65. roku życia. Niesłusznie bagatelizowany – nawet wśród osób starszych prowadzi do prób samobójczych. Jak więc pomóc osobie starszej z depresją?

Spis treści

Wsparcie najbliższych jest kluczowym czynnikiem pozwalającym wyjść z depresji. Ta choroba wymaga poświęcenia czasu i uwagi starszej osobie, cierpliwości oraz życzliwości.

Oto kilka rad, jak pomóc seniorowi:

  • bądź blisko, wspieraj, okaż zainteresowanie i zaangażowanie, nie dopuść do tego, aby starsza osoba czuła się samotna i porzucona;
  • nie krytykuj, ale też nie użalaj się nad losem chorej osoby;
  • nigdy nie mów, że jest ciężarem dla najbliższych, to tylko spotęguje jej poczucie winy i pogłębi chorobę;
  • nie wyręczaj starszej osoby w codziennych czynnościach – to tylko utwierdzi ją w przekonaniu, że jest niepotrzebna i z niczym sobie nie radzi; przeciwnie – angażuj seniora w codzienne życie, powierzaj mu obowiązki (jeśli tylko jest w stanie je wykonać), pokaż, że jest potrzebny i ma swoje miejsce w rodzinnej społeczności; zaproponuj seniorowi jakieś stałe zajęcie;
  • angażuj starszą osobę w dodatkowe zajęcia – wyjście na spacer, do znajomych; każde wyjście z domu, rozrywka, aktywność fizyczna będą dla osoby z depresją szansą na wyrwanie się z apatii; spróbuj rozbudzić ponownie zainteresowanie porzuconym hobby, zaproponuj wspólne oglądanie filmu, czytanie wspólnie książki;
  • pytaj o radę, rozmawiaj z seniorem o codziennych sprawach – pokaż, że wciąż jest częścią życia rodzinnego;
  • dieta ma duży wpływ na rozwój depresji – dbaj o zdrową dietę starszej osoby, posiłki przygotowuj małe, ale często; ogranicz cukry, sól, tłuszcze i ciężkostrawne potrawy; włącz do diety dużo owoców i warzyw.

Nigdy nie lekceważ smutku i złego samopoczucia bliskiego ci seniora. Późna dorosłość to trudny i wymagający czas – nie tylko utraty sił i zdrowia, ale także często uzależnienia się od pomocy innych, niechcianych zmian i trudnych podsumowań życiowych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!