Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Irygator do zatok – jaki warto kupić?

Decyzja dotycząca tego, jaki irygator do zatok kupić powinna stanowić indywidualną kwestię. Na rynku aptecznym funkcjonuje mnogość produktów służących do płukania zatok, w tym m.in. zestawy do irygacji, dzbanki do irygacji oraz irygatory do zatok, które można podłączyć pod inhalator. Na wybór danego aparatu ma wpływ m.in. cena, przeznaczenie urządzenia, czy częstotliwość używania.
Dziecko używa irygatora do zatok
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Czym jest irygacja zatok?

Irygacja nosa i zatok polega na płukaniu nosa, który jest połączony ze wszystkimi zatokami. W ludzkim organizmie jest w sumie pięć zatok. Płukanie nosa będzie najbardziej skuteczne w stosunku do zatok przynosowych. Dlatego irygowaniem zatok powinny się szczególnie zainteresować osoby, które mają problem z zatokami przynosowymi. Jak pokazują statystyki takich osób w Polsce jest mniej więcej połowa. Lecz nie tylko takim pacjentom poleca się stosowanie irygatora do zatok, o czym będzie mowa poniżej.

W czasie irygacji nosa dochodzi do oczyszczenia go z niepotrzebnej wydzieliny (np. z kataru infekcyjnego, zatokowego, siennego, czy alergicznego), a także z:

 • bakterii, 
 • wirusów, 
 • drobnoustrojów, które mogą wywołać poważniejszą chorobę w organizmie. 

Podczas płukania nosa z górnych dróg oddechowych usuwa się też kurz i pył, co jest wyjątkowo przydatne w przypadku dłuższego przebywania w zanieczyszczonym pomieszczeniu lub w zakurzonej strefie na powietrzu. Co więcej, przy pomocy irygatora do zatok można skutecznie nawilżyć błonę śluzową nosa, aby przeciwdziałać skutkom suchego powietrza, jakim poddawane są zatoki (np. w klimatyzowanych czy ogrzewanych centralnie pokojach).

Reklama

Jakie są irygatory do zatok?

Irygator do zatok może występować w wielu postaciach. Przede wszystkim można nabyć irygator do nosa i zatok, który będzie samodzielnym aparatem, służącym do usuwania zalegającej w nosie i zatokach wydzieliny, itp. Do irygatorów w większości są dołączone komplety końcówek o różnej wielkości, po to by móc dopasować do sobie odpowiedni rozmiar.

Do płukania zatok służą też specjalne zestawy do irygacji, które można w gotowej postaci kupić w aptece. W ich skład wchodzi m.in.:

 • pojemnik (najczęściej w postaci plastikowej butelki) do aplikacji płynu do irygacji, 
 • końcówka, którą wsuwa się do nozdrzy, 
 • komplet saszetek lub ampułek, z których w łatwy i szybki sposób można przygotować płyn do irygacji. 

Urządzenie może mieć też formę dzbanka, który wyglądem przypomina imbryczek do herbaty, tyle tylko, że jego szyjka jest dłuższa. Płukanie zatok można też wykonać wykorzystując zwykłą butelkę po wodzie, najlepiej zakończoną dzióbkiem, który można wsunąć do dziurki nosowej. Najprostszą irygację można zrobić gruszką donosową lub aspiratorem do nosa.

Do nabycia są także irygatory połączone z inhalatorem. Najpierw wykonuje się płukanie nosa, potem można zrobić inhalację, która będzie bardziej pożyteczna i wartościowa, jeśli wykona się ją z czystymi zatokami. Taka irygacja jest bardziej higieniczna, poza tym nie trzeba jej wykonywać w łazience, ponieważ nieczystości, które wylatują z nozdrzy, wpływają do odpowiedniego pojemniczka. 

Reklama

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania irygatora

Irygator na zatoki oraz problemy z nosem może być z powodzeniem stosowany przez osoby, które:

 • cierpią na zapalenie zatok przynosowych
 • mają katar sienny,
 • mają katar alergiczny,
 • borykają się infekcją (zwłaszcza taką, która toczy się w górnych drogach oddechowych),
 • stosują preparaty donosowe wysuszające śluzówkę nosa,
 • mają kaszel,
 • oczekują na zabieg chirurgiczny nosa lub są po przeprowadzeniu takiego zabiegu,
 • profilaktycznie chcą zadbać o stan górnych dróg oddechowych.

Płukanie zatok nie jest jednak polecane każdej osobie. Nie powinny robić tego osoby, które mają niedrożne obie dziurki nosowe.

Ponadto krzywa przegroda nosowa oraz okres rekonwalescencji po przebytej operacji prostowania przegrody nosowej wykluczają możliwość irygowania zatok. Poza tym osoby uczulone na chlorek sodu również powinny uważać na stosowanie irygatora do zatok, zwłaszcza nie powinny aplikować płynu zawierającego chlorek sodu.

Przepłukiwania zatok nie zaleca się również w przypadku infekcji ucha oraz chorym na Parkinsona.

Reklama

Jak używać irygatora do zatok?

Profesjonalne płukanie zatok odbywa się zwykle w gabinecie laryngologicznym. Jednak możliwa jest także irygacja zatok w domu. Służą do tego rozmaite urządzenia, których szczegółowe opisy zostały przytoczone wcześniej.

Irygator do zatok nie jest skomplikowanym urządzeniem. Wystarczy nalać do pojemnika płyn, stanąć nad zlewem bądź umywalką, zbliżyć prawe ucho do barku, tak żeby lewe nozdrze znalazło się nad prawym, włożyć końcówkę aparatu do lewej dziurki nosowej i zaaplikować roztwór. Po chwili ciecz powinna wypłynąć drugą dziurką. Po delikatnym wydmuchaniu nosa należy przystąpić do analogicznej czynności na drugą stronę aplikując płyn do prawej dziurki. Jeśli w trakcie irygowania płyn dostanie się do ust, należy go wypluć. Podczas domowego płukania zatok należy mieć otwarte usta. Po zakończonej czynności należy ostrożnie i dokładnie wyczyścić nos, aby nie dopuścić do przedostania się płynu do uszu. Proces irygowania zatok po nabraniu wprawy trwa zwykle kilka minut łącznie z przygotowaniem roztworu oraz umyciem i osuszeniem irygatora. 

Do irygacji stosuje się najczęściej 0,9 procentowy roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską. Można też samodzielnie przygotować taką mieszankę łącząc pół łyżeczki zwykłej soli kuchennej lub morskiej z 500 ml przegotowanej, letniej wody.

Reklama

Jak postępować z chorymi zatokami?

W przypadku występowania problemów z zatokami irygacja nosa stanowi ważny element leczenia, uśmierzania bólu oraz poprawiający jakość funkcjonowania. Oprócz płukania zatok warto stosować także inne sposoby na chore zatoki. 

Jednym z nich jest inhalowanie górnych dróg oddechowych przy wykorzystaniu płynów z dodatkiem olejków eterycznych, wyciągów z ziół i roślin. Inną metodą na zatoki jest dbanie o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Aby zmniejszyć suchość w otoczeniu powinno się włączać nawilżacze powietrza lub zakładać pojemniki z wodą na grzejniki. Warto też często wietrzyć pokój, w którym się funkcjonuje. 

Dobrze wiedzieć, że dieta bogata w witaminy, szczególnie w witaminę C, ważną dla odporności, a także substancje odżywcze jest istotna dla stanu zatok oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Czytaj również

Bibliografia

 • http://agnieszkamaciag.pl/jak-wyleczyc-chore-zatoki/
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!