Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Emolienty dla dzieci - jakie wybrać i jak stosować?

Emolienty dla dzieci powinny być używane do pielęgnacji skóry suchej, skłonnej do podrażnień i objętej procesami chorobowymi. W szczególności zalecane są dla maluchów dotkniętych AZS. Można je też wykorzystywać do wyczesywania ciemieniuchy, stanowiącej powszechną przypadłość u niemowląt. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie preparaty emolientowe.
Mycie dziecka z wykorzystaniem emolientów
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Emolienty dla dzieci to skuteczne nawilżenie i natłuszczenie, tak niezbędne delikatnej skórze każdego malucha.
 • W szczególności należy używać emolientów do kąpieli i smarowania ciała w u dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).
 • Emolienty występują w postaci emulsji do kąpieli, szamponów, żeli, kremów, balsamów.
Spis treści

Reklama

Czym są emolienty dla dzieci?

Emolienty dla dzieci to dermokosmetyki, które natłuszczają, nawilżają, zwiększają elastyczność i gładkość skóry.

Odbudowują tak zwany płaszcz hydrolipidowy naskórka, tworzą na powierzchni ciała warstwę ochronną zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych, a także doraźnie łagodzą podrażnienia, redukują świąd i uczucie pieczenia.

Należy pamiętać, że skóra dzieci, szczególnie w pierwszych miesiącach po urodzeniu, jest wyjątkowo delikatna. Brakuje jej odpowiedniego natłuszczenia i wilgotności. Nie w pełni wykształcona jest warstwa rogowa.

Występuje silne odparowywanie wody z zewnętrznych powłok ciała. Jednocześnie duża przepuszczalność przekłada się na słabą ochronę przed przenikaniem zarazków i alergenów.

Emolienty dla niemowląt są więc przydatne w codziennej pielęgnacji – mogą być dodawane do kąpieli lub stosowane tuż po. W opinii większości specjalistów nie ma takiej konieczności w sytuacji, gdy skóra dziecka jest bezproblemowa, dobrze nawilżona i natłuszczona oraz wolna od podrażnień.

Zaleca się natomiast stosowanie tego typu dermokosmetyków u maluchów, w przypadku których występuje tendencja do przesuszania się skóry. Wskazaniem szczególnym są choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry.

Czy emolienty są dobre dla noworodka? Wiele preparatów jest przeznaczonych dla maluchów w okresie noworodkowym - można je używać od pierwszych dni życia.

W praktyce często czyni się to profilaktycznie, gdy ryzyko wystąpienia AZS w niedalekiej przyszłości jest oceniane jako duże.

Reklama

Kiedy stosować emolienty dla dzieci? Na co pomagają?

Emolienty dla dzieci z ASZ są czymś znacznie więcej, aniżeli tylko preparatami do pielęgnacji. Stanowią istotny elementem terapii, nawet o połowę zmniejszając konieczność sięgania po leki glikokortykosteroidowe.

Atopowe zapalenie skóry jest problemem zdrowotnym, który w zależności od regionu świata występuje u 5-20 procent populacji, przy czym w 6 na 10 przypadków, ujawnia się już w pierwszym roku życia (dane A. Woldan-Tambor, J. B. Zawilska).

Schorzenie to objawia się wyjątkową suchością skóry, wypryskami zapalnymi oraz uporczywym świądem. Jak łatwo się domyślić, stosuje się emolienty na AZS u dzieci w celu łagodzenia tych symptomów.

Tworząc na powierzchni ciała płaszcz lipidowy zapobiegają utracie wody przez naskórek i zwiększają poziom nawilżenia. Ograniczają też stan zapalny, redukują swędzenie i podrażnienia, przyspieszają gojenie ranek będących efektem intensywnego drapania.

Nie są polecane emolienty na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt. Wprawdzie niektóre objawy AZS i ŁZS mogą być podobne (wysypka, świąd), jednak w drugim przypadku skóra jest aż nader natłuszczona.

Wyjątek stanowi tak zwana ciemieniucha, będąca łagodną postacią niemowlęcego AZS. Dolegliwość ta jest powszechna w pierwszym roku życia, a jej występowanie przypisuje się w głównej mierze działaniu hormonów androgennych, przekazanych przez matkę w czasie życia płodowego i porodu.

Objawia się powstawaniem żółtej skorupy na głowie w okolicy ciemiączka. Nie jest groźna i nie powoduje świądu ani bolesności, należy jednak delikatnie ją usuwać profilaktycznie, by zapobiegać powstawaniu ran i blizn, problemom z rozczesywaniem włosków, czy nawrotom problemu w przyszłości.

Nie można tego robić na siłę, dlatego zalecane jest uprzednie zmiękczenie płatków za pomocą emolientów do skóry atopowej i przesuszonej.

W jakich formach występują emolienty dla dzieci?

Kosmetyki z emolientami dla niemowląt występują w różnych postaciach. Są wśród nich preparaty przeznaczone do:

 • kąpieli i mycia - używa się ich na mokre ciało przy okazji codziennych praktyk higienizacyjnych. Do tej grupy zaliczyć można emolienty w formie emulsji do kąpieli, żelu do mycia twarzy i ciała, szamponu do włosów.
 • smarowania - najlepiej jest stosować je tuż po  kąpieli, gdy skóra jest miękka i wilgotna, co ułatwia wchłanianie składników czynnych. W tej grupie są takie dermokosmetyki, jak krem oraz balsam do ciała.

