Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję

Test na depresję może być pomocny w ocenie stanu psychicznego, zwłaszcza jeśli często pojawia się przygnębienie. Sprawdź, jakie testy na depresję można znaleźć online oraz czy są one skuteczne.
Mężczyzna z depresją
Źródło: 123RF
Spis treści

Termin depresja ma dość szeroki zakres znaczeniowy. Depresję określamy jako zaburzenie psychiczne, objawiające się istotnym obniżeniem nastroju i spadkiem życiowej energii. Nie zawsze jednak można wychwycić, kiedy przygnębienie oraz spadek zainteresowań są oznaką rozwijającego się zaburzenia depresyjnego.

Reklama

Czym jest test na depresję?

Pomocne w ocenie epizodu depresyjnego mogą być testy psychologiczne oraz kryteria rozpoznania opracowane przez WHO oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych DSM-5 opracowaną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, epizod depresyjny stwierdza się wtedy, gdy u chorego przez dwa tygodnie występuje 5 spośród następujących objawów:

 • obniżony nastrój,
 • spadek zainteresowań/odczuwania przyjemności,
 • zmiana masy ciała,
 • zaburzenia snu,
 • pobudzenie/spowolnienie psychoruchowe,
 • zmęczenie/brak energii,
 • poczucie braku wartości/nadmierne albo nieadekwatne poczucie winy,
 • zmniejszona zdolność myślenia i koncentracji lub brak zdolności do podejmowania decyzji,
 • myśli samobójcze.

Jednakże warunkiem bezwzględnie koniecznym do wykrycia depresji u pacjenta, jest obecność przynajmniej jednego z dwóch pierwszych objawów z listy, a wystąpienie objawów musi stanowić istotną zmianę w dotychczasowym zachowaniu.

Reklama

Jak sprawdzić, czy mam depresję?

Istnieją ponadto testy na depresję umożliwiające samodzielne sprawdzenie, czy występują objawy świadczące o stanie depresyjnym. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Test na depresję Becka,
 • Test depresji Burns’a,
 • Skala Samooceny Depresji Zunga,
 • Krótka Skala Oceny Depresji,
 • Skala Oceny Depresji Goldberga,
 • Test Dziewięciu Pytań PHQ-9 ,
 • Geriatryczna Skala Oceny Depresji Yesavage’a (GDS),
 • Test K10,
 • Skala depresji CES-D),
 • Szybki wykaz objawów depresyjnych QIDS-SR16,
 • Samoopisowy kwestionariusz badania przesiewowego w kierunku depresji.

Test na depresje Becka

Jednym z najczęściej stosowanych testów na depresję jest tzw. skala Becka. Test składa się z 21 pytań. W każdym pytaniu do wyboru jest jedno pośród czterech stwierdzeń, punktowanych od 0 do 3.

Oto przykładowe pytanie wraz z punktacją:

 • Nie jestem smutny/-a ani przygnębiony/-a - 0
 • Odczuwam często smutek, przygnębienie - 1
 • Przeżywam stale smutek, przygnębienie i nie mogę się uwolnić od tych przeżyć - 2
 • Jestem stale tak smutny/-a i nieszczęśliwy/-a, że jest to nie do wytrzymania – 3.

Odpowiedzi na wszystkie 21 pytań i ilość uzyskanych punktów należy porównać z tabelką, umożliwiającą interpretację testu Becka. Generalnie im mniej uzyskanych punktów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, depresji. Kompletny test Becka dostępny jest w Internecie.

W zasobach internetowych można znaleźć też test Hamiltona – bardzo podobny do testu Becka, także składający się z 21 pytań (aczkolwiek można znaleźć wersje skrócone do 17 pytań). Warto jednak wiedzieć, że test Hamiltona nie służy do autodiagnozy, lecz jest wykorzystywany przez lekarzy w diagnostyce pacjenta - zwłaszcza przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Reklama

Czy istnieje obrazkowy test na depresję?

Zdarza się, że pacjenci poszukują obrazkowego testu na depresję, ale taki test nie istnieje. Prawdopodobnie chodzi o znany z filmów test plam atramentowych. Psychiatra pokazujący pacjentowi tablice z plamami atramentu i pacjent opisujący co na nich widzi to dość częsty motyw w amerykańskiej kinematografii.

Test Rorschacha, bo tak fachowo nazywa się ten test, opracował w 1921 roku szwajcarski psychoanalityk Hermann Rorschach. Niegdyś służył on do oceny osobowości badanego. W założeniu miał on umożliwić lekarzowi poznanie ukrytych myśli pacjenta, jego dewiacji. Obecnie nie jest wykorzystywany jako narzędzie diagnostyczne. Zdaniem wielu naukowców jest to test pseudonaukowy i zupełnie nieprzydatny, a jego wyniki są praktycznie do nie zweryfikowania.

Reklama

Test na depresję online a diagnoza psychologa

Bez względu na to, który test na depresje online zostanie wybrany, należy traktować go jedynie jako wskazówkę do oceny naszego dobrostanu psychicznego. Test online nie zastąpi nam diagnozy stawianej przez psychiatrę, psychologa lub psychoterapeutę. Tego typu testami można jedynie wspomóc się w sytuacji odczuwania wzmożonego przygnębienia, a nie ma możliwości odwiedzenia specjalisty, jak ma to miejsce np. w czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2.

Jeśli jednak test wykaże umiarkowaną lub silną depresję, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą. Wielu specjalistów udziela porad telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu (np. Skype’a). W przypadku łagodnej depresji możemy zasięgnąć telefonicznie porady lekarza pierwszego kontaktu. Wiele placówek medycznych świadczy w czasie pandemii usługi z zakresu telemedycyny.

Listę placówek POZ udzielających darmowych teleporad można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieją także internetowe przychodnie, które świadczą usługi online za opłatą.

Czytaj również

Bibliografia

 • Barbara Lelonek, Grażyna Wiraszka, Depresja – współczesny problem zdrowia psychicznego i zagrożenie cywilizacji [w:] Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku, Białystok 2016.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_Rorschacha
 • https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Depresja
Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Mężczyzna u psychologa
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach i kiedy się pojawia?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Podobne artykuły
Mężczyzna z depresją siedzi na schodach i zakrywa twarz dłońmi
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Obniżenie nastroju
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność
Jak wyleczyć depresję bez leków
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!