ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Kosmetyki dla noworodka - jakie wybrać do wyprawki? Lista i rodzaje

Kosmetyki dla noworodka to produkty o szczególnych właściwościach, przeznaczone dla skóry, która jest wyjątkowo delikatna i nie posiada jeszcze własnej bariery ochronnej. Sprawdź, jakie to preparaty i jak działają. Przeczytaj, które są naprawdę potrzebne i powinny znaleźć się w wyprawce dla dziecka.
Wyprawka z kosmetykami dla dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kosmetyki przeznaczone do skóry noworodka muszą być niezwykle delikatne i bezpieczne dla całego organizmu. Nie mogą zawierać substancji drażniących, ani uczulać.
 • Przed urodzeniem dziecka warto zakupić jedynie niezbędne produkty pielęgnacyjne, najlepiej w jak najmniejszych opakowaniach. Im mniej kosmetyków, tym pielęgnacja maluszka jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.
 • Sprawdź, kiedy mogą przydać się emolienty, czy dermokosmetyki.
Spis treści

Reklama

Kosmetyki dla noworodka a inne produkty kosmetyczne

Skóra to największy organ w całym ludzkim organizmie, pełniący wobec niego przede wszystkim funkcję ochronną i barierę dla wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych.

Odporność skóry u osób dorosłych jest jednak dużo wyższa niż u dzieci, ponieważ z wiekiem zwiększa ona swoją grubość i gęstość, dzięki czemu jest zdecydowanie mniej przepuszczalna.

To dlatego skóra na różnych etapach życia wymaga różnej pielęgnacji. Inne substancje są jej potrzebne, kiedy jest dojrzała i się starzeje, a inne - gdy jest cienka, wrażliwa i jeszcze mało odporna.

Najbardziej wymagająca jest skóra noworodka, która zmienia środowisko i musi dostosować się do nowych dla niej warunków.

Jej powierzchnia jest alkaliczna, co oznacza, że ma inne pH niż u osób dorosłych (6,3 - 7,5 w zależności od miejsca), co zmienia się w ciągu kilku tygodniu po porodzie, podobnie jak warstwa rogowa naskórka przechodząca przeobrażenie w suchym środowisku.

Producenci kosmetyków dla noworodka muszą wychodzić naprzeciw tym wszystkim potrzebom, uwzględniając jednocześnie, że skóra maluszków jest pięciokrotnie cieńsza niż osób dorosłych.

Jej przepuszczalność sprawia, że wszelkie aplikowane substancje muszą być w pełni bezpieczne dla całego organizmu, ponieważ wchłaniają się łatwo do jego wnętrza.

Kosmetyki dla najmłodszych dzieci - noworodków i niemowląt - powinny także mieć prosty skład, żeby nie obciążać organizmu zbędnymi substancjami chemicznymi, które bywają zwyczajnie szkodliwe.

Ważne jest, by do pielęgnacji skóry używać tylko niezbędnych preparatów, ponieważ ich nadmiar jest niepotrzebny, a wręcz niewskazany.

Reklama

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Jak już zostało wspomniane, na pytanie jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, odpowiedź brzmi: najlepiej tylko te niezbędne.

Ale skąd wiadomo, które są potrzebne? Na początek warto zaopatrzyć się wyłącznie w preparaty do mycia oraz krem zapobiegający odparzeniom pieluszkowym.

Jeśli skóra dziecka jest zdrowa, ma równomierny koloryt i nie widać na niej żadnych niepokojących zmian, nie powinno się smarować całego ciała.

W rankingu kosmetyków dla noworodków znajdują się z reguły rozmaite kremy, balsamy czy emulsje do stosowania od pierwszego dnia życia, jednak warto po nie sięgać dopiero wtedy, gdy pojawia się jakiś problem (np. podrażnienie, czy nadmierna suchość skóry objawiająca się jej łuszczeniem).