Emolienty do kąpieli dla dzieci

Emolienty do kąpieli dla niemowląt natłuszczają skórę i pomagają odbudować płaszcz hydrolipidowy, zapewniają tym samym kompleksową ochronę przed utratą wody oraz przenikaniem niepożądanych czynników zewnętrznych.

Łagodzą przy tym stany zapalne i związane z nimi podrażnienia. Są przeznaczone do pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej skóry.

Emolienty do kąpieli u dzieci stosuje się w zależności od potrzeb – w przypadku maluchów z AZS przy każdym myciu.

Użycie tego typu preparatów jest bardzo proste. Wystarczy odmierzoną ilość płynu wlać do wanienki z wodą, zaś w przypadku szamponu nanieść niewielką jego ilość na główkę niemowlęcia, a następnie delikatnie wmasować.

Emolienty dla dzieci do smarowania

Balsam z emolientem dla dzieci przeznaczony jest do pielęgnacji skóry tuż po kąpieli. Wmasowany w skórę efektywnie zmniejsza jej napięcie, łagodzi swędzenie i łuszczenie się naskórka.

Zapobiega otarciom i odparzeniom, a dodatkowo tworzy warstwę ochronną pozwalającą zachować odpowiednie nawilżenie.

U maluchów z AZS może być używany nawet 2-3 razy dziennie, przynosząc ulgę i odpoczynek od męczących objawów.

Z kolei krem z emolientami dla noworodka, niemowlaka i nieco starszych dzieci, używany jest do pielęgnacji mniejszych partii ciała, zwłaszcza buzi.

Ale stosuje się też kremy emolientowe do usuwania ciemieniuchy. Nakładane na główkę nawilżają skórę i zmiękczają pokrywającą ją skorupę, dzięki czemu łuski pozwalają się bezproblemowo i nieinwazyjnie wyczesywać.

Reklama

Jakie emolienty dla dzieci są najlepsze? Co powinny zawierać?

Jakie emolienty dla dzieci wybrać? Przebadane dermatologicznie, przeznaczone dla danej grupy wiekowej oraz zawierające bogatą paletę substancji o pielęgnujących i terapeutycznych właściwościach, najlepiej pochodzenia naturalnego.

Niewątpliwie przy wyborze warto kierować się informacjami na temat składu danego produktu. Najistotniejsza jest zawartość substancji o działaniu okluzyjnym, a więc powodujących powstawanie ochronnego płaszcza na powierzchni skóry.

Do tej grupy należą różnego typu oleje, alkohole wielowodorowe i tłuszczowe, kwasy tłuszczowe, estry, sterole, woski, fosfolipidy.

Drugą ważną grupę stanowią tak zwane humektanty, a więc substancje mające zdolność wiązania cząsteczek wody, ułatwiające tym samym zatrzymywanie wilgoci w skórze. Należą do nich między innymi gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy i wiele innych.

Które z tych substancji są najlepsze? Jakie emolienty dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Na tak postawione pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć, wiele bowiem zależy od potrzeb dziecka, rodzaju skóry czy występujących dolegliwości.

Niewątpliwie jednak warto stawiać na emolienty naturalne. W składzie często polecanych preparatów znajdują się takie komponenty, jak na przykład:

 • oleje roślinne: kukurydziany, macadamia, oliwa z oliwek, masło shea;
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 (których źródłem jest np. olej tłoczony z nasion drzewa Sacha Inchi);
 • kwasy kaprylowe i kaprynowe, pozyskiwane między innymi z oleju kokosowego;
 • humektanty, takie jak mocznik czy hialuronian sodu;
 • NMF (Natural Moisturising Factor) – mieszanina związków o właściwościach naturalnego czynnika nawilżającego;
 • substancje o działaniu łagodzącym podrażnienia, w tym m.in. alantoina i panthenol.

Lepiej jest natomiast unikać produktów zawierających substancje zapachowe czy barwiące, których działanie może podrażniać delikatną skórę dziecka.

Ważne też by pamiętać o oznaczeniach wiekowych – część emolientów przeznaczonych jest dla maluchów od pierwszego dnia życia, ale są też wyroby dedykowane dzieciom starszym.

Reklama

Gdzie kupić emolienty dla dzieci i ile kosztują?

Emolienty dla dzieci można kupić w aptekach, ale też w drogeriach. Jako dermokosmetyki dostępne są bez recepty, aczkolwiek w przypadku różnego typu stanów chorobowych, a zwłaszcza atopowego zapalenia skóry, konsultacje medyczne i tak są potrzebne.

Ceny są zróżnicowane, a pojęcie „tanich emolientów dla dzieci” jest względne. Koszt zakupu zależy od postaci, w jakiej jest zamknięty preparat, a także renomy danego producenta.

Przykładowo, dobre balsamy nawilżające i natłuszczające kosztują w granicach 30-40 zł, emulsje i żele do mycia 20-30 zł, podobnie jak kremy.

Często też dostępne są te dermokosmetyki w większych zestawach (np. balsam plus krem) w korzystnych cenach jednostkowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kalina Welz-Kubiak, Adam Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 1, 20–23.
 • Agata Woldan-Tambor, Jolanta B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) - problem XXI wieku, Farm Pol, 2009, 65(11): 804-811.
 • Jerzy Szczapa, Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia, Standardy Medyczne/Pediatria 2017 T. 14 527-530.
 • Andrzej K. Jaworek i inni, Terapia emolientowa u dzieci z atopowym zapaleniem skóry – badanie pilotażowe, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2020; 7, 2: 106–115.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w piance: jak używać pianek brązujących? Efekty
Kobieta z piękną opalenizną od samoopalacza w piance
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda