Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?

Płukanie zatok czołowych to jedna z najskuteczniejszych metod walki z ich infekcjami. Ból głowy, zapchany nos, zatkane uszy, gęsta wydzielina z nosa to tylko niektóre objawy zapalenia zatok. Ta dolegliwość nie jest groźna pod warunkiem, że zostanie wcześnie rozpoznana i skutecznie leczona. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do powikłań i nieprawidłowości w funkcjonowaniu najważniejszych elementów organizmu.
Płukanie zatok czołowych można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Płukanie zatok czołowych – jak je wykonać?

Płukanie zatok wspomaga nie tylko leczenie ich zapalenia. Zwalcza również katar wywołany alergią lub przeziębieniem. Zabieg ten można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo po prostu w domu. Wykonywany u lekarza polega na wtłaczaniu do przewodu nosowego płynu z substancjami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Płyn wprowadzany jest przez jeden otwór nosowy i synchronicznie odsysany przez drugie nozdrze. 

Oczyszczanie takie ma kilka zalet:

 • przynosi natychmiastową ulgę w postaci odblokowanej przegrody nosowej, przywraca zatem swobodne oddychanie, niweluje uczucie ucisku, zwalcza ból,
 • działa antyseptycznie na błonę śluzową, co ma szczególne znaczenie przy stanie zapalnym (właściwości wprowadzanego preparatu leczą zapalenie),
 • wypłukana wydzielina może zostać pobrana do badania, co pozwala ustalić, jaka bakteria zaatakowała zatoki i zastosować odpowiednie leki.

Irygacja zatok w gabinecie lekarskim jest bezbolesna i może być wykonywana kilkakrotnie w czasie trwania jednej infekcji. Oczyszczanie zatok w domu także przebiega nieinwazyjnie i jest procedurą na tyle prostą, że bywa ona nawet wykonywana przez dzieci.

Reklama

Jak oczyścić zatoki czołowe w domu?

Płukanie zatok w warunkach domowychmożna przeprowadzić na kilka sposobów:

 • gotowym zestawem do płukania nosa zakupionym w aptece,
 • specjalnym dzbanuszkiem do płukania nosa (jest to wyrób medyczny, który również można kupić w aptece),
 • irygatorem do nosa,
 • gruszką,
 • aspiratorem do nosa.

Gruszka i aspirator są szczególnie zalecane do wykonywania zabiegu u dzieci. Narzędzia te ze względu na swoje niewielkie gabaryty wytwarzają dość małe ciśnienie wypluwanego płynu, dlatego są bezpieczne w użyciu u młodszych pacjentów.

Od jakiegoś czasu rynek farmakologiczny oferuje gotowe zestawydo użycia w domu. Zestaw taki zawiera i narzędzie i preparat potrzebne do wykonania zabiegu. Narzędziem jest przeważnie specjalna butelka, za pomocą której wtłacza się płyn do otworu nosowego. W zależności od producenta i modelu, butelki te posiadają różne końcówki wyrzucające ciecz. Niektóre posiadają nawet dwie wymienialne dyszki – jedną do płukania łagodnego, drugą – do bardziej intensywnego, wykorzystującego ciśnienie ręczne. Preparat dołączony do kompletu to zazwyczaj saszetki z odmierzonymi dawkami proszku do sporządzenia roztworu. Proszek zawiera przeważnie chlorek sodu potrzebny do przygotowania roztworu soli fizjologicznej. Czasem wzbogacony jest o inne sole mineralne (chlorek potasu, chlorek magnezu, chlorek wapnia), które mają dodatkowe działanie, np. łagodząco-regenerujące. Saszetkę taką rozpuszcza się w wodzie mineralnej lub ostudzonej wodzie przegotowanej i tak powstaje płyn gotowy do użycia.

Zatoki można płukać w domu także za pomocą wody utlenionej. Szczególnie jest to zalecane przy infekcji zapalnej, ponieważ woda utleniona ma działanie odkażające i skutecznie zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego. 3-procentowa woda utleniona jest łatwo dostępna, można ją kupić nie tylko w aptece, ale również w drogerii, a jej cena często nie przekracza złotówki.

Jak często wykonywać płukanie zatok czołowych?

Płukanie zatok czołowych jest zabiegiem nieinwazyjnym, o działaniu miejscowym, dlatego może być stosowane często i długoterminowo. W przypadku korzystania z gotowego zestawu do oczyszczania zatok, najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta w kwestii i dawkowania i sposobu przygotowywania roztworu. Niektóre preparaty można przygotowywać bardziej lub mniej skondensowanew zależności od rodzaju infekcji i stanu pacjenta. Przeważnie jednak używanie roztworu bardziej nasyconego zalecane jest do rzadszego stosowania. Standardowo zaleca się przeprowadzanie maksymalnie trzech irygacji w ciągu doby.

Oczyszczanie zatok można wykonywać przez długi czas, nie narażając się na skutki uboczne. W niektórych kulturach jest ono codziennym elementem higieny osobistej porównywalnym do mycia zębów. Oprócz działania leczniczego pozwala ono przeciwdziałać infekcjom, utrzymując zatoki w czystości i zachowując odpowiednie nawilżenie błony śluzowej.

Reklama

Chore zatoki czołowe 

Zatoki czołowe są przestrzenią w kościach czaszki będącą elementem zatok przynosowych. Stan zapalny zatok najczęściej umiejscawia się właśnie w części czołowej. Jest on dość powszechną chorobą, do której powstawania m. in. przyczyniają się wszechobecne klimatyzatory. Klimatyzacja wywiera negatywny wpływ na śluzówkę, w znacznym stopniu ją wysuszając i tym samym zmniejszając jej naturalną odporność. Dodatkowo, przebywanie w środowisku klimatyzowanym przez nieregularnie konserwowaną instalację naraża na silne oddziaływanie różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Powszechność zapalenia zatok powoduje często bagatelizowanie tej dolegliwości. Tymczasem – nieleczona – może doprowadzić do bardzo poważanych powikłań(dzieje się tak dlatego, że zatoki umiejscowione są blisko bardzo ważnych narządów, w tym oczu i mózgu):

Dlatego już przy wystąpieniu pierwszych objawów infekcji zatok należy niezwłocznie podjąć leczenie. 

Do głównych objawów należą:

 • bóle głowy, szczególnie silne rano, podczas kichania, kaszlu, pochylania głowy,
 • niedrożność nosa,
 • ból górnych zębów,
 • ból w okolicy policzków,
 • gęsta wydzielina z nosa

Reklama

Domowe sposoby na zatoki czołowe 

Po wystąpieniu pierwszych objawów, jeszcze przed wizytą u lekarza, warto podjąć leczenie sposobami domowymi.

Czym leczyć zatoki czołowe w domu? Do najskuteczniejszych metod zalicza się:

Rynek farmakologiczny oferuje tabletki przeciwbólowe ze szczególnym uwzględnieniem bólu zatok. Przynoszą one doraźną ulgę, należy jednak pamiętać, że nie leczą zatok, a ich działanie przeciwzapalne może okazać się niewystarczająco skuteczne, by zapobiec rozwojowi infekcji. Dlatego od początku warto sięgnąć po metody, które nie tylko uśmierzą ból, ale będą również zwalczać jego przyczynę.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Płukanie gardła wodą utlenioną - jak to robić? Opinie i skutki uboczne
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Spray ze srebrem - jak działa? Dla dzieci i dorosłych
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Świecowanie uszu - co to jest i na czym polega? Efekty
Zabieg świecowania uszu
Podobne artykuły
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?
Płukanie zatok czołowych można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Nawilżanie gardła
Nawilżanie gardła: spray i domowe sposoby na suchość w gardle
Produkty do płukania zatok
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!