Najlepsze kosmetyki dla noworodka o normalnej skórze to - wbrew popularnej opinii - wcale nie dermokosmetyki. Ich aplikowanie na zdrową skórę może spowodować uodpornienie na zawarte w nich substancje i później - w razie pojawienia się problemów - skóra nie reaguje już na ich prozdrowotne działanie, nie ma jej zatem czym leczyć.

Bezpieczne kosmetyki dla noworodka to takie, które nie mają w składzie drażniących, chemicznych substancji, takich jak sztuczne zapachy, barwniki, czy silikony.

Warto wiedzieć, że dla maluszków niektóre substancje pochodzenia naturalnego również mogą być niewskazane, dlatego kupując konkretny preparat, należy upewnić się, czy jest on dedykowany noworodkom.

Jakiej firmy kosmetyki wybierać? Najbezpieczniej jest postawić na firmy znane, sprawdzone, z dużym doświadczeniem w produkcji środków dla najmłodszych.

Preparaty powinny posiadać certyfikaty takich instytucji jak Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czy Państwowy Zakład Higieny. Kupowanie kosmetyków niecertyfikowanych niesie ryzyko zaszkodzenia nie tylko kondycji skóry, ale i ogólnemu zdrowiu dziecka.

Reklama

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka. Co zabrać do szpitala?

Wielu młodym rodzicom dodatkowego stresu przysparza temat szpitalnej wyprawki - ubraniowej i kosmetycznej.

Jakie kosmetyki dla noworodka zabrać do szpitala? Być może dla niektórych będzie to odpowiedź zaskakująca, ale… Najlepiej żadnych. Dlaczego?

Po pierwsze, pielęgnacją (przede wszystkim kąpaniem) dziecka tuż po jego narodzinach zajmuje się wyspecjalizowany personel szpitala, po drugie - na oddziałach neonatologicznych z reguły znajdują się gotowe wyprawki z niewielkimi próbkami rozmaitych kosmetyków, które przeważnie wystarczają na cały pobyt w szpitalu.

W obawie o brak takiej wyprawki lub obecność w niej niezadowalających preparatów można zabrać do szpitala krem do pupy dla noworodka, potrzebny przy przewijaniu będącym od początku obowiązkiem młodych rodziców. Jaki wybrać?

Najlepiej nawilżająco-odżywiający krem na bazie takich substancji, jak pantenol czy alantoina. Nie ma potrzeby profilaktycznego stosowania maści cynkowych na zdrową skórę. Po taką maść należy sięgnąć dopiero wtedy, kiedy mimo pielęgnacji pojawiają się odparzenia lub podrażnienia.

Najlepiej, gdy pierwsze kosmetyki dla noworodka, wchodzące w skład wyprawki, mają niewielką pojemność.

Małe opakowania są lżejsze i zajmują mało miejsca, a ponadto - jeśli dany preparat się nie sprawdzi i będzie trzeba zamienić go na inny - mniejsza ilość ulegnie zmarnowaniu.

Tak, jak zdążyliśmy już wspomnieć, spośród kosmetyków dla noworodka do szpitala nie ma sensu zabierać środków do mycia, szamponów czy balsamów, ponieważ dziecko i tak kąpane jest przez personel. Preparaty te warto natomiast mieć już gotowe na powrót do domu…

Reklama

Zestaw kosmetyków dla noworodka. Lista domowa

Aby uniknąć nerwowych sytuacji, zestaw kosmetyków dla noworodka warto mieć przygotowany wcześniej.

Pierwsze kąpiele i tak bywają dla rodziców i maluszka stresujące. Zanim wszyscy dojdą do wprawy i zaczną czerpać z kąpieli przyjemność, poszczególnych jej elementów trzeba się zwyczajnie nauczyć.

Na liście kosmetyków do przygotowania na początek powinien znaleźć się preparat do mycia, delikatna oliwka i krem przeciw odparzeniom (lub zastępująca go pudrowa zasypka dla noworodków i niemowląt), ewentualnie - mały krem na wypadek zaobserwowania przesuszenia skóry.

Jeśli chodzi o zestaw kosmetyczny dla noworodka do stosowania w domu, zaleca się w pierwszej kolejności zakupienie małych opakowań, by wypróbować, czy wybrane preparaty sprawdzają się i są dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb skóry dziecka.

Nie zawsze te polecane okazują się najlepsze do pielęgnacji, ponieważ nie na każdy organizm te same substancje działają pozytywnie.

Często w kosmetycznej wyprawce znajdują się też chusteczki nawilżane, którymi podczas przewijania można w łatwy sposób oczyścić skórę.

Kupując je, należy upewnić się, że dany produkt przeznaczony jest dla noworodka, jednak nie zawsze nawet te dedykowane dla najmłodszych spełnią oczekiwania.

Czasem najlepsza do mycia okazuje się przegotowana, letnia, czysta woda. Można nią nasączać duże płatki kosmetyczne i w ten sposób myć pupę malucha.

Reklama

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka. Co wybrać do mycia?

Drogerie i apteki oferują wiele rodzajów kosmetyków do kąpieli dla noworodka. Co wybrać do mycia wrażliwej, cienkiej skóry?

Podstawowy zestaw to najczęściej płyn do mycia ciała i włosów oraz delikatna oliwka zapobiegająca wysuszaniu skóry.

Kiedy dziecko ma wyjątkowo bujną czuprynę, można jego głowę myć szamponem, a resztę ciała płynem lub mydłem, jednak z reguły wystarcza jeden uniwersalny kosmetyk do skóry i włosów.

Im mniej preparatów towarzyszy kąpieli, tym łatwiej ją zorganizować, dbając przy tym o bezpieczeństwo dziecka.

Dodawanie do wody oliwki ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, która - będąc cienką i przepuszczalną - ma znacznie ograniczoną zdolność zatrzymywania wody.

Kilka kropel oliwki zrobionej z naturalnych składników powinno jednak wystarczyć, by zrównoważyć płaszcz lipidowy skóry i zamknąć wilgoć w jej wnętrzu.

Płyn do kąpieli dla noworodka

Wszelkie kosmetyki pielęgnacyjne - w tym płyn do kąpieli - wybierane dla noworodka, powinny mieć wyraźnie zaznaczone na opakowaniu, że przeznaczone są do stosowania „od urodzenia” lub „od pierwszego dnia życia”.

Płyn do mycia tak wrażliwej skóry powinien być wyprodukowany z delikatnych, niedrażniących substancji, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na jego skład (im jest on prostszy, tym lepiej), nawet jeśli mamy do czynienia z atestowanym preparatem.

W Internecie dostępne są rankingi płynów do kąpieli noworodka, a na rozmaitych blogach zapoznać się można z opiniami konsumentów, jednak należy pamiętać, że każdy organizm posiada swoje indywidualne preferencje i potrzeby oraz różnie może reagować na stosowane substancje.

Najlepiej zacząć od „zwykłego” płynu do mycia noworodka, a dopiero gdy ewentualnie pojawią się jakieś problemy ze skórą (atopia, przesuszenie, podrażnienie), sięgnąć po preparaty bardziej specjalistyczne, np. emolienty, płyn z oliwką, czy innymi dodatkami.

Utrzymywanie się niepokojących objawów lub zmian należy zawsze niezwłocznie skonsultować z pediatrą, by uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Mydło dla noworodka

Oprócz najczęściej wybieranych płynów, do kąpieli noworodka istnieją też mydła w kostce. Czy są lepsze czy gorsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ i w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych potrzeb skóry dziecka.

Dlaczego więcej osób wybiera płyny? Ponieważ mydło - nawet jeśli jest ono przeznaczone dla noworodka - bardziej narusza naturalną barierę ochronną i tym samym silniej działa na wrażliwą skórę.

Ponadto płyn, którego odrobinę można zwyczajnie dodać do wody, jest wygodniejszy w użyciu niż kostka.

Kąpanie noworodka wymaga ciągłej uwagi i zapewniania dziecku jak największego bezpieczeństwa, dlatego wygoda stosowania potrzebnych kosmetyków jest bardzo istotna.

Jeśli z jakiegoś powodu mycie maluszka mydłem w kostce okazuje się lepsze dla jego skóry (np. zostaje zalecone przez lekarza), należy pamiętać o jej odpowiednim nawilżeniu, ponieważ mydło wykazuje właściwości przesuszające.

Resztki mydła trzeba też zawsze na koniec kąpieli dokładnie spłukać wodą.

Reklama

Krem dla noworodka

Ponieważ skóra noworodka ma tendencję do przesuszania i ograniczoną zdolność do zatrzymywania wody, często dochodzi do jej nadmiernej suchości, objawiającej się przede wszystkim złuszczaniem naskórka.

Stan taki oznacza, że skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, np. w postaci kremu. Krem dla noworodka - podobnie jak preparaty do mycia - musi być przeznaczony do stosowania od pierwszego dnia życia i zawierać wyłącznie substancje bezpieczne dla organizmu.

Krem nawilżający najlepiej stosować po kąpieli, w miejscach, które tego potrzebują. Przy wszelkiego rodzaju zabiegach należy pamiętać o wrażliwości skóry dziecka i dokonywać aplikacji delikatnie, nie powodując dodatkowych podrażnień.

Aplikacji kremu pielęgnacyjnego najlepiej dokonywać poprzez jego bardzo ostrożne wklepywanie w skórę - zapewnia to równomierność nakładania preparatu i jego dobre wchłanianie.

Apteki i drogerie oferują też szeroki wachlarz kremów z filtrem dla noworodka. Stosuje się je w obawie o poparzenie słoneczne, o które w przypadku najmłodszych dzieci naprawdę nietrudno.

Nawet najkrótsza ekspozycja na słońce może skończyć się poparzeniem, dlatego w pierwszych tygodniach życia dziecka najlepiej po prostu jej unikać.

Latem warto wybierać miejsca zacienione oraz odzież zakrywającą jak najwięcej partii ciała, ewentualnie nakrywać śpiące na powietrzu dziecko cienką, tetrową pieluszką, zapewniając mu jednocześnie swobodne oddychanie.

Krem do twarzy dla noworodka

Czym smarować buzię noworodka po kąpieli? O ile w przypadku większości kremów pielęgnacyjnych dla dorosłych występuje podział na takie do twarzy i do reszty ciała, o tyle większość kremów dla najmłodszych pełni obie te funkcje jednocześnie.

Kiedy smarować dziecku twarz? Jako stale odsłonięta część ciała, buzia szczególnie narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia.

Zdarza się też często, że dziecko ulewa, leżąc, a później ociera policzkami o wilgotne podłoże, co może powodować zaczerwienienie i inne łagodne zmiany.

W takim wypadku zastosowanie kremu pielęgnacyjnego do twarzy noworodka może pomóc w odbudowaniu bariery ochronnej i zniwelować podrażnienia. Utrzymywanie się objawów należy jednak skonsultować z lekarzem.

Odrębnym rodzajem preparatów są kremy do smarowania twarzy zimą - przy wietrze i mrozie. Stosuje się je odsłonięte partie ciała, aby uchronić je przed zimnem i odmrożeniem, na które wrażliwa skóra również jest bardzo narażona.

Krem do twarzy dla noworodka zapobiegający odmrożeniu należy aplikować ostrożnie, poprzez delikatne wklepywanie, ponieważ często ma on dość gęstą konsystencję i trudno się rozprowadza.

Jaki krem do pupy dla noworodka?

Pupa noworodka jest szczególną okolicą, ponieważ przez większość czasu okryta jest ograniczającą swobodny dostęp powietrza pieluszką, która w dodatku bywa mokra i zanieczyszczona.

Wilgotne miejsca często ulegają otarciom, podrażnieniom i odparzeniom, które powodują nie tylko dyskomfort, ale i ból. Jaki krem do pupy dla noworodka stosować, by zapobiec przykrym dolegliwościom?

Dobre kosmetyki tego rodzaju chronią przed podrażnieniami, jednocześnie pielęgnując i nawilżając delikatną skórę. Świetnie sprawdzają się kremy do pupy na bazie alantoiny, czy pantenolu, bez chemicznych dodatków zapachowych i innych zbędnych substancji.

Kremy takie powinno się aplikować po każdym przewijaniu dziecka, na suchą, oczyszczoną skórę. Jeśli dany krem nie spełnia swojej funkcji (podrażnia lub mimo jego stosowania pojawiają się odparzenia), należy go zmienić.

Oprócz stosowania odpowiednich preparatów, w pielęgnacji pupy dziecka bardzo ważne jest jej wietrzenie. Pieluszki (szczególnie te jednorazowe) znacząco ograniczają dostęp powietrza, który niezbędny jest dla zachowania zdrowia skóry.

Warto jednak pamiętać, że wietrzenie musi odbywać się we właściwych warunkach, by nie doszło do wychłodzenia ciała maluszka.

Jaki krem przeciw odparzeniom dla noworodka?

Opisane wyżej kremy do pupy stosuje się na zdrową skórę, celem zapobiegania odpieluszkowych odparzeń. Zdarza się jednak, że mimo ich używania odparzenia się pojawiają (skóra jest nadmiernie wrażliwa, zbyt długo miała kontakt z wilgocią itd.).

Na początku objawiają się one głównie zaczerwienieniem oraz drobnymi, licznymi krostkami - jest to sygnał, że skóra potrzebuje szczególnego wsparcia.

Jaki krem przeciw odparzeniom dla noworodka wówczas zastosować? Zmiany takie bardzo skutecznie gojone są przez kremy z dodatkiem cynku, który łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, a jednocześnie przyspiesza odbudowę naskórka.

Małe opakowanie takiego kremu zdecydowanie powinno znaleźć się na liście potrzebnych dla noworodka kosmetyków, by w razie pojawienia się pierwszych objawów odparzenia od razu zareagować, zniwelować związane z nim dolegliwości i zapobiec jego pogłębianiu.

Reklama

Balsam nawilżający dla noworodka

O ile kremy dostosowane są bardziej do konkretnych partii ciała i mają ściśle określone działanie, o tyle w przypadku przesuszenia skóry na powierzchni całego ciała, można zastosować balsam nawilżający dla noworodka. Jaki wybrać?

Ważne, by był to preparat do stosowania od pierwszych dni życia, atestowany i pozbawiony wszelkich substancji drażniących.

Polecane są kosmetyki o prostym składzie, opartym na sprawdzonych, nieuczulających mieszankach. Kiedy stosować balsamy dla noworodków? Nie ma potrzeby ich używania na zdrową skórę, bez oznak przesuszenia.

Dopiero, kiedy pojawią się jego objawy, można domniemywać, że substancje nawilżające znajdujące się w preparatach do mycia są niewystarczające.

Balsam najlepiej nakładać po kąpieli, na oczyszczoną skórę. Bezpośrednio po kąpieli skóra pozostaje jeszcze nieco wilgotna, a zastosowany balsam pozwala zatrzymać tę wilgoć w jej wnętrzu.

Jeśli jest to możliwe, warto odczekać, aż (przynajmniej częściowo) wchłonie się on w skórę i dopiero ubrać dziecko, pamiętając jednak o tym, by temperatura otoczenia była wystarczająco wysoka (w przeciwnym razie może dojść do wychłodzenia organizmu i przeziębienia).

Oliwka dla noworodka

Oliwka czy balsam dla noworodka sprawdzi się lepiej w nawilżaniu skóry? Najlepiej zacząć od stosowania oliwki. Jakiej? Najbezpieczniejsze są naturalne oliwki przeznaczone do stosowania od pierwszego dnia życia.

Dodawanie ich do kąpieli dziecka pozwala delikatnie pielęgnować wrażliwą skórę, budując na jej powierzchni uodparniającą barierę ochronną, zapobiegającą podrażnieniom, a przede wszystkim - utracie wody.

Nie trzeba jej spłukiwać, dlatego nie należy przesadzać z jej ilością. U noworodków najlepiej stosować ją właśnie w ten sposób, natomiast u starszych dzieci można aplikować ją bezpośrednio na skórę, np. do masażu, czy natłuszczenia konkretnych miejsc.

Najlepsza oliwka dla noworodka to taka, która nie zawiera substancji drażniących, a jedynie naturalne, hipoalergiczne składniki.

Emolienty dla noworodka

Osobną, bardziej specjalistyczną „odmianą” kosmetyków dla noworodka są emolienty. Jakie preparaty się do nich zalicza?

Otóż emolientami nazywa się nierozpuszczalne w wodzie tłuszcze lub kwasy tłuszczowe, o silnych właściwościach zmiękczających. Mogą być one składnikiem różnych produktów:

 • do mycia ciała,
 • do mycia włosów,
 • do smarowania.

Czy emolienty dobrze jest stosować u noworodka? Kiedy sięgnąć po płyn do kąpieli czy też krem z emolientami?

Wiele spośród zawierających je preparatów nadaje się do stosowania już od pierwszego dnia życia i niektórzy sięgają po nie od razu celem używania ich do codziennej pielęgnacji.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy jest to dobra praktyka, jednak gdy maluszek od urodzenia ma gładką skórę, bez żadnych niepokojących zmian ani oznak suchości, stosowanie emolientów może być niepotrzebne.

W razie wystąpienia objawów przesuszenia warto skonsultować się z pediatrą, który doradzi, jakie postępowanie obrać i ewentualnie, jaki emolient dla noworodka zastosować.

Naturalne kosmetyki dla noworodka

Wiele spośród stosowanych w kosmetyce substancji chemicznych działa drażniąco na skórę (szczególnie tę cienką i wrażliwą).

Ponadto, jak już zostało wspomniane, wszystko, co na przepuszczalną skórę noworodka zostanie zaaplikowane, wchłania się do wnętrza organizmu.

To dlatego wielu rodziców stawia na ekologiczne, naturalne kosmetyki dla noworodka, uznając je za bezpieczniejsze. Jakie wybrać, by zapewnić maluszkowi maksymalny komfort?

Oprócz naturalnych płynów do kąpieli, oliwek czy balsamów, warto też postawić na detergenty bez chemii, których używa się np. do prania dziecięcych ubranek, czy mycia butelek na mleko.

Pamiętajmy, że zagrożeniem dla nowonarodzonego organizmu jest nie tylko to, co stosuje się bezpośrednio na skórę.

Jeśli chodzi natomiast o naturalną pielęgnację, można sięgać po produkty oparte o substancje pochodzenia roślinnego (wyciągi, olejki itd.).

Należy się jednak zawsze upewnić, że są one przeznaczone dla najmłodszych dzieci, już od ich narodzin.

Przybory kosmetyczne dla noworodka

Podobnie, jak w przypadku kupowania kosmetyków, tak i w kupowaniu przyborów kosmetycznych dla noworodka, warto zachować umiar.

Ich nadmiar utrudnia przeprowadzanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, które na samym początku i tak mogą wydawać się trudne.

Jakie produkty i przedmioty do pielęgnacji są naprawdę potrzebne? Przede wszystkim:

 • Szczotka do włosów. Do czego ona służy skoro większość noworodków nie ma włosów lub ma je na tyle krótkie, że nie wymagają czesania? Szczotka z mięciutkim włosiem służy nie do układania fryzury, ale delikatnego masażu głowy poprawiającego jej ukrwienie. Warto używać jej od pierwszych dni, np. po kąpieli.
 • Nożyczki lub obcinaczka do paznokci. Pierwsze paznokcie dziecka są tak miękkie, że same ulegają odłamywaniu i nie ma potrzeby ich obcinania. Dopiero odrastające paznokcie powinno się skracać, by uniknąć u maluszka zadrapań skóry.
 • Termometr do wanny. Odpowiednia temperatura kąpieli to bardzo ważna rzecz. Przy wrażliwej i cieniutkiej skórze dziecka bardzo łatwo, zarówno o poparzenie, jak i wychłodzenie.

Woda powinna więc mieć temperaturę ciała, co można sprawdzić samemu, np. zanurzając w niej łokieć (ciepłoty nie sprawdza się dłonią, która nieco inaczej ją odczuwa), jednak najdokładniejszego pomiaru dokonuje się przy pomocy wodoodpornego termometru.

 • Aspirator do nosa. Służy do oczyszczania dróg oddechowych w razie kataru. Zapewnienie maluszkowi swobodnego oddychania to jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Aspiratory mają różne formy, ale na początek warto wybrać najprostszy model, którym w łatwy sposób można oczyścić otwory nosowe z zalegającej w nich wydzieliny.

Sklepy z artykułami dla dzieci i niemowląt oferują oczywiście dużo szersze spectrum przyborów do pielęgnacji, czy produktów do kąpieli noworodka, jednak nie wszystkie warto kupować od razu.

Lepiej na początek zaopatrzyć się w konieczne minimum, a ewentualnie później kupować przedmioty, które okażą się niezbędne.

Jeśli pierwsze kąpiele i zabiegi nastręczają trudności, warto zaopatrzyć się w organizer na kosmetyki dla noworodka. Pomaga on uporządkować wszelkie zgromadzone produkty, a także ułatwia ich szybkie znalezienie, gdy są akurat potrzebne.

Kiedy kupić kosmetyki dla noworodka i gdzie?

Dla wielu osób zbliżające się narodziny dziecka to mieszanka szczęścia i podenerwowania. Niejeden młody rodzic obawia się, czy nowe obowiązki go nie przerosną i czy da radę sprostać nieznanym dotąd wyzwaniom.

Właściwe przygotowanie może znacząco pomóc „ogarnąć” sytuację, dlatego niektóre zakupy warto zrobić jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie.

Kiedy kupić kosmetyki dla noworodka? Preparaty do pielęgnacji mają ograniczony czas przydatności, dlatego nie należy tego robić zbyt wcześnie, z drugiej strony - odkładanie zakupów na ostatnią chwilę niesie ryzyko spóźnienia…

Kiedy ciąża przebiega zgodnie z planem, najlepiej niezbędne kosmetyki i środki pielęgnacyjne zgromadzić 2-3 tygodnie przed spodziewanym porodem.

Nabywa się je w aptekach, drogeriach lub sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt. Osoby szukające konkretnych, sprawdzonych preparatów mogą skorzystać również ze sklepów internetowych.

Jak już zostało powiedziane, podstawowe produkty warto zakupić w jak najmniejszych opakowaniach, albo - jeśli to możliwe - wykorzystać na początku próbki kosmetyków.

Bez względu na ich pojemność i formę, ważne, by były możliwie najbezpieczniejsze i przeznaczone dla noworodka od 1 dnia życia.

Po dermokosmetyki sięgamy tylko wtedy, gdy skóra dziecka jest problematyczna, pojawiają się na niej zmiany, czy występuje reakcja alergiczna.

Stosowanie specjalistycznych środków należy zawsze skonsultować z lekarzem, natomiast najlepszym miejscem do ich nabywania jest apteka.

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.
 • D. Sekuna, Zalecenia pielęgniarskie. Pielęgnacja noworodka, SPZOZ-ZZ, Maków Mazowiecki.
 • M. Nawrot-Borowska, Higiena małego dziecka w świetle poradników z początku XX wieku, w: Przegląd Pedagogiczny, 2012, Numer 1.
 • Poradnik dla rodziców, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny.
 • Pielęgnacja noworodka i niemowlaka, EMC Instytut Medyczny SA.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!